Toplam kaç bin PKK'lı var, ABD açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı 2010 yılı Terör Raporu'nda, Türkiye'de faaliye terör örgütleri sıralandı. Raporda ayrıca PKK'lıların Kandil'deki ve toplam sayısı da açıklandı.

ABONE OL
GİRİŞ 19.08.2011 13:15 GÜNCELLEME 19.08.2011 13:15 GÜNCEL
Toplam kaç bin PKK'lı var, ABD açıkladı
Toplam kaç bin PKK'lı var, ABD açıkladı

Barışkan Ünal'ın haberi

Raporda, ABD'nin terörist listesinde PKK ve DHKP-C de her zamanki gibi yer aldı ve terör örgütü PKK'nın şiddet kampanyalarına devam ettiği belirtildi.

Yerel ve çok uluslu terör örgütlerinin, Türkiye'de 40 yılı aşkın süredir, bazen Amerikan hükümeti personelini de dahil olmak üzere Türk vatandaşlarını ve yabancıları hedef aldığı belirtilen raporda, Türkiye'de faaliyet gösteren terör örgütlerinin, Kürt gruplar, El Kaide, Marksist-Leninist ve Çeçen yanlısı grupları içerdiği kaydedildi.

Raporda, bunlardan en önde geleninin PKK olduğu ve Irak'ın kuzeyindeki kamplarından eylemlerini düzenleyen PKK'nın genellikle doğrudan Türk güvenlik güçlerini hedef aldığı ifade edilerek, PKK'nın eylemlerinin 2009 yılında düştüğü ama 2010 yılında Mayıs ve Ekim ayları arasında şiddet dalgasının arttığı kaydedildi.

Türkiye'de öne çıkan diğer bir terörist organizasyonun da DHKP-C olduğu ifade edilen raporda, çoğunlukla aktif olmamasına rağmen, Türk hükümeti tarafından hala potansiyel tehdit olarak görüldüğü değerlendirmesinde bulunuldu.

''TERÖRLE MÜCADELE İŞBİRLİĞİ GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR''

Raporun Türkiye bölümünde de, geçen yılki PKK saldırılarının, bir kez daha ülke geneline uzanan gruplarında ortaya çıktığı ifade edilerek, kırsalda Türk askerlerini pusuya düşürme, asker ve polis rotası olarak bilinen yollara IED döşenmesi ve kırsal alanlarda güvenlik güçleri ve sivilleri hedef alan bombaların atılması gibi karakteristik taktik, teknik ve prosedürlerin kullanıldığı belirtildi.

Raporda, özellikle, geçen yıl Temmuz ayında İstanbul'da otobüsün bombalanması, Eylül ayında minibüse saldırı düzenlenmesi ve Kasım ayında Taksim Meydanı'nda intihar bombacısının eylemde bulunmasının özel dikkat ve kınamayla karşılandığını belirtildi.

Raporda, Türkiye'deki terör yasalarının, terörizmi, ''Türk vatandaşlarına ve Türk devletine saldırılar'' olarak tanımladığına işaret edilerek, bu tanımın, Türkiye'nin, ülke dışında ya da Türkiye içindeki Türk olmayanlara karşı terör eylemleri planlayan ve bunlara yardımcı olanların engellenmesi, tutuklanması ya da soruşturulması yeteneğini aksatabildiği ve bu noktada ortak ve yasal işbirliğine yönelik kaygılar yarattığı ifade edildi.

Raporda, ''yine de Türkiye'nin ABD ile terörle mücadele işbirliğinin gelişmeye ve ilerlemeye devam ettiği'' belirtildi.

Hükümetin geçen yıl Temmuz ayında 15 yaş altındakileri yönelik Terörle Mücadele Kanununda değişiklik yaptığı belirtilerek, bu düzenlemenin ayrıntılarına yer verildi. Bu değişiklikle 200'den fazla çocuğun hapisten muaf kalmasının birçok insan hakları grubu ve etnik Kürt tarafından olumlu karşılandığı ifade edilen raporda, ancak insan hakları gruplarının, bu kanunun ''çok fazla geniş uygulanmasının, hükümet tarafından meşru siyasi protestolar ile Kürt kimliğinin veya azınlık görüşlerinin ifade edilmesini bastırmak için hala kullanıldığını ileri sürmeye devam ettiği'' kaydedildi.

Türkiye'nin ayrıca, terörizmin finansmanıyla mücadele kanunlarındaki eksiklikleri gidermeye yönelik taslak düzenlemeyi Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu'yla (FATF) paylaştığı da belirtildi.

''TÜRKİYE TERÖRLE MÜCADELEDE KRİTİK ROL OYNUYOR''

Türkiye'nin Irak ve ABD ile PKK'ya karşı mücadele için ortak adımların atılması yönünde birlikte çalıştığı ifade edilen raporda, Türkiye'nin ''dost, tarafsız, Afganistan ve Pakistan'da söz sahibi, bölgesindeki sorunların çözümünde kolaylaştırıcı, ISAF katılımcısı ve karşılıklı donör olarak bu konuda kritik rol oynadığı'' kaydedildi.

Türkiye'nin Afganistan ve Irak'taki yardım ve çabalarına değinilen raporda, radikallikle mücadelede de Emniyet ve Diyanet tarafından uygulanan programlardan bahsedildi.

Türk hükümetinin, ''Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi olarak bilinen demokratik girişimin devamı niteliğinde adımlar attığı'' belirtilen raporda, Türkiye'nin Kürt dilinin yayınlarda, eğitimde ve devlet kurumlarında kullanılmasını engelleyen kanunların liberalleştirilmesi, şiddet içermeyen suçlarda terörle mücadele kanunlarının uygulanmasının azaltılması ve saldırılara karışmamış PKK üyelerinin sivil topluma tekrar dönebilmesi için yasal teşviklerin yapılması gibi yöntemlerle PKK'ya desteği kurutacak somut adımlar atmayı tasarladığı ifadesine yer verildi.

RAPORUN PKK BÖLÜMÜ... sayfa 2'de

 

Raporun, ''Yabancı Terörist Örgütler'' bölümündeki PKK/Kongra-Gel bölümünde de ''PKK'nın Türkiye'nin güneydoğusunda bağımsız bir Kürt devleti kurmayı arzuladığı, ancak son yıllarda daha çok Kürt kültürel ve dilsel hakları teminat altına alan Türk devleti içinde bir özerklikten bahsettiği'' belirtildi.

PKK'LILARIN TOPLAM SAYISI

Hapisteki Abdullah Öcalan'ın hala örgütün ''sembolik lideri'' olmayı sürdürdüğü ifade edilen raporda, PKK'lıların toplam sayısının 4 bin ile 5 bin arasında olduğu, bunların 3 bin ila 3 bin 500'ünün kuzey Irak'ta bulunduğu kaydedildi.

Raporda, 2006, 2007 ve 2008 yıllarında PKK şiddetinin yüzlerce Türkün hayatına mal olduğu, örgütün faaliyetinin 2009'da azaldığı ama yine de yıl boyunca süreklilik gösterdiği kaydedildi.

PKK'nın öncelikle Türkiye, Irak, Avrupa ve Ortadoğu'da faaliyet gösterdiğine işaret edilen raporda, geçmişte PKK'nın Suriye, Irak ve İran'dan barınma olanakları ve yardım aldığı, ancak 1999'dan itibaren Suriye'nin ve sınırlı da olsa İran'ın, PKK'ya karşı Türkiye ile işbirliği yaptığına değinildi.

Raporda, Türkiye ve Irak'ın da PKK ile mücadelede işbirliği yapmaya başladığı, PKK'nın, Avrupa'daki Kürt diasporasından önemli mali destek almaya devam ettiği ifade edildi.

Raporda, DHKP-C'nin de operasyonlar ve tutuklamalarla birlikte kapasitesinin azaldığı, 2008 yılı Ağustos ayında örgütün başı Dursun Karataş'ın Hollanda'da ölmesiyle örgütün büyük bir ideolojik darbe yediği bildirildi.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 21 TÜMÜ
 • mert 10 yıl önce Şikayet Et
  Elistanli cok Hürriyet gazetesi okuya okuya kafan bulanmis. biraz disari cikda kafan yerine gelsin. ayrica sunuda bilki, 2001 yilinda Türkiye zaten batmisti. pkk ile bir hükümete BASKI yapmaya gerek kalmamisti zaten, cünkü hükümet devletin soyulmasina adeta göz yummustu. bunlar simdi yapilamadigi icin sürekli hükemti kötülemek ve yikmak icin terörü kullananlar oluyor ve SENiDE ONLARDAN GÖRÜYORUM. Sende devletin tam yikilmasini istiyorsun demekki. Senin gibi RANT pesinde kosanlari cok gördük zamaninda. hadi kinin ile basbasa kal ve kan kusmaya devam edin cünkü bundan sonra mama yok sizin gibilere.
  Cevapla
 • ismail alkan 10 yıl önce Şikayet Et
  şu amerikalılar :). iki günlük kandil operasyonundan sonraki mevcudu bildirebilirler mi, ölü sayısının hesabını yapıcam.
  Cevapla
 • ismet yavuz 10 yıl önce Şikayet Et
  elbistanlı sen hala akıllanmadın mı. Burda yorum yapan elbistanlı arkadaşı takip ediyorum,ak parti hamaseti,kini ve husumeti gözlerini kör etmiş. Elbistanlı hala 2000-2003 arası şehit sayısının sıfır olduğundan bahsediyor,ama 1999 yılında APOnun ABD tarafından teslim edildikten sonra ŞOKA GİREN,DAĞILAN,NE YAPACAĞINI BİLMEYEN TERÖR ÖRGÜTÜ PKK nin 3 yıl İLAN ETTİĞİ ATEŞKESTEN HİÇ BAHSETMİYOR.Ayrıca PKK şoktayken o günün hükümeti olan DSP-MHP-ANAP TERÖR SIFIRLANDI diyerek TERÖRLE MÜCADELEYİ BIRAKIP,ÖZEL HAREKAT TİMLERİNİ dağıttığını da söylerse çok dürüst olursun.
  Cevapla
 • zül Üzüneyn 10 yıl önce Şikayet Et
  elbistanlı senin yaşın ufak galiba. seninkilerin günde 33 şehit verdikleri günü sen bilmezsin rahmetli erbakanın bir sözü vardır tam sana göre HADİ ORDAN !!!!!!!!!
  Cevapla
 • ALİ CURCUR 10 yıl önce Şikayet Et
  buyrun burdan yakına. Hala anlamadın dimi yıl 2000 2001 türkiye zaten bittik durum da teröre gerek yokki 2003-2011 tgürkiye güçleniyorr biirileri istemediği için dde piyonlarını kullanmaya başlıyorlar bu kadar basit ama bulareda geçecek inşaallah sen asıl ozaman gör türkiyeyi tekrar osanlı oluyor mu ol muyor mu...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR