Ege'de SİHA hareketliliği!

Türkiye'nin bugün Ege kıyılarında peş peşe 4 SİHA uçurduğu görüldü. Dikkat çeken bu SİHA hareketliliğini Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz Haber7'ye değerlendirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 24.01.2023 20:57 GÜNCELLEME 25.01.2023 10:05 GÜNCEL
Ege'de SİHA hareketliliği!
Ege'de SİHA hareketliliği!

   Haber7-Özel

Flightradar24.com'dan alınan radar görüntülerine göre Türkiye bugün SİHA'larla ilgili yoğun günlerinden birini yaşadı. Anlık radar görüntülerinin alındığı sitede, Türk SİHA'larıyla peş peşe uçuş gerçekleştirdiği görüldü.

Bugün gün içinde alınan radar görüntülerinde Türk SİHA'larının Ege ve Suriye sınırında yoğun olarak uçtuğu görüldü. Görüntülerde Ege Denizi ve Doğu Akdeniz bölgesinde 4 SİHA'nın yoğun olarak uçuş gerçekleştirdiği tespit edildi. Öte yandan SİHA'lar bir diğer yoğun uçuşu da Suriye'de gerçekleştirdi. İdlip, Halep, Lazkiye bölgesinde aynı anda birbirine yakın 3-4 SİHA'nın görev yaptığı görüldü. Yunanistan'la gerilim yaşandığı bir dönemde ve Yunan Sahil Güvenliğinin göçmenlere davranışlarının çok konuşulduğu dönemde yaşanan bu SİHA hareketliliği dikkat çekti. 


"YUNANİSTAN'A MESAJ VERMEK İÇİN OLABİLİR"

Radar görüntülerini Haber7'ye değerlendiren Savunma Politikasi Analisti Turan Oğuz, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Oğuz, Türkiye'nin 300'e yakın İHA/SİHA filosunun olduğunu ifade ederek normal zamanlarda da her gün ortalama 15-20 İHA/SİHA'nın aynı anda havada bulunduğunu fakat bugün bir farklılık olduğunu söyledi. Oğuz, bu SİHA'ların genelde modüllerini kapattıkları için radarda görünmediğini ancak bugün bilinçli olarak görülmek istenilmiş olabileceğini belirtti. Oğuz, "Genelde Suriye tarafından vurulmasın diye açılıyor modüller ama Yunanistan tarafında kapalı tutuluyordu. Belki bugün bir mesaj vermek için açmış olabilirler hepsini aynı anda. Yunanistan'dan görülsün istemişlerdir." dedi.


Türkiye'nin Suriye tarafında İdlip'te sürekli SİHA görevlendirdiğini ifade eden Oğuz, "Irak'ta da görevlendiriyor ama oradakiler mesela kapalı. Pençe Kilit operasyonlarında sürekli görüyoruz vurduğu yerleri ama radarda görünmüyor bu SİHA'lar. Türkiye o bölgede görünmemesini tercih ediyor." dedi.

KAYNAK : Haber7
Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Editör
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı
YORUMLAR 38 TÜMÜ
 • Misafir 4 gün önce Şikayet Et
  100 İHA 100 hedef 100 kızıl elma 100 hedef daha 100 uçak 100 hedef daha aynı anda 300 hedef imhası × 4 = 1200 hedef 5dk. da
  Cevapla
 • Misafir 4 gün önce Şikayet Et
  Amin
  Cevapla
 • Misafir 4 gün önce Şikayet Et
  Allah devletimizi korusun yüceltsin
  Cevapla
 • Misafir 4 gün önce Şikayet Et
  cokdogru aynen oyle
  Cevapla
 • Ahmet 4 gün önce Şikayet Et
  Etrafımızda tatbikatlar yapılırken kendimizi korumak ülkemizi her durumda savunmak için üretilen ve uçan yerli gururumuz sihalarımızdan rahatsız olan iç düşmanlara vatan hainlerine lanet olsun alçakları TC vatandaşlığından atmak lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR