Ümitcan Uygun hakkında gerekçeli karar açıklandı: Öldürme kastı yoktu

Esra Hankulu'nun ölümüne ilişkin 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Ümitcan Uygun hakkındaki kararın gerekçesi açıklandı. Ümitcan Uygun'un, Hankulu'ya karşı "kasten öldürme" suçu işlemediği belirtildi.

ABONE OL
GİRİŞ 14.05.2022 14:20 GÜNCELLEME 14.05.2022 14:33 GÜNCEL
Ümitcan Uygun hakkında gerekçeli karar açıklandı: Öldürme kastı yoktu
Ümitcan Uygun hakkında gerekçeli karar açıklandı: Öldürme kastı yoktu

Ankara'nın Mamak ilçesinde Esra Hankulu'nun ölümüne ilişkin sanık Ümitcan Uygun'un "ağırlaşmış yaralama" suçundan 10 yıl, sanıklar Furkan Gürgil ve Dilan Civelek'in de "suç delillerini karartma" suçundan 1 ay 6'şar gün hapis cezasına çarptırıldığı davada gerekçeli karar açıklandı.

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinin gerekçeli kararında, olay günü sanıklar ile Esra Hankulu'nun aynı evde bulundukları, Ümitcan Uygun'un, birlikte kaldıkları odada Hankulu'na hayatını kaybetmesi sonucunu doğuracak biçimde darp ve cebir uyguladığı, bunun sonucu Hankulu'nun fenalaştığı ve baygınlık geçirdiği aktarıldı.

Gerekçeli karara göre, sanık Ümitcan Uygun, baygınlık geçiren Hankulu'nu diğer iki sanıkla beraber banyoya taşıdı. Uygun, burada Hankulu'nu ıslatarak kendine getirmeye çalıştı. Bir süre sonra kendine gelen Esra Hankulu, çay demledi, sanıklarla sohbet etti.

Ümitcan Uygun'un, daha sonra Esra Hankulu ile tekrar odaya gittiği belirtilen gerekçeli kararda, "öleni banyoda ıslatıp kendine getirilmeye çalışmış olması, hemen arkasından ölenin çay demleyip bir müddet sohbet etmiş olması, ölenin sanığa olumsuz bir tavrının olmaması, birlikte tekrar odaya gidilmiş olması" hep birlikte düşünüldüğünde öldürme kastı olmadığı kanaatine varıldığı, bu nedenle "kasten öldürme" suçundan değil, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan hüküm kurulduğu vurgulandı.

Gerekçeli kararda, diğer iki sanığın da suç delillerini kararttığı belirtildi.

ADLİ TIP KURUMU RAPORLARI

Adli tıp kurumundan alınan raporlara değinilen gerekçeli kararda, Hankulu'nun kafa travması sonucu hayatını kaybettiği, fakat bu travmanın kafaya sert ve künt bir cisimle vurulması sonucu mu, yoksa sanığın Hankulu'nu düşürmesiyle kafasının zemine çarpması sonucu mu oluştuğunun tam olarak belirlenemediği kaydedildi.

Gerekçeli kararda, raporlara göre Hankulu'nun sanığın evde olduğu bir saatte öldüğünün tespit edildiği de aktarıldı.

AİLENİN AVUKATINDAN İTİRAZ

Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından Hankulu ailesinin avukatı Nuran Özdemir, kararı Ankara Bölge Adliye Mahkemesine taşıdı. Avukat Özdemir, itiraz dilekçesinde, mahkemenin yargılama sonunda adil bir karar vermediğini, sanığa "kasten öldürme" suçundan ceza verilmesi gerektiğini belirterek, kararın bozulmasını talep etti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesine göre, 3 Ağustos 2021'de Mamak ilçesi Akdere semtindeki eve giden emniyet ekipleri, 25 yaşındaki Esra Hankulu'nun hayatını kaybettiğini belirledi.

Bunun üzerine olay gecesi Hankulu ile aynı evde kalan Ümitcan Uygun, Furkan Gürgil ve Dilan Civelek gözaltına alındı. Savcılık sorgusunun ardından nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen Uygun, "kasten öldürme" suçundan tutuklanırken, Gürgil ile Civelek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca haklarında dava açılan sanık Uygun'un, "kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, tutuksuz sanıklar Gürgil ve Civelek'in de "suç delillerini karartmaktan" 5'er yıla kadar hapsi talep edildi.

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 13 Nisan'daki karar duruşmasında, cumhuriyet savcısının ağırlaştırılmış müebbet hapis istediği Ümitcan Uygun'a, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan 10 yıl hapis cezası verildi. Kararda, takdir indirimi uygulanmadı. Hükümle beraber sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi.

Tutuksuz sanıklar Furkan Gürgil ve Dilan Civelek'e ise "suç delillerini karartma" suçundan 1 ay 6'şar gün hapis cezası verilerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

KAYNAK : AA
YORUMLAR 31 TÜMÜ
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Bır garıban olsa müebbet verırlerdı torpıl var bellı
  Cevapla
 • abdullah ünal 1 hafta önce Şikayet Et
  kızın tv de kimin öldürdügü araştrılırken arkadaşlarından biri canlı yayına baglandı telefonda eylence yerine ne hakim savcılar geliyordu demişti hiç aklımdan cıkmadı
  Cevapla
 • Dağdaki Çoban 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu şahıs pazarlamacı. Acaba kimlerle iş tuttu ki suçunu hafiflettikçe hafifletiyorlar.
  Cevapla
 • muammer 1 hafta önce Şikayet Et
  Bizim hakim ve savcılar ancak ölen kendi eş,çocuk, anne ,baba ve akrabalari oldugu zaman öldüreni suçluyor,.Aksi halde öldüren her zaman haklı, her zaman masum,her zaman kibar ve mümkünse ceza almamalı, alırsa da az almalı.
  Cevapla
 • HANCI. 1 hafta önce Şikayet Et
  Delilleri karartmaya verilen 1 ay 6 gün ceza, Lan Hakim bu ölen senin kızın olsaydıda bu kadar tolerans gösterirmiydin? Öte yandan, Hırsızın hiçmi suçu yok? Din iman namus kavramlarının geçerli olduğu bir toplum olsaydık böyle bir olay olmayacaktı. Çunkü orda bir arada olmamaları gerekirdi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR