Son dakika: Meteoroloji'den 23 ile turuncu ve sarı uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 23 ile sarı kodlu uyarı yaptı. Buna göre çok sayıda kentte sağanak yağmur bekleniyor. Öte yandan sel ve su baskınları gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı da vatandaşlara uyarıda bulunuldu.

ABONE OL
GİRİŞ 23.09.2022 01:06 GÜNCELLEME 23.09.2022 09:19 GÜNCEL
Son dakika: Meteoroloji'den 23 ile turuncu ve sarı uyarı!
Son dakika: Meteoroloji'den 23 ile turuncu ve sarı uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara'nın kuzey ve doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van'ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce'ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce sarı uyarı verildi.

SEL VE SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş'ın batısı ile zamanla Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilgili tehlikeli durumlarda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor. Sarı, havada "potansiyel tehlike durumu"na işaret ediyor. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.

Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 4
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Bide insanları kod öğrenmeye zorlayacaklar insanların anlayacağı dil olsa az çok daha çok en çok gibi....virüste pozitifle negatifi insanlar çözemedi aslında negatif hasta olması lazım çünkü olumsuz.
  Cevapla
 • mfy 1 hafta önce Şikayet Et
  Sakarya, Zonguldak, Bartın sarı mı turuncu mu? Her iki tarafada yazmışsınız.
  Cevapla
 • CAN BAR 1 hafta önce Şikayet Et
  Dündeaynı kod verilmişti kocaeliye toplasan bir kg yaşmamıştır
  Cevapla
 • misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  sen tedbirini al takdiri Allaha bırak adı üstünde hava tahmini
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR