Televizyon vaizleri kitap konusu oldu: 'Popstar Vaizler' çıktı

Türkiye televizyonlarındaki dini programları ve televizyon vaizlerini konu alan “Popstar Vaizler” kitabı çıktı. Kitap, İsmihan Şimşek’in ilk kitabı olarak Motto Yayınları tarafından yayınlandı.

ABONE OL
GİRİŞ 10.08.2020 14:37 GÜNCELLEME 10.08.2020 14:41 KİTAP
Televizyon vaizleri kitap konusu oldu: 'Popstar Vaizler' çıktı
Televizyon vaizleri kitap konusu oldu: 'Popstar Vaizler' çıktı

Tek kanallı televizyon yıllarından 90’lı yıllarda özel kanalların açılması ve 2000’li yıllara kadar bütün dini programların tarihsel sürecinin anlatıldığı kitap dört bölümden oluşuyor. Kitap özellikle televizyon ekranlarında dini konularda bilgilendirmeler yapan Prof. Mustafa Karataş, Prof. Nihat Hatipoğlu ve Prof. Caner Taslaman ile yapılan röportajların yanı sıra TV yöneticileri Zahid Akman ve Veyis Ateş ile yapılan röportajlarla dikkat çekiyor.

 

PROGRAM KONUKLUĞUNDAN SUNUCULUĞA

90’lı yıllarla birlikte özel televizyon kanallarının hayatımıza girişi ve televizyonlardaki dini yayıncılık anlayışının resmi ideolojiden sıyrılarak zaman içinde değişim geçirmesi kitabın araştırma konuları arasında yer alıyor. Kitapta özellikle tematik kanalların kurulması ile birlikte daha önce yer verilmeyen ya da sınırlı bir şekilde yer verilen dini içerikli programların 2000’li yıllarla birlikte televizyonlarda geniş bir şekilde yer almaya başlamasına dikkat çekiliyor. Bu programlarda yer alan vaizlerin gördüğü ilgi, program konuğu olmaktan sunuculuğa geçişleri, tematik kanallardan merkez medyaya transfer olma süreçleri ele alınıyor.

 

 

Şimşek, TV vaizlerinin kendi hayran kitleleri, takipçilerinin olmaya başlamasıyla, aldıkları ücretler, sorulan sansasyonel sorulara verdikleri cevaplar gündem oluşturmalarıyla bir “POPSTAR VAİZLER” döneminin başladığını söylüyor. Medyanın reyting ve ticaret merkezli zemini üzerinde sağlam durmaya çalışan vaizler bu zeminde medya ve din arasında nasıl bir denge kurdular? sorusuna cevap aranan kitap, dini programların kanal ve izleyici üzerindeki etkilerini sosyo-ekonomik açıdan inceliyor.

DİNİ YAYINCILIKTA EKOL; KANAL 7

Dini yayıncılıkta ilk olan programlarıyla dikkat çeken Kanal 7 kitapta ayrıca ele alınıyor. Kurulduğu yıllardan bu yana tüm dini programlarının listelendiği Kanal 7’nin keşfettiği vaizler ve dini programları ile diğer TV kanallarına nasıl yön verdiği araştırmalar ve raporlarla ortaya konuluyor. Şimşek kitabında, Kanal 7’nin Ramazan ayında gerçekleştirdiği yayıncılıktan gündüz kuşağı programlarına kendi yaklaşım ve tarzının izleyiciler ve diğer medya kurumları üzerindeki etkisine ve oluşturduğu güvene yer veriyor.

İSMİHAN ŞİMŞEK KİMDİR?

1984 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisansını, İstanbul Ticaret Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri’nde yüksek lisansını tamamladı. Kamu kurumları ve özel sektörde basın danışmanlığı ve iletişim departmanlarında yöneticilik yaptı. ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nde genel başkan yardımcılığı, KADEM Kadın ve Demokrasi Derneği’nde komisyon başkanlığı görevlerinde bulundu. Farklı dergilerde yayın yönetmenliği yaptı. Hazırladığı yazılar, haberler ve dosyalar dergi, internet sitesi ve gazetelerde yayımlandı. Medya ve din üzerine çalışmalarına devam ediyor.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR