"Faizlerin düşmesi konut satışlarını arttırır"

İMKON Başkanı Tellioğlu: Faizlerin inmesi, konut satışlarını rekor seviyeye çıkartabilir.

ABONE OL
GİRİŞ 17.06.2016 14:13 GÜNCELLEME 17.06.2016 16:12 Konut
"Faizlerin düşmesi konut satışlarını arttırır"
"Faizlerin düşmesi konut satışlarını arttırır"

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, faizlerin düşürülmesiyle konut satışlarının rekor seviyeye çıkabileceğini belirtti.

Tellioğlu, yazılı açıklamasında, yılın ilk çeyreğine ilişkin inşaat ciro ve üretim endekslerini değerlendirdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksinin, yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1 azaldığını anımsatan Tellioğlu, iç piyasalardaki durgunluğun inşaat sektörüne yansıdığını ifade etti.

Tellioğlu, hükümetin sektör temsilcileriyle, sadece inşaat sektörüne yönelik ciddi ve kapsamlı bir paket hazırlaması gerektiğine işaret ederek, "Geçmişten gelen projeler bittiğinde sektörün bugünden yeni projeler planlamaması ve yeni projelerden uzak durması 2017’de sektörde ciddi bir küçülmeyi tetikleyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Yeni hükümetten oldukça umutlu olduklarının altını çizen Tellioğlu, "Başta Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki, Maliye Bakanımız Naci Ağbal gibi ekonomi alanında tecrübeli bakanların inşaat sektörüne el atmasıyla sorunların çözülebileceğine, inşaat sektörü üzerinden Türkiye ekonomisinin yeniden şahlanacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

"BANKALAR YÜKSEK FAİZ ORANLARINI DÜŞÜRMELİ"

Türkiye'de 250 alt sektörün üretim malzeme alanlarını inşaat sektörünün oluşturduğuna dikkati çeken Tellioğlu, bankaların yüksek faiz oranlarını düşürmesi gerektiğini belirtti.

Tellioğlu, Merkez Bankasının açıkladığı faiz indirim kararının konut kredisi faizlerine de bir an önce yansımasını beklediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Faizlerin inmesi, konut satışlarını rekor seviyeye çıkartabilir. Konut sektöründeki her gelişme Türkiye ekonomisini de hareketlendiriyor. Şehir merkezlerinde ise kentsel dönüşümden dolayı fiyatlarda suni bir köpük oluştu. Kentsel dönüşüm adı altında binalar münferit olarak yıkılıp yenileniyor. Bu da sektörü her yönden olumsuz etkiliyor."

Müteahhit olabilmek için bazı mesleki yeterlilik şartlarının yasayla belirlenmesinin gerektiğine işaret eden Tellioğlu, konut ve inşaat piyasasını sürdürülebilir kılmak için müteahhitlik hizmet yasasının çıkartılmasının önemine değindi.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 2
  • nuri 5 yıl önce Şikayet Et
    hadi lan ordan gibi bir tabirngeçti içimden bu sefer emlakçı hırsızlar fiyatları yükseltmesin sakın aynı hesaba gelir valla ben diyim piyasa uyanık dollu millet buna müsait adam nasıl bir beceriksizse kendi evini kendi satamıyor ben yemedim emlakçı yesin diyor
    Cevapla
  • cengiz 5 yıl önce Şikayet Et
    devlet bankaları genel müdürleri ne iş yapar ne bekliyorlar en yüksek faiz onlarda bu ne biçim bir iş piyasayı düzenlesenize düşür 0,90 na bak ne oluyor ortalık
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR