TOKİ İstanbul'da kura ile konut satacak

TOKİ, İstanbul Kayaşehir'de mahalle konseptiyle orta gelir grubu için inşa edilen bin 892 konut, kura yöntemiyle satışa çıkarılacak. Konut fiyatları 144 bin TL'den başlıyor.

ABONE OL
GİRİŞ 20.08.2017 10:40 GÜNCELLEME 21.08.2017 15:10 Konut
TOKİ İstanbul'da kura ile konut satacak
TOKİ İstanbul'da kura ile konut satacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) İstanbul Kayaşehir'de mahalle konseptiyle orta gelir grubu için inşa edilen bin 892 konut, kura yöntemiyle satışa çıkarılacak. Konut fiyatları 144 bin TL'den başlıyor.

TOKİ Başkanı Ergün Turan yaptığı açıklamada, dar gelirli, hiç konut sahibi olmayan vatandaşları kira öder gibi ev sahibi yapmak istediklerini söyledi.

İstanbul Kayaşehir'deki konut bölgesinde yeni bir aşamaya geldiklerini belirten Turan, "Orta gelir grubu için ürettiğimiz bin 892 sosyal konutun yapımı önemli bir seviyeye ulaştı, satış için gerekli koşullar oluştu. Bu nedenle, İstanbullulara bu müjdeyi verme ve satışı başlatma kararı aldık. Konutlarımız farklı kesimlerin ihtiyaç ve alım gücüne hitap edecek şekilde minimum maliyetle bütçelendi. Vatandaşlarımız imkanları ölçüsünde 144 bin lira ila 477 bin lira arasındaki konutlara başvuruda bulunabilecek" bilgisini verdi.

MAHALLE KÜLTÜRÜ YAŞAYACAK

Kayaşehir'de satışa sunulacak bu kontuların "mahalle konsepti" ile geliştirilmiş semt kültürünü barındırdığını dile getiren Turan, "Kayaşehir'deki projemizle mahalle kültürü yaşayacak" dedi.

Turan, proje kapsamındaki konutların arasından caddelerin geçtiğini, bunların etrafında da tek katlı dükkanların bulunduğunu anlattı.

Ayrıca projede bisiklet yollarının, spor alanlarının, caminin, çarşının, kafe ve restoranların olduğu büyük bir meydanın da yer aldığını ifade eden Turan, projede tüm nüfus profillerine dönük sosyal ihtiyaçları karşılayacak alanlar bulunduğunu kaydetti.

TOKİ KONUTLARINA BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvuru için "hiç konut sahibi olmama" şartı aranacağını vurgulayan Turan, başvuruların üç kategoride değerlendirileceğini söyledi.

Turan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu kategoriler, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri, en az yüzde 40 engelli vatandaşlar ve diğer alıcı adaylarını kapsıyor. Başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve İstanbul'da en geç 31 Aralık 2015'ten itibaren kesintisiz ikamet ediyor olması gerekiyor. Ayrıca kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulünün bulunmaması, daha önce TOKİ'den konut satın almamış, konut kredisi kullanmamış olması, 18 yaşını doldurması ve bütün bunları belgelemiş olmaları gerekiyor. Başvuru sahipleri, satışa sunduğumuz projeler kapsamında yer alan konut tiplerinden sadece birisi için başvuru yapabilecek"

BAŞVURULAR EYLÜL'DE, KURA İSE EKİM'DE

Şartları sağlayan kişiler, 5-20 Eylül'de Türkiye Halk Bankasının İstanbul'daki bütün şubelerinden 5 bin lira başvuru bedelini yatırarak projeye başvurabilecek. Konutların satışı yüzde 25 peşinat ve 120 ay vade ile yüzde 40 peşinat ve 144 ay vade seçenekleriyle yapılabilecek. Konutların satış bedelleri 144 bin 755 liradan başlayacak, en düşük taksit aylık 603 lira olacak.

Kuralar, 4 Ekim'de noter huzurunda çekilecek. TOKİ'nin "www.toki.gov.tr" adresi ile Türkiye Halk Bankasının İstanbul'daki tüm şubelerinden başvuru koşulları ayrıntılı olarak öğrenilebilecek.

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Devletimiz elektirik su veya doğalgaz dan 10 tl gibi cüzi bir rakam ekleyip en düşük emekli maaşı 2000 tlden aşağı olmaması lazımki bu emeklililerin yine devletimize geri dönüşümü olsun 1400 maaşla 60 yaşından sonra 10/20 yıl ev sahibi olacağız diye kalan ömrünü dertsiz tasasız yaşaması Allahın mucizelerine bağlı .Sonuçta emekli maaşını alıp yabancı bir ülkeye göndermiyor yine kendi ülkesinde geri dönüşüm oluyor yükseltin maaşları emeklide evde oturmasın ki bizim millet çalışkandır üretir yapar .Emeklininde devletine ve devlet bütçesine katkısı olsun.Bir devletin büyümesi halkının refahıyla olmuyormu sizce...
  Cevapla
 • cengiz 3 yıl önce Şikayet Et
  toki İstanbul a daha çok onut yapmalı ama yapmıyor 1-2 bin konut ne
  Cevapla
 • ard 3 yıl önce Şikayet Et
  bir yolu bulunur zengınler alır
  Cevapla
 • dikkat! 3 yıl önce Şikayet Et
  son 5 yıl içinde hiç ev sahibi olamamış emeklilere şans tanınmalıdır. yoksa evi olup hırsından devredip yine kuraya katılan hak yiyicilerin istilası olur.
  Cevapla
 • murat aksoy 3 yıl önce Şikayet Et
  işallah evi olmayanlar alır
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR