Sosyal Teori dizisinden yeni kitap: Bilmenin Yolları

Çevirisini Kıvılcım İlbaşı ve Ekrem Berkay Ersöz'ün üstlendiği "Bilmenin Yolları" adlı kitap Küre Yayınları tarafından satışa sunuldu.

ABONE OL
GİRİŞ 13.05.2020 19:55 GÜNCELLEME 14.05.2020 02:45 KİTAP
Sosyal Teori dizisinden yeni kitap: Bilmenin Yolları
Sosyal Teori dizisinden yeni kitap: Bilmenin Yolları

Çağdaş sosyal bilimlerin başlıca iki metodolojik geleneği olan pozitivizm ve konstrüktivizmi mercek altına alan Bilmenin Yolları, bu metodolojilerin ortaya çıkışını, dünyayı görme ve anlama tarzlarındaki benzerlik ve farklılıkları inceliyor. 

 

 

Farklı “bilme biçimleri”nin sosyal olguları çalışırken seçtiğimiz metotları nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor ve böylelikle araştırmacıların metodolojik konumlarının çalışmalarını ne şekilde yönlendirdiğine dair farkındalıklarını arttırmayı hedefliyor. Metodolojik çoğulculuğun entelektüel titizliğe eşlik edebileceğini gösteren bu kitap, bilim felsefesi, siyaset bilimi ve daha genel olarak sosyal bilimler alanında çalışanlar için vazgeçilmez bir kaynak konumundadır.

“Sosyal bilimler tarihindeki rakip metodolojileri açıkça ortaya koyup metodolojik çoğulculuk lehine makul bir savunma geliştiren ‘muhteşem’ bir kitap. Öğrenciler ve hocaları, tıpkı benim gibi, bu kitaptan çok şey öğrenecek.”

 

 

Immanuel Wallerstein

“Öğrencilerin metodolojik meseleler hakkında bilmeleri gereken hemen her şeyi içeren, derli toplu bir giriş kitabı. Bu denli kapsamlı bir literatürü berraklıkla ele alan Bilmenin Yolları, lisans öğrencilerinden doktoraya herkes için yararlı bir kaynak.”

Craig Parsons 

Tercüme: Kıvılcım İlbaşı, Ekrem Berkay Ersöz
No : 242 Kitap Adı : Bilmenin Yolları Toplumsal ve Siyasal Araştırmalarda Rakip Metodolojiler Özgün Adı : Ways of Knowing Competing Methodologies in Social and Political Research Palgrave Macmillan, 2012 Yazar : Jonathon W. Moses & Torbjørn L. Knutsen Dizi : Sosyal Teori 15 Tercüme : Kıvılcım İlbaşı, Ekrem Berkay Ersöz Düzelti : Selim Teke Sayfa : 438 sayfa, 3. Hamur, karton kapak Basım Tarihi : Nisan 2020 Dağıtım Tarihi : 13 Mayıs 2020 ISBN : 978-605-7646-26-2 Barkod : 9786057646262 Ebat : 16,5 x 22,5 cm. Fiyat : 54 TL

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR