En değerli cevher: Opal taşının 36 çeşidi sadece Erzurum'da çıkarılıyor!

Dünyada 99 çeşidi bulunan ve cevher rezervleri arasında 'en değerlisi' olarak nitelendirilen opal taşının 36 çeşidi sadece Erzurum'da çıkarılıyor.

ABONE OL
GİRİŞ 04.04.2022 07:24 GÜNCELLEME 04.04.2022 07:25 GÜNCEL
En değerli cevher: Opal taşının 36 çeşidi sadece Erzurum'da çıkarılıyor!
En değerli cevher: Opal taşının 36 çeşidi sadece Erzurum'da çıkarılıyor!

Erzurum Zümrütü olarak da bilinen "Oltu Zümrütü" opal taşı, kalite ve az bulunurluk açısından diğer opal taşlarından daha dikkat çekiyor.

Zümrüte benzerliği nedeniyle "Oltu Zümrütü" adı verilen opal taş, pek çok aksesuarda kullanılıyor.

Erzurum'da dünyanın en değerli cevheri olarak bilinen "Oltu Zümrütü" opal taşı, yerin yüzlerce metre altından çıkarılıyor. Dünyada 99 çeşidi bulunan Oltu Zümrütü opal taşının 36 çeşidi ise sadece Erzurum'da bulunuyor.

Star.com.tr'de yer alan habere göre, doğal taşlı aksesuarlar hem estetik açıdan sunduğu güzellik hem de ruhsal açıdan kişiye kazandırdığı faydalar nedeniyle pek çok gümüş aksesuar kullanan kadın ve erkek tarafından tercih ediliyor.

'MANZARA OPAL' ADI VERİLMİŞ

Opal cevheri rezerv ve çeşitlilik bakımından dünyanın en önemli bölgeleri arasında olduğu kanaatine varılmış. Opal taşının özellikle iki cinsinin, dünyada sadece bu yöreye has olduğu da ulaşılan sonuçlardan biri olmuş. Bu iki opalin birincisine, zümrüt madenine benzemesi nedeniyle 'zümrüt opal' adı verilmiş; diğeri ise, kendine özgü desen renk ve motifleriyle manzaralar içerdiğinden 'manzara opal' olarak adlandırılmış.

Özellikle kalite ve az bulunurluk açısından değer taşıyan opal taşı diğer madenlerin aksine, yerin yüzlerce metre altından çıkarılmıyor. Yerkabuğunda ya da yerin birkaç metre altında bazı bölümlerde bulunabiliyor. Şeffaflığı, özellikle yeşil rengi ve üzerindeki ebru desenini andıran oluşumlarıyla oldukça etkileyici görünüyor.

TESADÜFEN KEŞFEDİLDİ

Opal cevheri Erzurum Şenkaya bölgesinin Turna köyüne muayeneye giden bir doktor tarafından tesadüfen bulunmuştur. Bu taşın en değerli türü zümrüt opal ve manzara opaldir.

Opal taşının üzerinde kendine has kişiye özel gibi biricik tarzda ince desenler bulunur bu nedenle taşa manzara adı verilmiştir.

YORUMLAR 13 TÜMÜ
 • Hasan 2 ay önce Şikayet Et
  Dünya da sadece Ülkemizde çıkan ve Elmas dan kat kat değerli olan DİASPOR taşı neden hiç haber yapılmaz.Bu maden ülkemizi uçurmalıydı.
  Cevapla
 • Serdar 2 ay önce Şikayet Et
  Sadece Fethiye de çıkan zultanit (sultan taşı) elmas dan 10 kat daha zor bulunmasına rağmen para etmiyor ki renk ışığa göre renk değiştiren ve 7 renge geçiş yapabilen çok nadide ender bir doğal taş ama gel gör işte tek suçu Türkiye de çıkması.
  Cevapla
 • Ahmed 2 ay önce Şikayet Et
  Bu madenleri yahudilerin satın aldığınıda biliyormusun!!!!! Daha sonra değerli olacaktır.
  Cevapla
 • Sedat 2 ay önce Şikayet Et
  Bence pazarlama tekniği çok önemli. Sen ünlü birine hediye et etiketi üzerinde bak nasıl değişiyor değeri...
  Cevapla
 • Ali baba 2 ay önce Şikayet Et
  Zaten erzurumda bu taşla uğraşanların hepsi yalancı ve düzenbaz. Hiçbir şeye yaramaz boşuna uğraşmayın
  Cevapla
 • İrfan 2 ay önce Şikayet Et
  sana yapılanı yapanın ismi ile yazabilirmisin?
  Cevapla
 • Yasin Keser 2 ay önce Şikayet Et
  Hayırdır kardeş sendeki bu kin nefret nedir iftira atmak kolay insan olmak zordur ne güzel ki bu taş ülkemizde var faydalı olur inşallah senin neden zoruna gitti cahil olmazsan böyle konuşmazsın tamammı kardeşim
  Cevapla
 • Qwx 2 ay önce Şikayet Et
  Neden
  Cevapla
 • Ali Ekben 2 ay önce Şikayet Et
  Tesadüflerle yaşayamıyoruz İşte bu kadar bilim adamı var Türkiye'de ne iş yaparlar ne işe yararlar....
  Cevapla
 • Bumerang 2 ay önce Şikayet Et
  Bu maden ve değerli ve yarı değerli taşlar ile ilgili tecrübelerime dayanarak söylüyorum. İş bilim adamlarından ziyade zengin iş adamlarından bitiyor. Çünkü bir yere bir yatırım yapacakları için uzun zamanda getirisine bakıyorlar. Devletten izin alma süreci, rezerv tespiti için sondaj süreci, bütün bunlar büyük masraf ve sondaj yapıldıktan isletmeye değer yeteri miktarda rezerv olmayabilir iyi bir kalitede de çıkmayabilir. Türkiyede özel sektörün petrol,doğal gaz araması yapmaktan neden uzak durduğunu sanıyorsun? Mustafa Akkad Çağrı filmini çekmek için para bulmak için çok kişi ile görüştü. Sonunda Muammer Kaddafi 100 milyon dolar destek verdi de öyle çekildi.
  Cevapla
 • 1071 2 ay önce Şikayet Et
  Bu cevherler yabancılarda olsa milyon dolarla satarlar bizde olunca bedavaya gider
  Cevapla
 • antiisrail 2 ay önce Şikayet Et
  yahudi neredeyse bedavaya alip parlatip cilalayip milyonlar dolara satiyor tek tas pilanta diye
  Cevapla
 • Ts43 2 ay önce Şikayet Et
  Var zaten Avustralya’da
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR