Laçiner, saptırılan sözleri için özür bekliyor

Sedat Laçiner, Şiiler hakkında kendisine ait olmayan sözlerin kendine mal edilerek haksızlık yapıldığını belirtti ve bundan dolayı Caferi liderden özür beklediğini açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 01.01.2012 21:24 GÜNCELLEME 01.01.2012 21:24 GÜNCEL
Laçiner, saptırılan sözleri için özür bekliyor
Laçiner, saptırılan sözleri için özür bekliyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Sedat Laçiner, Şiiler hakkında kendisine ait olmayan sözlerin kendine mal edilerek haksızlık yapıldığını belirtti ve bundan dolayı Caferi liderden özür beklediğini açıkladı.

'Türkiye Caferileri lideri’ Sayın Selahattin Özgündüz TRT’de 27 Aralık 2011 Salı akşamı yayınlanan Açı programında şahsımın “Şii’leri sapkın ve dini bozucu” olarak nitelendirdiğim ithamında bulunmuştur.

Programda Ortadoğu’daki mezhep kavgalarını ve marjinal grupların diğer mezhepleri nasıl algıladığını tasvir ederken kullanmış olduğum ifadeleri benim şahsi görüşlerim olarak topluma lanse eden Özgündüz, programda geçen cümlelerin ilk kısımlarını tamamen keserek, cümleleri içeriğinden tamamen kopartarak, hiçbir şekilde bana ait olmayan görüşleri benim görüşüm gibi yansıtmakla kalmamış, basın yoluyla Türkiye Caferilerini ve Şii Müslüman kardeşlerimizi aleyhime kışkırtacak son derece tehlikeli açıklamalarda bulunmuştur.

Şahsımın Şii kardeşlerimize hakaret ettiği iddiasına konu olan cümlelerin hemen öncesinde bu cümlelerin bana değil, Ortadoğu’daki marjinal mezhepçi gruplara ait düşünceler olduğu ifade edilmektedir.

'BANA MALEDİLEN SÖZLER HAKSIZ VE MESNETSİZ'

Benim ise mezhepler konusundaki duruşum yıllardır aynıdır. Mezhepçiliği Ortadoğu’daki en önemli fitne kaynağı olarak görürüm ve mezhepler arasında gerilim oluşturabilecek her türlü söz ve davranıştan kaçınırım.

O programdaki sözlerim de mezheplere hakaret etmek bir yana, tam tersine mezhepçi yaklaşımların ne kadar yanlış, ölümcül ve hatalı olduğuna dairdir.

Bu çerçevede Sayın Özgündüz’ün şahsıma dönük “bağnaz ve yobaz”, “yobazlığı ve bağnazlığı beyninin merkezine oturtmuş bir insan” gibi pek çok hakareti de içeren vekendisine yakıştıramadığım konuşmasını bilgi eksikliğine, dikkatsizliğe ve özensizliğe bağlamak istiyorum.

Açıklamasında özde yapılan hatalara ek olarak teknik bazı hataların da yapıldığı dikkate alınınca açıklamanın ne kadar tepkisel ve duygusal bir ruh hali içinde yapıldığı, gerekli incelemeler yapılmadan özensiz bir şekilde tepki verildiği görülmektedir. TRT'nin yaşının yanlış belirtilmiş olması gibi.

Sayın Özgündüz’ün söylediği gibi bir mezhep taassubu içinde asla olmadım. Bu nedenle “mezhep bağnazlığı taassubu kör etmiş; bir insan ancak bu kadar cahilce, nadanca konuşabilir” sözlerini yakışıksız, mesnetsiz ve haksız buluyorum.

'ÖZGÜNDÜZ'ÜN HAYATINDA EN ÇOK HAKKINI YEDİĞİ KİŞİ BEN OLDUM'

Sayın Özgündüz’ün ömrü hayatında en çok hakkını yediği kişi bu sözlerinden sonra ben oluyorum herhalde.

Sayın Özgündüz’ün bana ait olmayan fikirlerden, yarısı kesilmiş cümlelerden ve bol miktarda önyargıdan hareketle kurduğu cümlelere ek olarak, hayatım boyunca hiçbir zaman söylemediğim ve söylemeyeceğim “Ermeni Azeri’den iyidir; Azerbaycan Şii’dir; Ermeniler ehli kitaptır; Allah Ermenileri ıslah eder; ama Şii’ye bu dünyada da ahrette de ıslah yoktur. Ermenistan Azerbaycan’dan daha iyidir” türü ifadeleri de bana mal eden Sayın Özgündüz’den bu dünyada da, öbür dünyada da davacıyım.

Karşısındaki kişinin Ermeni sorunu üzerine Türkçe ve İngilizce birçok makale ve kitap yazdığını, bu çalışmaları nedeniyle radikal Ermeni gruplarından düzenli olarak tehditler aldığını, Azerbaycan’ın Kafkasya’daki haklarının yılmaz savunucusu olduğunu adeta unutan Sayın Özgündüz değil ağzıma, aklıma dahi bir kez olsun almadığım, alamayacağım bu cümleleri şahsıma yükleyerek hakkımı yemiştir.

Bu iftiralar nedeniyle kamuoyu önünde özür dilememesi halinde en kısa zamanda yasal haklarımı kullanmam çok tabiidir.

Bizler Peygamberimizi de, ailesini de, arkadaşlarını da, onların soyundan gelenleri de severiz. Yaradılmışı Yaradan’dan dolayı severiz. Şiiler de, Sünniler de bizlerin kardeşidir. Bunu kimsenin hatırlatmasına da ihtiyacımız yoktur.

Ayrıca şahsım üzerinden Açı programının ve TRT kurumunun karalanmaya çalışılmasını da anlamakta güçlük çekiyorum.

Son söz olarak, benim görüşlerim olarak basına da yansıtılan sözler, programda Ortadoğu’daki marjinal mezhepçilerin görüşleri olarak takdim ettiğim ve bana ait görüşler olmadığını açıkça ifade ettiğim, program sunucusu Sayın Faruk BilginBeyefendinin de katkılarıyla tamamen Ortadoğu’daki sapkın mezhepçilik algılamasını betimleyen ifadelerdir. Eğer Sayın Özgündüz bu sözlerden önce ve sonra kullanılmış cümleleri de izlemiş olsaydı böylesine vahim bir hataya düşmezdi.

Hayatım boyunca mezhepçi olmadım, mezhepçiliği doğru bulmadım. Bu bağlamda Şii ve Caferi kardeşlerimize karşı herhangi bir sözüm olamaz.

Haberin devamı için tıklayınız...

(ROTAHABER)

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • polat alemdar 8 yıl önce Şikayet Et
  Allahtan video görüntüleri war!!!. çewir kazı yanmasın!! bizde izledik o programı ve şiileri nasıl karaladığını gördük!!
  Cevapla
 • DuruYoRum 8 yıl önce Şikayet Et
  Bütün sünniler. Laçiner'in söylediği gibi algılarlar.Laçiner'in bunu dile getirmiş olması onu suçlu durumuna düşürmez.Bütün sünni camiası mı özür dileyecek şimdi?Yoksa sakatlık başkalarında mı?
  Cevapla
 • Necati Topcu 8 yıl önce Şikayet Et
  Evet Maalesef Her Şey Ortada !!!!. Evet bende arşivden programı izledim !!! Sedat Laçiner i İslami İran ve Diğer Ali dostlarını tahkir edici, mezhepçi dolu sözlerinden dolayı kınıyorum Ayrıca Türkiye'de Caferilerin temsilcisi konumunda olan Türkiye de mukim 180 civarında Ehl-i Beyt alimini barındıran Türkiye Caferileri Alimleri Derneği (EHLADER)'i de bu konuda açıklama yapmaya davet ediyorum
  Cevapla
 • Doğrucu Davut 8 yıl önce Şikayet Et
  Şiilik + Caferilik = ??. Tertemiz sünni inancı varken ne işiniz var başka yerlerde...
  Cevapla
 • hakan aslan 8 yıl önce Şikayet Et
  ben de şaşırmıştım. Laçiner'in o kadar saçmalayacağına inanasım gelmemişti. sanırım bir yanlış anlaşılma var. Özre gerek yok sadece yanlış anlaşılma olduğu söylensin yeter
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR