Tarihte bugün: Osmanlı subayı İzzeddin el-Kassam 88 yıl önce şehit oldu!

Bir Osmanlı askeri olan ve düşman işgalinin ardından vatan topraklarını savunmaya devam eden ve Kassam Tugaylarına adını veren Şeyh İzzeddin el-Kassam'ın şehadetinin 88'inci yıl dönümü.

ABONE OL
GİRİŞ 20.11.2023 21:35 GÜNCELLEME 21.11.2023 10:53 GÜNCEL
Tarihte bugün: Osmanlı subayı İzzeddin el-Kassam 88 yıl önce şehit oldu!
Tarihte bugün: Osmanlı subayı İzzeddin el-Kassam 88 yıl önce şehit oldu!

İsrail’in işgal ettiği bölgeleri geri almak için harekete geçen Filistin İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın adını aldığı Şehit Osmanlı askeri Şeyh İzzeddin el-Kassam'ın şehadetinin yıl dönümü. Şeyh İzzeddin el-Kassam, 88 yıl önce 20 Kasım 1935'te İngiliz askerleri tarafından şehit edilmişti.

ASKERİ GÜCÜN ADI 'OSMANLI ASKERİ'NDEN GELİYOR

Kassam Tugayları’nın adını, Hayatını Filistin’deki İngiliz işgaline karşı mücadeleye adayan Şeyh İzzeddin el-Kassam’dan geliyor.

İslam alimi ve Osmanlı askeri İzzeddin el-Kassam’ın tam adı, İzzeddin bin Abdülkadir bin Mustafa bin Yusuf bin Muhammed el-Kassam’dır.

TÜRK TOPRAKLARINDA DOĞDU

1882 yılında Osmanlı Devleti’nin Halep eyaletine bağlı Lazkiye kasabasının Cebele köyünde dünyaya geldi. Dindar bir aileden gelen İzzeddin el-Kassam, dünya görüşünü köy öğretmeni olan babasından aldı. 14 yaşında köyünden ayrılarak Kahire'de El-Ezher Üniversitesi'ne kaydoldu ve burada Müslüman Kardeşler'e katıldı.

1909’a kadar süren eğitiminin ardından Cebele’ye döndükten sonra babasının medresesinde müderris oldu. Aynı zamanda Mansûrî ve İbrâhim b. Edhem camilerinde vâizlik görevi üstlendi. Vaazlarında İslâmî dirilişin ancak öze dönerek sağlanacağını, emperyalizmin en büyük düşman olduğunu dile getirdi. Kassam'ın ünü giderek tüm Suriye bölgesine yayılmaya başladı.

TRABLUSGARP’TA İTALYANLARLA SAVAŞTI

Osmanlı Devleti’nin Kuzey Afrika’daki topraklarından Trablusgarp Eyaleti’nin (Libya) İtalyanlar tarafından işgal edilmesinin ardından 1911’de önce gösteri hareketlerine katıldı. Ardından halkı silâhlı mücadeleye çağırmaya, gönüllü asker ve para toplamaya girişti; Osmanlı askerlerini desteklemek için bir de marş yazdı. Yüzlerce gönüllü toplayan Kassam, İtalya’nın Trablusgarp işgaline karşı bölgeye giderek Osmanlı birlikleriyle İtalyanlara karşı savaştı.

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA OSMANLI SAFLARINDA YER ALDI

Birinci Dünya Savaşı başladığında doğrudan Osmanlı ordusu saflarında çarpışmak üzere müracaat etti. Bunun üzerine askerî eğitimden geçirildikten sonra cephede garnizon imamı olarak görevlendirildi.

HALK ORDUSU OLUŞTURDU

Savaşın ardından Cebele’ye döndü ve bir halk ordusu oluşturdu. Fransızlar Suriye’yi işgal etmeye gelince Ömer el-Baytâr ile birlikte direniş hareketine başladı. Fransızlar tarafından idam edilmek üzere aranmaya başlanınca 1921’de Filistin’e geçerek Hayfa’ya yerleşti.

FİLİSTİN’DE DİRENİŞ FAALİYETLERİ

Hayfa’da ders vermeye başlayan ve bir yandan da İstiklâl Camii’nde imam-hatiplik yapan Kassâm 1926’da Cem‘iyyetü’ş-Şübbâni’l-Müslimîn’e girdi ve bir süre sonra da başkanlığına seçildi. Bu vesileyle köyleri dolaşmaya başladı, İngiliz işgaline ve Siyonist harekete karşı halkı bilgilendirme imkânı elde etti. Yahudilere arazi satılmasına şiddetle karşı çıkarak bunun önlenmesini istedi. Çevresinde toplanan ve “meşâyih” (kendisinin ölümünden sonra Kassâmiyyûn) denilen taraftarlarının örgütlenmelerini sağladı.

İşte 'Kassam' gerçeği! ‘Türk ordusu’ ayrıntısıİşte 'Kassam' gerçeği! ‘Türk ordusu’ ayrıntısı

BİR AVUÇ ARKADAŞIYLA ŞEHİT EDİLDİ

Kassâm, Siyonizmin İngiliz manda idaresi tarafından desteklendiği kanaatiyle esas mücadelenin İngilizlere karşı yürütülmesi gerektiğine inanıyordu. Dolayısıyla genel bir mücadele için hazırlıklarını tamamladıktan sonra Balfour Deklarasyonu’nun yıldönümünde 2 Ekim 1935 direniş hareketi başlattı. Fakat 20 Kasım 1935 tarihinde 500 kadar İngiliz askeri, teşkilâtın gizli karargâhını bastı. Nablus-Cenîn arasındaki Ya‘büd mevkiinde kendisiyle omuz omuza çarpışan bir avuç direnişçiyle birlikte şehit edildi. Cenazesi Hayfa’ya götürülerek ertesi gün defnedildi. 

İLK İNTİFADA KASSAM TARAFTARLARINDAN

Bu çatışma İngilizlere karşı yürütülen silâhlı mücadelenin başlangıcı oldu. Daha sonra 19 Nisan 1936 günü patlak veren ve ilk intifâda sayılan Filistin ayaklanmasında Kassam tarafları öncü rol aldı.

 • Mühim olan bu savaşı bizim kazanmamız değildir. Asıl mühim olan; bizim İslam ümmetine ve gelecek bütün dünya Müslümanlarına iyi bir örnek olmamız ve onlarda cihad ruhunu diriltmemizdir.
  -İzzeddin Kassam-

 

KAYNAK : Haber7
Nurullah Alpay Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Nurullah Alpay

Editör Hakkında

2014 yılında Yeniakit.com.tr'de basın hayatına başladı. Çeşitli basın kuruluşlarında görev aldı. Son olarak Haber7 Özel Haber Biriminde editör olarak çalışmaktadır.
YORUMLAR 57 TÜMÜ
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Devletimizden ricam cuma günleri öğleden sonra veya tam gün cuma tatil olsun.
  Cevapla
 • Muhtar 6 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin. Bu kahramanlar ve gerçekler daha çok gündemde tutulmalı. Halk bunları bilmiyor. Siz basının asıl görevi gerçekleri, büyük insanlarımızı halka yaymaktır, tanıtmaktır teşekkür ederiz.
  Cevapla
 • Haydar hko 6 ay önce Şikayet Et
  Bugünkü t.c de aynı onun gibi mücadele ediyor.
  Cevapla
 • Haberci 7 ay önce Şikayet Et
  Defin işleminden sonra yüksek bir ses İNTİKAM diye bağırdığında toplanan kalabalıkta aynı şekilde İNTİKAM diye bağırıp ne kadar işgalci güç ve karakol varsa günlerce saldırılmış olsa da işgal güçleri takviye ettikleri güçlerce bu direnişi de kanlı şekilde bastırmıştır.
  Cevapla
 • aslen 7 ay önce Şikayet Et
  chp gerçek kahramanlarımızı gizlesede ZAMAN BİZE GERÇEKLERİ GÖSTERECEKTİR...ALLAH Rahmet eylesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR