Fuat Oktay, KKTC'ye aktarılan kaynağı açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Ağırlıkla hibe ve bir kısmı da kredi olarak KKTC’ye 2022 yılı için toplam 4 milyar 250 milyon lira kaynak ayırdık." açıklamasında bulundu.

ABONE OL
GİRİŞ 14.04.2022 14:02 GÜNCELLEME 14.04.2022 15:36 GÜNCEL
Fuat Oktay, KKTC'ye aktarılan kaynağı açıkladı
Fuat Oktay, KKTC'ye aktarılan kaynağı açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, buradaki konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk milleti adına KKTC'yi selamlayarak başlayan Oktay, KKTC'de hükümet kurma çalışmalarının tamamlanmasının ardından, "2022 yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile KKTC Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması" üzerinde çalışmaya başladıklarını hatırlattı.

"ÖNCELİĞİMİZ İŞ VE AŞ ODAKLI BÜYÜME" 

Bugün imzaladıkları 2022 Yılı Türkiye-KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması ile Türkiye ve KKTC'nin yıllardır sergilediği dayanışmanın bir kez daha perçinlendiğinin altını çizen Oktay, tüm dünyanın zorlu bir süreçten geçtiği bu dönemde KKTC'yi kalkınma hedeflerine bir adım daha yaklaştırdıklarını söyledi.

Bu anlaşmanın, ilgili kurumların da katkılarıyla uzun soluklu bir istişare süreci sonrasında şekillendirildiğini aktaran Oktay, "Önceliğimiz bir kez daha KKTC'nin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmuş, katma değer üreten, iş ve aş odaklı, istihdamı, sürdürülebilir büyümeyi ve rekabetçi üretim yapısını güçlendirecek alanlara ağırlık vermek oldu." diye konuştu.

REKLAM

Oktay, bu kapsamda, anlaşmanın "Kamu Yönetimi ve Kamu Maliyesi Politikaları, Ekonomi ve Finans Politikaları, Sosyal Politikalar, Savunma, Güvenlik ve Adalet' olmak üzere dört ana eksen üzerine odaklanmış politikaları içerdiğini dile getirdi.

Bu politikalar ve bileşenleri olan eylemlerin, KKTC kamu kurum ve kuruluşlarının kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi, bütçe açığının önemli ölçüde giderilmesi, verimlilik çerçevesinde gelir artırıcı ve gider azaltıcı önlemlerin alınması ve savunma sektörünün ihtiyaçlarının karşılanması ile sanayi ve ticaretin geliştirilmesi imzalanan mali protokolün önemli hedeflerinden bazıları olduğunu belirten Oktay, şunları kaydetti:

"Keza, sivil toplumun desteklenmesi, istihdam, sağlık, sosyal politikalar, eğitim, yükseköğretim, ulaştırma ve enerji altyapısının takviye edilmesi, tarımsal üretimin artırılması ve kırsal kalkınmanın geliştirilmesi, çevre, şehircilik ve iklim değişikliği, istatistik, bilişim ve teknoloji altyapısının daha da geliştirilerek sağlamlaştırılması yine anlaşmamızda ön plana çıkan hususlardır. Bu vesileyle ağırlıkla hibe ve bir kısmı da kredi olarak KKTC'ye 2022 yılı için toplam 4 milyar 250 milyon lira kaynak ayırdık.

Türkiye olarak Kıbrıs Türkü'nün hak ettiği refah seviyesine ulaşması için bugüne kadar hiçbir çabayı esirgemediklerini, bundan sonra da gayretleri aynı şekilde sürdüreceklerini vurgulayan Oktay, KKTC hükümetinden beklentilerinin popülist yaklaşımlardan uzak, yapısal ve sürdürülebilir politikaları hayata geçirmeleri olduğunu söyledi.

-

YORUMLAR 10 TÜMÜ
 • Pembe cin 2 ay önce Şikayet Et
  Nerde varsa bir cahil ayak takımı Kıbrıs'a doldu hırsızlık ahlaksızlık gırla...
  Cevapla
 • Orhan0708 2 ay önce Şikayet Et
  Fırsat bulsalar türkiyeye harp ilan edecek asalaklara bu parayı vermek ne yaman bir çelişki arkadaş....
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Ne yapacaksın vermeyip rumlara mı bırakacaksın. Hem ekrem danışman ücreti olarak tam 6 milyar TL vermiş. Bunun yanında kıbrısa devlet 4 milyar vermiş. Sence.........
  Cevapla
 • Mahmut 2 ay önce Şikayet Et
  Aklımdan geçenleri yazmışsın..
  Cevapla
 • CELAL 2 ay önce Şikayet Et
  Kimin parası verilen? kendi cebinizden mi verdiniz yoksa?
  Cevapla
 • asitürk 2 ay önce Şikayet Et
  Kıbrısta Türkiyeyi sevmeyenler Türkiye deki CHP'li gibi olanlardır ki en çok onların sesi çıkar...Ben 27 yıldır Kıbrısta yaşarım dolayısı ile genelleme yapmamak lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR