ABD bilerek navigasyonu bozdu! Türkiye'den Irak'a indiğiniz anda başlıyor...

GPS teknolojisini elinde bulunduran ABD, İsrail'i korumak için bölgedeki ayarlarla oynadı. Bölgede uçağın rotası ne olursa olsun GPS, sadece Beyrut’u işaret ediyor

ABONE OL
GİRİŞ 10.07.2024 09:15 GÜNCELLEME 10.07.2024 16:06 GÜNCEL
ABD bilerek navigasyonu bozdu! Türkiye'den Irak'a indiğiniz anda başlıyor...
ABD bilerek navigasyonu bozdu! Türkiye'den Irak'a indiğiniz anda başlıyor...

Hürriyet yazarı Uğur Cebeci son dönemde uçaklarda yaşanan GPS soruna ilişkin dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

İşte Cebeci'nin yazısının ilgili bölümü;

Uçaklardaki GPS sistemleri özellikle İsrail’in yarattığı savaş yüzünden bölgeye yaklaştığında Beyrut Havalimanı’nı gösteriyor. Örneğin Türkiye’nin güneyinde Irak civarına inildiğinde uçağın rotası ne olursa olsun GPS, Beyrut’u işaret ediyor. Tecrübeli pilotlar elbette yanılmıyorlar ama havada ciddi bir GPS sorunu var.


Küresel Konumlama Sistemi ya da kısa adı ile GPS (Global Positioning System)... Aslında hepimizin hayatında olan bir şey. Otomobillerde de bu sayede en kestirme ve doğru konumda yolları buluyoruz. Elbette uçaktakiler daha komplike sistemler.

Sistemin dizginleri Amerika Birleşik Devletleri’nin elinde. Ayarlarla oynayabiliyorlar. Şimdilerde İsrail’e yapılacak saldırılara karşı GPS gösterimleri 100, hatta bazı yerlerde 150 mil sapma yapıyor. Bu yüzden bizim bölgemizden Irak üzerine geçişlerde ya da aşağıdan gelişlerde GPS sürekli Beyrut’u işaretliyor. Bazı havayolu şirketlerinin uçaklarında pilotlar bu sistemi kapatıyorlar. Elbette o bölgelerde. Bunun yerine navigasyon sistemlerinin kusursuz çalışmasından yararlanıyorlar.

Amerikalıların bu sistemin şakulünü kaydırmalarının asıl nedeni İsrail’e yapılacak drone ya da füze saldırılarına karşı tedbir almak. Çünkü bunlar direk GPS’ten besleniyor. Sistemle oynanınca dronların ya da füzelerin yolu şaşıyor. Bölgedeki gerginlik nedeniyle ilk olarak Alman Lufthansa Hava Yolları Beyrut seferlerini iptal etti.

GPS SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

- Global Positioning System (kısaca GPS veya Türkçe karşılığıyla Küresel Konumlama Sistemi), Amerikan hükümetine ait ve ABD Uzay Kuvvetleri’nce yönetilen uydu tabanlı radyo navigasyon sistemini ifade ediyor. Dünyadaki ve dünya yakınındaki GPS alıcılarına, en az dört GPS uydusunu görebilmeleri şartıyla coğrafi konum ve saat bilgisi sağlayan küresel uydu navigasyon sistemlerinden biri. Uydular bir tür radyo sinyali yayıyor ve yeryüzündeki GPS alıcıları bu sinyalleri alıp yorumlayarak konum belirlenmesini gerçekleştiriyor.

KAYNAK : Hürriyet
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 88 TÜMÜ
 • Trakyalı 1 hafta önce Şikayet Et
  Sayın Cumhurbaşkanımız 10 yıllık uzay misyonumuzu açıkladığında bu konuya da özellikle değinmiş ve 10 yılın sonunda kendi konumlama sistemimizin hedeflendiğini söylemişti. Şimdi Cumhurbaşkanımız bu 10 yıllık uzay misyonunu açıkladığında " bu ne yaaa! bizi aya mı göndereceksin" filan diye kıt akıllarıyla güya alay etmeye çalışan ahmaklar vardı da birden onları hatırladım.
  Cevapla
 • Vatandaş ! 1 hafta önce Şikayet Et
  ABD bu bölgeden çekilmek zorunda ! Başındaki büyük belalar ile uğraşmak zorunda ! İçerideki Yahudileri hızlıca DEPORT etmek lazım !
  Cevapla
 • Şener Polat 1 hafta önce Şikayet Et
  Çok acil olarak kendi GPS sistemimizi kurmamız gerekli
  Cevapla
 • Gasap haydo 1 hafta önce Şikayet Et
  Elin ipiynen guyuya inenin sonu böyle olur
  Cevapla
 • Vatandaş ! 1 hafta önce Şikayet Et
  Uçak üretelim mi diyorsun ? F16 lar da aynı sistem üzerinden çalışıyor !
  Cevapla
 • Sosyal Terör 1 hafta önce Şikayet Et
  Aynısı İnstigrami Kürtçe yorumları bilerek Türkçeye çevirmiyor Pkk zihniyeti korunuyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR