CHP'li Büyükerşen'den Osmanlı için skandal sözler! Tepkiler peş peşe geldi

CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Osmanlı Devleti'ne yönelik skandal açıklamalarda bulundu. Padişah ve Şehzadelere yönelik hadsiz sözler kullanan Büyükerşen'e tepkiler peş peşe geldi.

ABONE OL
GİRİŞ 12.02.2024 03:23 GÜNCELLEME 12.02.2024 03:28 GÜNCEL
CHP'li Büyükerşen'den Osmanlı için skandal sözler! Tepkiler peş peşe geldi
CHP'li Büyükerşen'den Osmanlı için skandal sözler! Tepkiler peş peşe geldi

CHP'nin Emek Mahallesi Seçim Ofisi açılışına katılan Yılmaz Büyükerşen Osmanlı Devleti'ne yönelik düşmanlığını açık etti. Padişah ve Şehzadelere yönelik hadsiz sözler kullandı.

CHP'Lİ YILMAZ BÜYÜKERŞEN'DEN HADSİZ SÖZLER

CHP'nin 31 Mart'ta düzenlenecek yerel seçimlerde yeniden aday göstermediği Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, partisinin Eskişehir adayı Ayşe Ünlüce'nin seçim mitingine katıldı. CHP'li Yılmaz Büyükerşen mitingde yaptığı konuşmada, Osmanlı ile ilgili hadsiz sözler sarf etti.

"OSMANLI DEVLETİ BEYAZ TENLİ KARILAR İÇİN SEFER DÜZENLERDİ"

CHP'nin Emek Mahallesi Seçim Ofisi açılışına katılan Büyükerşen, "Övündüğümüz Osmanlı var ya, hani bize kul diyen, halka kul diyen bir Osmanlı ailesi, efendim baktığınız zaman aileye, ailede bütün padişahların kadınları yabancı. Hep beyaz tenli, mavi gözlü falan filan. Ben takılıyorum bazen arkadaşlara. Tarihle alay etmiyorum ama yanlış anlamayın. Çünkü hemen ufacık lafı çevirirler, evirirler. Hoca şöyle dedi, böyle dedi derler, iftira etmeye hazırdırlar. Ne zaman efendim şehzadelerden birine hanım alacaklar, hanım ağa alacaklar veyahut padişahlardan hangisinin karısı öldü, yeni bir karı alacak. Hemen sefer yapıyor Avrupa'ya. Beyaz tenli, mavi gözlü falan olacak diye." ifadelerini kullandı.

TEPKİLER PEŞ PEŞE GELDİ

Osmanlı'ya karşı hadsiz sözlerde bulunan CHP'li Büyükerşen'e sosyal medyada birçok vatandaş ve siyasiler tepki gösterdi.

BÜYÜKERŞEN'İN OSMANLI PADİŞAH VE ŞEHZADELERİ İLE İLGİLİ SÖZLERİNE HATİPOĞLU'NDAN TEPKİ

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı padişah ve şehzadeleri ile ilgili sözlerine AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu, AK Parti Eskişehir İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Ünalır ve MHP İl Başkanlığı tepki gösterdi.

Hatipoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, daha iyi bir belediyecilik ve rekabetçi bir Eskişehir için mücadele verirken mevcut belediye yönetiminin toplumu kutuplaştırmak için gündemi bulandırmaya çalıştığını belirtti.

"BÜYÜKERŞEN'İN TÜM ESKİŞEHİR'DEN VE TÜRK HALKINDAN ÖZÜR DİLEMESİNİ İSTİYORUM"

"Ama bu defa olmadı Sayın Yılmaz Büyükerşen." ifadesini kullanan Hatipoğlu, şunları kaydetti:

"Kadınlarımıza, utanarak söylüyorum 'karı' diyen, ecdadımız olmasından gurur duyduğumuz Osmanlı İmparatorluğu'nu aşağılayan anlayışa itiraz ediyor, karşı çıkıyorum. Kadınlar canımız, Osmanlı atamızdır. Ayrıca hocasının gölgesinde, kadınlarımıza hakaret edilirken, bu konuşmaları alkışlayan saygıdeğer hanımefendi Ayşe Ünlüce'yi de vatandaşımızın takdirine bırakıyorum."

Hatipoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada da mevcut Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in sözlerini kınadığı belirterek, "Büyükerşen bugünkü bir açılışta Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa'ya yaptığı fetihlerin sebebinin şehzadelere sarışın ve mavi gözlü, tırnak içinde söylüyorum, 'karı bulmak' için yapıldığını söylemiştir. Bu geçmişimize ve Osmanlı'ya yapılmış çok büyük terbiyesizliktir. Bu terbiyesizliği kabul etmiyor, Yılmaz Büyükerşen'in tüm Eskişehir'den ve Türk halkından özür dilemesini istiyorum." ifadesini kullandı.

"BU TARİH VE ECDADIMIZI BİLMEMEKTİR"

AK Parti Eskişehir İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Ünalır da "86 yaşına gelmiş bir profesörün ve eğitimcinin bu talihsiz açıklamasını yani kadına 'karı' deme açıklamasını AK Parti Kadın Kolları Başkanı olarak tüm teşkilatım ve Eskişehirli kadınlar adına şiddetle kınıyorum. Bir kadın aday çıkarttılar, Ayşe Ünlüce hanımefendinin de bu talihsiz açıklamayı sessiz kalarak alkışlaması da çok manidar. Bunları da sizin takdirlerinize sunuyorum. Bu tarih ve ecdadımızı bilmemektir." değerlendirmesinde bulundu.

MHP'DEN DE TEPKİ GELDİ

MHP Eskişehir İl Başkanı İsmail Candemir de yaptığı açıklamada, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in son açıklamalarının Türk milletinin tarihine yapılmış bir hakaret ve aşağılama olduğunu belirtti.

Türk milletinin tarih boyunca dünyaya adalet ve medeniyet götürmüş, kahramanlığı ve cesaretiyle öne çıkmış bir millet olduğuna işaret eden Candemir, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Büyükerşen'in Osmanlı İmparatorluğu'nun kahramanca fetih seferlerini, 'mavi gözlü beyaz tenli kadınları almaya' indirgemesi, sadece cehaletin, aşağılığın, bilişsel ve zihinsel işlevlerde gerileme ile karakterize olan bir sendromun göstergesidir. Büyükerşen'in bu alçakça ve saygısızca sözleri, Türk milletinin tarihine ve onuruna yapılmış bir saldırıdır. Tarih şuurundan bihaber bir zihniyetin tezahürüdür. Osmanlı Devleti 600 yıl boyunca 4 kıtaya hüküm sürmüş dünyanın en güçlü Türk imparatorluğudur. Doğu batı arasında muazzam bir köprü görevi görmüştür. Bizler, Türk milleti olarak, asil tarihimize ve kahramanlarımıza olan saygımızı koruyacak ve asla bu tür aşağılık yaklaşımları cevapsız bırakmayacağız ve kadim Türk tarihimize yapılan bu ve türevi ihanetlerin karşısında olacağız."

"BÜYÜKERŞEN'İN ÇİRKİN VE DÜŞMANCA SÖZLERİNİ KINIYORUZ"

Candemir, milliyetçi, ülkücü hareket olarak, Büyükerşen'in "çirkin ve düşmanca" sözlerini en sert şekilde kınadıklarını ve Türk milletinin tarihine ve değerlerine sahip çıkmaya devam edeceklerini vurguladı.

Türk milletinin, tarihine ve kimliğine yapılan bu tür hakaretlere sessiz kalmayacağını ve gereken cevabı her koşulda vereceğini ifade eden Candemir, şöyle devam etti:

"Büyükerşen gibi tarihimizi çarpıtmaya ve milletimizi küçümsemeye çalışan herkes bilmelidir ki Türk milleti asla boyun eğmeyecek, asla unutmayacak ve asla affetmeyecektir. Türk milleti, gerçekleri tahrif etmeye ve tarihi çarpıtmaya çalışan bu tür söylemlere karşı her koşulda uyanık olacak ve tarihi gerçekleri koruyacaktır.
Türk milleti, tarihine ve değerlerine olan bağlılığını en üst düzeyde tutacak ve bu uğurda her türlü mücadeleyi verecektir."

 

 

KAYNAK : AA, AJANSLAR
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 477 TÜMÜ
 • Behlüldane 6 gün önce Şikayet Et
  Sulu beyinden anca bu kadar Aslı hu, Nesli hu, Yedisinde neyse seksende aynısı olurmuş
  Cevapla
 • Muhammed Ali 1 hafta önce Şikayet Et
  Selçuklu ve Osmanlı bu toprakları feth etmeseydi acaba Vatandaş bu sözleri söyleme imkanı bulabilecekmiydi veya bizansa mı hizmet etmekte kendileri?
  Cevapla
 • Maksut 1 hafta önce Şikayet Et
  Yav arkadaş bizim millet goy goya gelince klavyenin canını okuyor söyleyin devleti duraklama dönemine ardından yıkılmaya kadar hangi padisah eşleri hırslariyla sürükledi geldileri nereler, acın bi bakın anadolu kızını hor görüp elin neydigi belirsizini alır eş yaparsanız ocagınıza da koymaz oymagınızıda yalan mı
  Cevapla
 • Zafer 1 hafta önce Şikayet Et
  Bunun için sefere gerek yoktu ki, o zamanın şartlarında herkes Osmanlıyla akraba olmak için can atıyordu. İlk yıllarda Avrupalı gelinler revaçtayken, daha sonraki yıllar ibre Kafkaslara dönmüştür. Son yüzyıllarda Çerkes, Dağıstanlı gelinler gelmiştir. Sayın Prof aynı çağlarda Britanyada Lord ve Kralların evlilik kanunlarına bir göz atsın da asillerin gelinlere neler yaptığını görsün.
  Cevapla
 • Vatanını seven 1 hafta önce Şikayet Et
  Büyükerşen Osmanlıya laf söyleceğine geriye dönsün kendine bir baksın devletine hainlik yaparak eskişehir halkının yıllarca gözünü boyayarak koltuk sevdasından yedi düvele meydsn okuyan kos koca Osmanlı devletine ve başındakiler camur atıyor , eğer ki bir sorunun varsa git o devlete hainlik yapan partinle hesaplaş. Büyükerşene sormak lazım bu yaşına kadar devletin yararına ne yaptı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR