Bursa Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarı kapılarını açtı

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nin ev sahipliği yaptığı kitap fuarı, bugün kapılarını açtı.

ABONE OL
GİRİŞ 20.12.2019 20:14 GÜNCELLEME 20.12.2019 20:15 KİTAP
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarı kapılarını açtı
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarı kapılarını açtı

Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenen ve 125 yayınevi, 200 yazar ve 50 söyleşiye ev sahipliği yapacak olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarı, törenle ziyarete açıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarı, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde (Merinos AKKM) düzenlenen törenle start aldı.Fuarın açılışına; Yenilik Politikaları Kurulu Üyesi Prof.Dr. Teoman Duralı, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bosna Hersek'in Türkiye Büyükelçisi Bakir Sadoviç ve Aliya İzzetbegoviç'in torunu Nada Berberoviç de katıldı. '2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı' anısına ithaf edilen fuar, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Canan Karatay gibi Türkiye'nin yakından tanıdığı onlarca yazar ile düşünüre ev sahipliği yapacak. Misafir ülke olarak Bosna Hersek'in belirlendiği fuarın yerli onur konuğu Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu Üyesi Prof.Dr. Teoman Duralı, yabancı onur konuğu da Bosna Hersek Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. Cevad Karabasan oldu.Başkan Alinur Aktaş, yaptığı konuşmada, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarı'nın 10 gün boyunca tam bir kültür şöleni olarak devam edeceğini, şehre büyük bir hareketlilik katacağını söyledi. Başkan Aktaş, konuşmasında, Bursa'da son günlerde hizmete aldıkları 2 kitap projesine de değindi. Bunlardan birinin 'Kitap her kapıyı açar' isimli proje olduğunu belirten Başkan Aktaş, "Bu projemizle, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı kütüphanelerden kitap alan her okur, şehir içi ücretsiz gidiş ve dönüş ulaşımını 'aldığı kitapla birlikte verilecek' 2 kullanımlık Bursakart sayesinde karşılamış olacak. Yani kitaba giden yolu kolaylaştırdık ve ücretsiz hâle getirdik" dedi. Diğer projede ise herkesin rahatlıkla ulaşabileceği kütüphaneler oluşturmak istediklerini söyleyen Başkan Aktaş, "İlk adımı da burada atmak istiyoruz. 'Bilgi paylaştıkça çoğalır' sloganıyla girişte bir kitap kumbarası kurduk. İlk kütüphanemizin içini birlikte dolduralım ve bu projeye aidiyet hissi katalım istedik" diye konuştu. Bursa'nın kültür hayatına katkı sunmak, Bursalıların daha verimli vakit geçirmelerini sağlamak için düzenledikleri fuara katılımlarından dolayı protokol üyelerine, yayınevleri ve yazarlara teşekkür eden Başkan Aktaş, "Yine onur konuğumuz olan ama maalesef rahatsızlığı sebebiyle katılamayan Prof. Dr. Cevad Karahasan Bey'e de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Fuarımızın hayırlı olmasını temenni eder, kitapla geçen bir ömür dilerim" şeklinde konuştu.Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu Üyesi Prof.Dr. Teoman Duralı da başta Başkan Aktaş olmak üzere fuarın düzenlenmesinde emeği geçen yetkililere teşekkür etti. Kitapların bir toplumun en önemli hazinesi, kültür kaynağının membaı olduğunu kaydeden Duralı, "Kitap, kültür aktarımının baş etkeni durumundadır. Bu sebeple, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kitaba verdiği önem ne kadar vurgulansa azdır. Bu vesile ile bir fuarın açılması da bir o kadar önemli olaydır. Bursa, payitahtların başında gelmektedir. Etkinliğin önce Bursamıza, sonra ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum" açıklamasında bulundu.

 

 

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • Hazım Coşkun 6 ay önce Şikayet Et
    Her kitap okunmaz insanın düyasını ve ahiretini zehirliyen kitaplardan uzak durmalıyız. Özellikle çocuk kitapları seçerken aman çok çok dikkat...
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR