CHP’de 1 Nisan hesapları ve 94 korkusu! Yaşananların müsebbibi kim?

Yerel seçimlere çok az bir süre kala aday belirleme çalışmalarında her gün yeni bir skandala bulaşan CHP'de, seçim sonrası 1 Nisan hesapları ve olası seçim başarısızlığında 94 korkusunu Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi köşesine taşıdı.

ABONE OL
GİRİŞ 23.02.2024 02:45 GÜNCELLEME 23.02.2024 02:45 GÜNCEL
CHP’de 1 Nisan hesapları ve 94 korkusu! Yaşananların müsebbibi kim?
CHP’de 1 Nisan hesapları ve 94 korkusu! Yaşananların müsebbibi kim?

31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimine az bir süre kala partilerden son dakika haberler gelmeye devam ediyor.

Önceki Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu döneminde, partide söz sahibi olan çoğu partilinin, Özgür Özel dönemiyle birlikte tasfiye edilmesi kaosu daha da derinleştiriyor.

CHP'DE 1 NİSAN HESAPLARI

"Henüz yerel seçimler yapılmadı ama CHP’de şimdiden 1 Nisan tartışmaları başladı" ifadelerini kullanan Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, "Tartışmanın fitilini ateşleyen ise CHP Genel Başkanı Özgür Özel oldu. Özgür Özel, “Partiçi geçen kurultayı hazmedemeyen birkaç hazımsız var. 1 Nisan’ı bekleyen 3-5 hazımsız var. Avuçlarını yalarlar” dedi. Bir dönemler üç-beş çapulcu söylemi vardı. Bu şimdi üç-beş hazımsıza dönüştü. Bu üç-beş hazımsızdan biri Kemal Kılıçdaroğlu mu? Çünkü Kılıçdaroğlu da pusuya yattı 1 Nisan’ı bekliyor" diyerek CHP'nin seçim sonrası olası bir başarısızlıkta yeni hesaplar içine gireceğini belirtti.

CHP TARİHİNİN EN KÖTÜ SEÇİMİ

Cumhuriyet Halk Partisi’nin, tarihinin en kötü yerel seçimlerinden birine gittiğini dile getiren Abdülkadir Selvi, “CHP, bu seçimlere tasfiye, istifa, kriz ve kaos havası içinde gidiyor. Partideki iki başlılık listelere yansıdı. Özgür Özel’e yakın isimler bir yandan Ekrem İmamoğlu’nun ekibi diğer taraftan belediye başkan adaylıklarını yağmaladılar.” dedi. 

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi'nin, "CHP’de 1 Nisan hesapları ve 94 korkusu" başlıklı yazısı şu şekilde;

Yerel seçimlere 38 gün var. Henüz yerel seçimler yapılmadı ama CHP’de şimdiden 1 Nisan tartışmaları başladı. Tartışmanın fitilini ateşleyen ise CHP Genel Başkanı Özgür Özel oldu. Özgür Özel, “Partiçi geçen kurultayı hazmedemeyen birkaç hazımsız var. 1 Nisan’ı bekleyen 3-5 hazımsız var. Avuçlarını yalarlar” dedi. Bir dönemler üç-beş çapulcu söylemi vardı. Bu şimdi üç-beş hazımsıza dönüştü.

KILIÇDAROĞLU PUSUDA BEKLİYOR

Bu üç-beş hazımsızdan biri Kemal Kılıçdaroğlu mu? Çünkü Kılıçdaroğlu da pusuya yattı 1 Nisan’ı bekliyor. CHP’nin aday tanıtım toplantısına davetli olduğu halde katılmadı. Özgür Özel son ziyaretinde Kılıçdaroğlu’nu mitinglere katılmaya davet etmişti. Kılıçdaroğlu olumlu yanıt vermemişti. Sonradan mitinglere katılmayacağını kamuoyuna ilan etme gereği duydu.

1 NİSANCILAR

Özgür Özel’e tavsiyem 1 Nisan’ı bekleyenleri hafife almasın. Üç-beş hazımsız diye küçümsemesin. Bugün düğmeye bassalar 24 saat içinde olağanüstü kurultayı toplayacak sayıyı bulurlar. Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu seçim sürecinde o kadar vahim hatalar yaptılar ki Kılıçdaroğlu genel başkan olduğu günden daha güçlü bir hale geldi.

TASFİYECİLİK

CHP, tarihinin en kötü yerel seçimlerinden birine gidiyor. CHP, bu seçimlere tasfiye, istifa, kriz ve kaos havası içinde gidiyor. Partideki iki başlılık listelere yansıdı. Özgür Özel’e yakın isimler bir yandan Ekrem İmamoğlu’nun ekibi diğer taraftan belediye başkan adaylıklarını yağmaladılar. Demirel olsa, “Yağma Hasan’ın böreği, ye Mehmet ye” derdi. Zücaciye dükkânına giren fil gibi hareket ediyorlar. Eğer CHP’de, bugünden 1 Nisan konuşulur hale geldiyse bunun müsebbibi Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu’nun tasfiyeci anlayışları oldu.

NEDEN ÖNEMLİ

Seçimlerde CHP az oy alır ya da çok oy alır. Ama köklü bir çınardır, yoluna devam eder. Yerel seçim sonuçları CHP’de İmamoğlu, Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel’in pozisyonunu tayin edecek. Ama özellikle bu seçimler Ekrem İmamoğlu açısından kader seçimine döndü.

EKREM İMAMOĞLU’NUN KADERİ

31 Mart yerel seçimleri aynı zamanda Ekrem İmamoğlu seçimleri olacak. Ekrem İmamoğlu İstanbul’u kazanırsa, 2028’de cumhurbaşkanı adayı olacak. Kılıçdaroğlu ise CHP’nin arşivine kaldırılacak. Ama İmamoğlu kaybederse o zaman hem cumhurbaşkanı adaylığı hayalleri sona erecek hem CHP genel başkanlığı rüyası son bulacak. Efsane olayım derken tasfiye olacak. Ekrem İmamoğlu filminin sonuna gelinecek, Ekrem İmamoğlu The End yazacak...

ÖZGÜR ÖZEL’İN DURUMU

Seçimlerden başarılı çıkıldığı takdirde Özgür Özel rahat bir nefes alacak. Çünkü genel başkan olarak girdiği ilk seçimde başarı elde etmiş olacak. Ama seçimlerde bir hezimet yaşanırsa Özgür Özel, CHP tarihine en kısa süreli genel başkan olarak geçecek.

94 RUHU DÖNÜYOR MU

CHP’de seçim hezimeti endişesi yaşanıyor mu? SHP, 1989 seçimlerinde İstanbul ve Ankara’yı alarak büyük bir çıkış yapmıştı. 1994 seçimlerinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “94 ruhu” dediği olay gerçekleşti. Refah Partisi İstanbul ve Ankara’yı kazandı, CHP hezimete uğradı.

CHP’NİN 94 KÂBUSU

AK Parti açısından 94 ruhu tarihi bir dönem noktasını, CHP açısından ise bir hezimeti ifade ediyor. CHP’de 94 kâbusu yaşanır mı diye konuşulmaya başlandı. Bunu konuşanlardan biri de Özgür Özel. “1989-94 benzetmesi benim değil bütün seçmenlerin endişe etmesi gereken bir benzetme” dedi.

94 TABLOSU TEKRARLANIR MI?

Eğer AK Parti bu motivasyonunu sandığa yansıtabilirse 31 Mart seçimlerinden 94 benzeri bir tablo çıkar mı? Özgür Özel de endişe ettiğine göre neden olmasın?
Özgür Bey, 94 belediyeciliği Türkiye’ye bir iktidar partisi, bir de Cumhurbaşkanı kazandırdı. Demek ki başarılıymış...

1 NİSAN’IN AYAK SESLERİ

Bu seçimler biraz da İstanbul seçimleri. İstanbul seçimleri kaybedilirse Ekrem İmamoğlu ve Özgür Özel için sonun başlangıcı, Kılıçdaroğlu için yeniden diriliş olacak. İşte o zaman 1 Nisan senaryosu üç-beş hazımsızın işi olmaktan çıkıp olağanüstü kurultay sürecinin başlatıldığı tarih olacak.

 

 

 

KAYNAK : HÜRRİYET
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 16 TÜMÜ
 • Kocaeli 1 ay önce Şikayet Et
  Ekrem inşaallah bir daha seçilsin pkk belediyeye. Kadrolu işe alacak başlıycak bu ülkenin meclisine pkk yı sokup mecliste gurup kurma desdeği veren chp özür ekrem ellele ülkeyi sömürğeci siyonist yahudi ingilize teslim edecekler
  Cevapla
 • VATAN SEVER 1 ay önce Şikayet Et
  Ekremden CHP lilerin Kurdulmasının tek yolu İstanbulu kayıp ederse ozaman kurdulur yoksa CHP çok kazanlar kaynar sandığa gitmeyelim
  Cevapla
 • ziyaretçi 1 ay önce Şikayet Et
  Atatürk'ün partisi CHP yi rezil ettiniz. Terörü destekleyen vatan düşmanı bir partiye dönüştürdünüz. Atatürk'ün chp si bölücülere ve gericilere karşıydı siz tam anlamıyla bölücü teröre hizmet eden bir mekanizmaya dönüştünüz. böyle bir partinin türkiyede iktidar olması hayaldir. Sizin de zaten öyle bir amacınız hiç bir zaman olmadı.
  Cevapla
 • Adem 1 ay önce Şikayet Et
  Eko kaybederse CHP nın badına bela olur bı ofis de ona açılır yanınada tekel bayi sını açmak isterim
  Cevapla
 • başgan 1 ay önce Şikayet Et
  şunu bilin ki hezimet yakındır özgür bey. kemal bey in ekipleri sizi pusuya düşürecek. bir çok il akp ye geçecek. gerçek belediyecilik gelecek. sizin gibi makam derdinde birileri memlekete hizmet edemez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR