Türk devletlerinden dilde birlik için önemli adım

Türk devletlerinin ortak bir alfabeye geçmesi ve dilde birlik sürecinin hızlandırılması amacıyla "Ortak Alfabe Komisyonu" kuruldu. İlk toplantısını Kırgızistan'da gerçekleştirecek komisyon, Türk dünyası ortak alfabesi için çalışma yapacak.

ABONE OL
GİRİŞ 22.10.2022 13:04 GÜNCELLEME 22.10.2022 13:06 KÜLTÜR
Türk devletlerinden dilde birlik için önemli adım
Türk devletlerinden dilde birlik için önemli adım

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Dil Bayramı'nın 90. yıl dönümü dolayısıyla geçen ay Bursa'da yapılan "Türk Dünyası Ortak Alfabe Çalıştayı"nda Türk Devletleri Teşkilatı'na (TDT) sunulmak üzere kararlar alındı.

Çalıştay, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'ın katılımıyla Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Gürer Gülsevin'in oturum başkanlığında düzenlendi.

TDK ve TDT iş birliğiyle yapılan, Türk devletlerinden bilim insanlarının, kendi ülkelerinde kullanılan alfabe ve tarihi süreçlere ilişkin bilgi verdiği çalıştayda, ortak alfabeye geçiş süreçlerinin hızlandırılması ve uygulamanın yaygınlaştırılması gerektiği vurgulandı.

Çalıştayda, Türk dünyası ortak alfabesi için TDT bünyesinde "Ortak Alfabe Komisyonu" kurulması kararlaştırıldı.

Türk Cumhuriyetleri'nin dille ilgili resmi kurumlarınca önerilecek 2'şer üyeden oluşacak komisyon, TDT Aksakallar Konseyi'ne ortak alfabe ve ondan üretilecek ulusal alfabelerle ilgili rapor hazırlayacak.

İlk toplantısını Kırgızistan'da yapacak komisyon, ortak alfabe çalışmalarını gözlemleyecek ve Aksakallar Konseyi'ne rapor verecek.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Muhammet Hekimoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı Azerbaycan Aksakalı Hasan Hasanov da çalıştayda yer aldı.

KAYNAK : AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 4
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Ortak alfabe Kuran'ca olsun.
  Cevapla
 • Mahmut Mesut Can 3 ay önce Şikayet Et
  hayırlı bir girişimdir, inşallah akamete uğramaz
  Cevapla
 • Hasan 3 ay önce Şikayet Et
  Allah yolunuzu açık eylesin.
  Cevapla
 • erdem değer 3 ay önce Şikayet Et
  benim bildiğim 10 yıldan uzun süre önce bu konuda çalışmalar yapılıyordu. hatta o denem hdp'nin qxw harfleri hakkında duyguları epey kabarmıştı da ortak Türk alfabesiyle bu sorunun da çözüleceğinden dem vuruluyordu. neler oluyor Allah aşkına!? Atatürk'ün 3 ayda komple değiştirdiği alfabeyi hükümet 10 yıldan uzun süredir nasıl değiştiremiyor? üstelik değişiklik yine Latin alfabesi kökenli olacağı halde..
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR