Hint kınasının cilde zararları ortaya çıktı! Sakın sürmeyin...

Son yıllarda özellikle kına gecelerinde kadınların bir araya gelerek özenle yaptırdıkları ve çocukların da dışarıda satın alarak evde yaptıkları hint kınasının uzmanlar tarafından zararları araştırıldı. Peki bunlar neler? Hint kınasının cilde zararlarına dair tüm ayrıntılar haberimizde...

ABONE OL
GİRİŞ 20.12.2018 08:30 GÜNCELLEME 20.12.2018 16:48 Güzellik
Hint kınasının cilde zararları ortaya çıktı! Sakın sürmeyin...
Hint kınasının cilde zararları ortaya çıktı! Sakın sürmeyin...

Hint kınası; Hindistan bölgesinde yetişen kına ağacı yapraklarının kurutulması ve öğütülmesi ile toz haline getirilmesine verilen isimdir.Yüzyıllardır bilenen yeşil yani kırmızı olan kınadan farklı olarak siyah renk olan hint kınası, son üç yıldan günümüze kadar hala önünde uzun kuyruklarla yaptırılmaya devam ediyor. Kına gecelerinden okullara hatta kozmetik mağazalarında satılması nedeniyle evimize kadar giren hint kınasının kolay yoldan satmak için içerisine kimyasallar karıştırılarak piyasaya sürüldüğü ortaya çıktı. Uzmanlar konu hakkında detaylı bir araştırma yaparak hint kınasının zararlarını konu alan bir metin yayınladı. İşte hint kınasının bilinmeyen zararları...

- Hint kınası, içerisindeki kimyasallar nedeniyle ciltte alerjik reaksiyon etkisi oluşturarak kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu yıl hint kınası kullanan bir çok kişi deride yanma, su toplama hatta 1 derecede yanıklar nedeniyle hastaneye başvuru yapmış.

- Anne adaylarının kesinlikle kullanmamasını vurgulayan uzmanlar, çocukların derisi hassas olduğundan alerjik reaksiyon görülme riskinin fazla olduğunu söylüyor.

- Hint kınaları kahverengi,kızıl ve siyah gibi çeşitli renklerde satılıyor. Ancak hint kınasının asıl rengi siyahtır. Siyah renk dışında satılan renklerde gıda boyası bulunmaktadır.

- Saçlarını doğal yollarla boyamak isteyenler hint kınasını tercih etse de içerisinde bulunan zararlı maddeler saçlara zarar vererek dökülmelere hatta saç derisinde kabarmalara yol açar.

- Hint kınası kullanırken ya da cildinize uygularken mutlak bir uzmana danışmalı, mutlaka bu işi profesyonel yapanlara başvurmalısınız.

Aşağıda hint kınası yaptırdıktan sonra alerjik enfeksiyon kapan kişilerin resimlerini görebilirsiniz.

ETİKETLER

YORUMLAR 4 TÜMÜ
 • ayşe gündüz 11 ay önce Şikayet Et
  Bence herkesin hint kinasi alırken önce icindekiler kısmına bakması şart
  Cevapla
 • Cengiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Güzel işte, güzel olmuş.
  Cevapla
 • CCC 1 yıl önce Şikayet Et
  o zaman neden hintlilere birşey olmuyor
  Cevapla
 • HalitBinVelit 1 yıl önce Şikayet Et
  Hintlilere bir şey olmaz tabi Türkiyede içine kimyasallar katıyorlar?.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  hemen yaptır sen
  Cevapla
 • Birisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Hintli değil Hint! Türklü, Almanlı, İngilizli, Araplı diyor musun sen? Hintli ne alaka?
  Cevapla
 • Dr. 1 yıl önce Şikayet Et
  Karışmayın gençlerin dövmesine diyenlerin kulakları çınlasın. Cilt üstündeki kınanın etkisi bu, cilt içine zerkedilen kimyasal maddelerin, karbon (kömür) tozlarının etkisini, hepatit vs. kapma riskini varıp siz düşünün.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR