Asgari ücrete Temmuz'da zam yapılacak mı? 3-4 bin liralık ara zam iddiası ortaya atıldı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, AK Parti Grup toplantısı öncesinde gazetecilerin soruları üzerine asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Peki Temmuz’da asgari ücrete zam gelecek mi?

ABONE OL
GİRİŞ 15.05.2024 13:47 GÜNCELLEME 15.05.2024 13:49 GÜNCEL
Asgari ücrete Temmuz'da zam yapılacak mı? 3-4 bin liralık ara zam iddiası ortaya atıldı!
Asgari ücrete Temmuz'da zam yapılacak mı? 3-4 bin liralık ara zam iddiası ortaya atıldı!

2022 ve 2023 yıllarında asgari ücret Ocak ve Temmuz aylarında iki kez artış gösterirken son olarak %49 artış ile birlikte 17 bin 2 lira olarak belirlenmişti. Enflasyonla mücadele kapsamında bu yıl ara bir zam olmayacağı belirtilmişti. Zam olup olmayacağı konusunda tartışmalar sürerken Bakan Işıkhan’dan açıklama geldi. İşte detaylar…

BAKAN IŞIKHAN'DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari ücreti hükümetin belirlemediğini belirten Bakan Işıkhan, "Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirler. Biz Bakanlık olarak işçi ve işvereni bir masada toplayıp müzakerelerin sağlanmasını sağlayan moderatör bir kurumuz. Temmuz'da artış yapılmayacağı dikkate alınarak Ocak ayında ona göre artış yapıldı. Ekonomi denge işidir. Bunu gözetmemiz gerekiyor. Biz kalıcı refah artışının derdindeyiz. Şu anda istihdamdan feragat etmeden bir büyüme sergiliyoruz. Biz de bu süreçte Bakanlık olarak işçilerimize, memurlarımıza ve emeklilerimize yönelik desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Ekonomik verilerin iyiye gittiğini vurgulayan Bakan Işıkhan, asgari ücrete ek zam olup olmayacağına ilişkin soruya, “Asgari ücrete ek zam olmayacak.” dedi.

Emeklilerin Temmuz ayında alacakları enflasyon farkı ara zam için de Işıkhan, 'Refah payı verilecek mi?' sorusuna 'Her şey için çok erken. Temmuz ayını bekleyelim' ifadelerini kullandı.

"DOĞAL GAZ VE ELEKTRİK GİBİ KAMU ZAMLARI ERTELENDİ..."

Haberler.com’un haberine göre; hükümetin asgari ücrete ara zam yapılmasına sıcak baktığı ancak ekonomi yönetiminin tavrının olumsuz olduğuna dikkat çeken kaynaklar, doğal gaz ve elektrik gibi kamu zamlarının ertelendiğini, bu zamların Haziran ayında enflasyon açıklandıktan sonra yansıtılması halinde eylül ayı gibi asgari ücrete ara zam yapılabileceğini öne sürüyor.

Çalışanların en çok merak ettiği konulardan biri de olası bir zam durumunda rakamın ne olacağı yönünde. O konuda da 3 ya da 4 bin liralık bir artışın konuşulduğu ifade ediliyor.

MERKEZ BANKASI'NDAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, enflasyon hedefine ulaşamadığı için Hükümet'e bilgilendirici açık mektubunu yayınladı. Asgari ücretin de ele alındığı açıklamada şu ifadeler yer aldı;

"Dezenflasyon sürecinde para ve maliye politikalarının eş güdümü büyük önem arz etmekte olup öngörülebilirliğin artmasını sağlayan Orta Vadeli Program (OVP, 2024-2026) ile somutlaşmış olan kamu politikalarına dair varsayımlar TCMB’nin enflasyon tahminlerine yansıtılmıştır. Bu kapsamda, asgari ücretin yılda bir kez güncellenmesi, yönetilen/yönlendirilen fiyatlar ile ücret ve vergi ayarlamalarında OVP’de sunulan enflasyon tahminlerinin gözetilmesi ve para politikasındaki sıkı duruşun ihtiyatlı maliye politikası ile desteklenmesi, öngörülen dezenflasyon patikasının tesis edilmesi açısından kritik bir önem taşımaktadır."

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 10 TÜMÜ
 • zafergülten 6 gün önce Şikayet Et
  Yönetim asgari ücrete zam yapmayı düşüne dursun,esnaf bütün uyarı ve cezalara rağmen gizli kapaklı zammı koyuyor,güzel bir örnek.....1-2 ay önce Keskinoğlu piliç salam 1000 gr 55 tl. ve bugün aynı yerde 850 gr a indirilmiş,fiat aynı,1-2 ayda 150 gr eksiltmişler.
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Verdiğiniz zam eridi, sizlerde 100/50 maaş iade edin ADÂLETSİZLİĞİ Ortadan kaldırılması için önce sizleri görelim bakalım
  Cevapla
 • Misafir 73 1 hafta önce Şikayet Et
  Bence de yapmayın. Mütahitlere beleş kredi verin. Vergilerini affedin. Ama asgari ücretliye zam sakın yapmayın. Ülke batar sonra..
  Cevapla
 • GERÇEK 1 hafta önce Şikayet Et
  ara zam falan yok diyor adam seçimden önce yapmayan hükümet şimdi yapar mı geçin bunları yapmaz kardeşim yıl sonu enflasyon kadar zammı alırsanız öpün başınıza koyun yapmaaaaz yapmaaaaaaz
  Cevapla
 • delidumrul 1 hafta önce Şikayet Et
  istemiyoruz kardeşim yeter ya yeteeeeeeeeeeeer
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR