Kitapyurdu Türkiye Okur Ödülleri, 2023 yılının en iyi kitaplarını belirledi

Kitap kurtları, yazarlar ve sektör tarafından sonucu merakla beklenen Kitapyurdu Türkiye Okur Ödülleri'nin kazananları belli oldu.

ABONE OL
GİRİŞ 13.04.2024 09:03 GÜNCELLEME 13.04.2024 09:04 KİTAP
Kitapyurdu Türkiye Okur Ödülleri, 2023 yılının en iyi kitaplarını belirledi
Kitapyurdu Türkiye Okur Ödülleri, 2023 yılının en iyi kitaplarını belirledi

Yalnızca 2023 yılında satışa çıkan yerli ve yabancı kitapların okurlar tarafından oylandığı yarışmada 200.000’in üzerinde oy kullanıldı. Roman, hikaye, şiir, tarih, anı-deneme, felsefe, çocuk, sosyal hayat, dini hayat ve ilk kitabım olarak 10 kategoride kazananlar ise bu şekilde;

Roman: Şermin Yaşar - Söyleme Bilmesinler

Hikaye: Zülfü Livaneli - Gölgeler

Tarih: İlber Ortaylı - Cumhuriyet'in Doğuşu

Şiir: Şükrü Erbaş - Yalnızca Çocuklar Uzaklara Bakar

Anı-Deneme: Ayşe Ateş - Sinan Ateş Yaşar Hatıralarla

Felsefe: Ömer Türker - Evrim Risalesi

Çocuk: Mert Arık - Çantamdan Fil Çıktı

Sosyal Hayat: İlber Ortaylı - Cumhuriyet'in Doğuşu

Dini Hayat: Altay Cem Meriç - Muhtelif 1 - İslam'a Yönelik İtirazlar ve Cevaplar

İlk Kitabım: İhsan Kartoğlu- Her Şey Bir Öğretmen Sevmekle Başlar

Kitapyurdu Türkiye Okur Ödülleri'ne 2 farklı kategoride Cumhuriyet'in Doğuşu eseriyle kazanan İlber Ortaylı damga vurdu. Ünlü tarihçinin Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki mücadele ve kazanımları ele aldığı kitabı Cumhuriyet'in Doğuşu, En İyi Tarih Kitabı ve En İyi Sosyal Hayat Kitabı kategorilerinde okurların tercihi oldu. Büyük çekişmenin yaşandığı Roman kategorisinde ise geçen yıldan bu yana çok sevilen kitaplardan olan Şermin Yaşar'ın Söyleme Bilmesinler adlı eseri oyların çoğunu alarak birinciliğe ulaştı. Hikaye kategorisinde ise İstanbul yazar ve şairlerine saygı duruşu niteliğinde olan Gölgeler eseriyle Zülfü Livaneli kazanan oldu.

Her yıl düzenlenmesi planan Kitapyurdu Türkiye Okur Ödülleri, okurların oyları ile yazar ve şairleri taçlandırmayı amaçlarken, ülkemizdeki kitap ve okuma kültürüne yeni bir soluk ve heyecan getirmeyi hedefliyor.

 

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 10 TÜMÜ
 • Kutahyali 1 ay önce Şikayet Et
  Dunya ve Ahiretin için okunacak ancak Kuran ve tefsiri olan Risaleyi Nurlar dir okuyun farkı göreceksiniz tabiki insanlığı bozulmamış sa.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Dinimizin ilk emri 'OKU' olmasına rağmen ne kadar az okuyoruz...
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  KURAN DAN SONRA. EN ÇOK SATAN 70 den fazla dile çevrilen 200 den fazla ülkede okunan 6.000 küsür sayfalık KURANIN HAKİKİ BİR TEFSİRİ OLAN BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ nin. RİSALE Yİ NUR KÜLLİYATINI OKUMAYAN kitap okudum DEMESİN.
  Cevapla
 • Çok acı 1 ay önce Şikayet Et
  Bütün yılların en iyi kitabı,,, ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIN KİTABI KURANI KERİMDİR. 100 lerce kitap okuyup. KURANI KERİME BAKMAYA TENEZZÜL ETMEMİŞ İNSANLAR VAR. ÇOK ACI..
  Cevapla
 • SANCAK 25 1 ay önce Şikayet Et
  Öncelikle Kitap Kurdu Türkiye Ödülleri oylamasının düzenlenmesinde emeği geçenlere emekli bir öğretmen olarak çok teşekkür ederim. Kitap okuma alışkanlığında dünya ülkeleri arasında maalesef çok gerilerdeyiz. Bu yüz kızartıcı durumdan kurtulmanın yolu okumaktan geçer. Bu nitelikli kitapları okumak ufkumuzu açacak, bilgimizi, ifade gücümüzü artıracak, kısaca çok şeyi değiştirecektir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR