DEM Partili Koçyiğit: CHP'nin İstanbul'u kazanmasını kent uzlaşısı formülü belirledi

DEM Partili Gülistan Koçyiğit, yerel seçimlerle ilgili yaptığı açıklamasında CHP'nin İstanbul'u almasında 'DEM Parti'nin kent uzlaşısı formülü ve Kürt seçmenin stratejik oy kullanması' gibi faktörlerin belirleyici olduğunu açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 16.04.2024 12:58 GÜNCELLEME 16.04.2024 12:59 GÜNCEL
DEM Partili Koçyiğit: CHP'nin İstanbul'u kazanmasını kent uzlaşısı formülü belirledi
DEM Partili Koçyiğit: CHP'nin İstanbul'u kazanmasını kent uzlaşısı formülü belirledi

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) gizli ortağı DEM Parti, yerel seçimlerin ardından yaptığı açıklamalar ile ittifakın seçim sonuçlarında 'belirleyici olduğunu' skandal sözlerle ortaya çıkardı.

İstanbul'da masanın altından CHP ile iş birliği yapan DEM Parti, bir yandan da aday çıkararak kentteki yarışa girmişti. 

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Koçyiğit, 31 Mart'taki yerel seçimlerle ilgili yaptığı değerlendirmesinde masanın altında kalan gizli ittifakı adeta açığa çıkardı.

CHP'Yİ DEM'İN 'KENT UZLAŞISI FORMÜLÜ' ÖNE ÇIKARMIŞ

Koçyiğit, açıklamasında CHP'nin İstanbul'da ve birçok kentte öne geçmesinin altındaki nedenin DEM Parti'nin 'Kent uzlaşısı' formülü olduğunu söyledi.

Ülkemizin doğu bölgesine 'Kürdistan' ibaresini kullanarak skandal açıklamalara imza atan Koçyiğit, "Türkiye'den-Kürdistan'a kadar mücadele hatları birleştirilmeli ve ortak mücadele zemini güçlendirilmelidir." sözleriyle yeni bir ittifakın önünü açtı.

DEM Partili Koçyiğit'in ittifakı ayyuka çıkartan açıklamaları şu şekilde;

"İstanbul'un büyük farkla CHP'ye geçmesi ve birçok yeni belediyenin alınması, DEM Parti'nin kent uzlaşısı formülü ve Kürt seçmenin stratejik oy kullanması gibi faktörler belirleyici oldu."

"Van örneği, birlikte direnmenin ve birlikte kazanmanın ne kadar önemli olduğunu somut bir şekilde göstermiştir. Türkiye'den-Kürdistan'a kadar mücadele hatları birleştirilmeli ve ortak mücadele zemini güçlendirilmelidir."

"Ana muhalefet partisinin, toplumun ihtiyaçlarına soldan bir bakış açısıyla yanıt vererek siyaset sınırlarını aşması önemlidir."

PKK ELEBAŞLARINDAN ÜMİT: CHP'NİN BAŞARISI SADECE KENDİNE AİT DEĞİL

Terör örgütü PKK'nın sözde yöneticisi Helin Ümit 9 Nisan'da PKK'nın televizyon kanalında şu ifadeleri kullanmıştı;

"CHP'nin önemli bir başarısı oldu seçimlerde ama bu sadece kendi başarısı değil. CHP iyi bir politika uyguladı. CHP bu durumu Türkiye'nin demokratikleşmesi için kullanacak mı?

"DEM, ARTIK TÜRKİYE SAHASINA HİTAP ETMELİ"

Kürdistan'da önemli bir sonuç elde edildi. Türkiye'de ise neden demokratik siyasetin yapıları örgütleri bu kadar cılız. Madem ki DEM Parti bir Türkiye partisi o zaman Türkiye toplumunun da sorunlarına çözüm bulabilmeli. varoluşuna bir katkı sağlayabilmeli. Örgütlenmeye hizmet edebilmeli. Türkiye sahasındaki oy potansiyeli çeşitli ilişki ve ittifaklarla ait olarak kullanılıyor. Politikada bu tür şeyler de gereklidir. Demokratik siyase kendini sadece bir alanla sınırlandırmamalı."

KAYNAK : EVRENSEL , Haber7
Kadriye Ebrar Etirli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Kadriye Ebrar Etirli

Editör Hakkında

2000 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik' bölümünde henüz okurken HaberAnkara ve AnkaraMasası'nda çalıştı. 2022 yılındaki mezuniyetinin ardından Beyaz TV'de 'Haber Editörü' pozisyonunda görev aldı. 2024 yılının Şubat ayından itibaren Haber7'deki Gündem Editörü kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 103 TÜMÜ
 • Murat Beğenilmiş 1 ay önce Şikayet Et
  Seçimden sonra maskeleri teker teker düşüyor. Fırıldak eko bundan sonra ki süreçte vefa borcunu ödeyecek. Nasıl olacağını zaman gösterecek. İsterse ödemesin.!!!
  Cevapla
 • manzara 1 ay önce Şikayet Et
  dempkklıların dilinin altında bir bakla var çıkartamıyorlar ama dillerinin etrafında dolaşan şey özerklik veya bölünme. pkk chpden özerklik veya bölünme sözü almış olabilir. chpye oy veren seçmen aklını başına almalı.
  Cevapla
 • Yolcu 1 ay önce Şikayet Et
  Hâlâ Atatürk'ün partisi olduğunuzu iddia ediyor musunuz?
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  ha dem ha CHP ha dağ kadrosu, ülkeye millete yazık, kukla kandırılmış maşa adamlar,millete çektirecekler
  Cevapla
 • konuk 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiyeyi bölmekten bahseden dem partiyi kent uzlaşısı formülü ile belediyelerin içine taşıyan ve hak etmedikleri konumu veren chpye, başındakilere ve buna aldırmadan oy verenlere yazıklar olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR