Yerlikaya'dan terörle mücadele açıklaması: 49 üst düzey yönetici etkisiz hale getirildi!

İçişleri Bakanı Yerlikaya, son 1 yıldaki operasyonlara ilişkin yaptığı açıklamasında; 1 yılda 585 suç örgütünün çökertildiğini ve tüm terör örgütlerine yönelik operasyonlarda 49 üst düzey teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 13.06.2024 15:13 GÜNCELLEME 13.06.2024 15:14 GÜNCEL
Yerlikaya'dan terörle mücadele açıklaması: 49 üst düzey yönetici etkisiz hale getirildi!
Yerlikaya'dan terörle mücadele açıklaması: 49 üst düzey yönetici etkisiz hale getirildi!

SON DAKİKA HABERİ: İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ankara'da medya temsilcileri ile bir araya geldi. Yerlikaya kameralar karşısında önemli açıklamalarda bulundu.

Öte yandan Emniyet'teki dinleme iddialarına ilişkin Yerlikaya müfettiş görevlendirildiğini ve konuya ilişkin çalışmaların devam ettiğini açıkladı. 

Yerlikaya'nın açıklamaları şu şekilde;

"BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE'Yİ İNŞA EDİYORUZ"

"Ülkemizin bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek varlık sebebimiz. Görev ve sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Temel referansımız hukuk ve insan haklarıdır. Büyük ve güçlü Türkiye'yi birlikte inşa ediyoruz. Bakanlığımızın misyonu Türkiye'nin huzurudur. Terör örgütleri, organize yapılanmalar, suç odakları ile mücadelemizi 365 gün sürdürüyoruz. Bölücü terör örgütüne karşı kararlı mücadelemiz var. Bu topraklardan terörü kazıyıp atıyoruz. Munzur'da huzurun sesi hakim.

1022 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Kırsalda operasyon sayısı 27.335 , toplamda operasyon sayısı 31.994; şehir operasyonlarında 4659. 1022 terörist etkisiz hale getirildi. İHA uçuş saati 46 bin 678.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle 'su uyur FETÖ'vari hareketler uyumaz' mottosunu aklımızdan çıkarmıyoruz. 

FETÖ İLE MÜCADELE

FETÖ'ye bir yılda düzenlenen 5543 operasyonda 8.892 gözaltı var ve 1595 kişi tutuklandı.

DEAŞ ile mücadelede ise 1607 operasyon 903 tutuklu var.

49 ÜST DÜZEY TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Tüm terör örgütlerine yönelik operasyonlarda 49 üst düzey terörist etkisiz hale getirildi.  Bölücü terör örgütüne katılım 2023'te yüzde 56'ya düştü. 

ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİNE YÖNELİK OPERASYONLAR

1451 operasyon yapıldı organize suç örgütlerine. Birden fazla irade bir araya gelerek kolektif bir irade elde ediyoruz. Kurumlarımızla beraber çalışıyoruz. 

1 yılda çökertilen organize suç örgütü sayısı 585. 106 milyar liralık maddi değeri olan mal varlığına el konuldu.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE: "Nefeslerini kesiyoruz"

Sokaklarımızdaki uyuşturucu tacirlerini küçük büyük bakmaksızın nefeslerini kesiyoruz. Gençlerimizi zehirlemeye kimse cüret edemez.1 yılda uyuşturucu imal ve ticaretine 44 bin 937 operasyon yapıldı. Operasyonlarda 74 bin 703 gözaltı yapıldı 31 bin 792 kişi tutuklandı.

ASAYİŞ SUÇLARINDA AZALMA

Asayiş suçlarında 1 yıllık periyotta yüzde 3,8 suç azaldı. Mal varlığına karşı ,işlenen 9 önemli suç yüzde 14,6 azaldı. Kişiler karşı işlenen 10 önemli suçta aydınlatma oranımız yüzde 97.2. Operasyonlarda toplam 198.918 kişi yakalandı.

DÜZENSİZ GÖÇMEN 

Türkiye'de 4,4 milyon göçmen var. 4 bin 493 göçmen kaçakçısı yakalandı.

BAKAN YERLİKAYA'DAN 'EMNİYETTE USULSÜZ DİNLEME' AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı Yerlikaya'nın yaptığı açıklamaya göre; bakanlık, emniyette usulsüz dinleme iddialarına ilişkin mülkiye başmüfettişlerini görevlendirdi. Olaya ilişkin ise soruşturma başlatıldı.

Yerlikaya'nın açıklaması şu şekilde;

"Emniyette usulsüz dinleme konusunda mülkiye başmüfettişlerini görevlendirdim. Çalışma bitmek üzere. Götürüp Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edeceğiz. Eş zamanlı olarak başsavcılık da soruşturma başlattı."

KAYNAK : Haber7
Kadriye Ebrar Etirli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Kadriye Ebrar Etirli

Editör Hakkında

2000 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik' bölümünde henüz okurken HaberAnkara ve AnkaraMasası'nda çalıştı. 2022 yılındaki mezuniyetinin ardından Beyaz TV'de 'Haber Editörü' pozisyonunda görev aldı. 2024 yılının Şubat ayından itibaren Haber7'deki Gündem Editörü kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 27 TÜMÜ
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  adam ambulansın önünü kesip hasta kontrolu yapiyor. asker ve düğün eğlenceleri zıvanadan çıkmış, köpek terörü gün geçtikçe artıyor, oto kiralamacıları çeteleşmiş sokaklar caddeler gasp edilmiş, deniz sahilleri eşkiyaların elinde, her köşe başı göçmen dolu, tefecilik, mafya çete kol geziyor. kağıt üzerinde Z raporu ile bu işler olmaz.
  Cevapla
 • Sayın.. 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakanımı cesaretinden dolayı çok teşekkür ediyorum Pkk yı, Gaspcıları, Hırsızlıkları, Yağmacıları, Sokak çetelerini, Şehir eşkiyalarını, Çalışmadan haraç kesenleri, Mafya türü insanları inşallah hızlı bir şekilde bitirecek az kaldı.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım fetö ile mücadele aksamadan devzm etsin sakın atlamatalım
  Cevapla
 • İSTANBUL..İSTANBUL 1 ay önce Şikayet Et
  Geleceğin CUMHURBAŞKANI Yazın kenara
  Cevapla
 • Şenol 1 ay önce Şikayet Et
  Yahudi cemaat ler cirit atıyor faaliyetleri hat safada kimse tınlamıyor abduraman dilipak söylemeye çalışıyor ama dinleyen kim sahi şu adamı öldürüp amarikaya kaçan kadının oğlu ne oldu bakanım merak ettim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR