Gece yatmadan önce okunacak dua ve sureler! Uyumadan önce yapılacak sünnetler

Gece uyumadan önce yatağa yatarken Peygamber Efendimiz (SAV)'in okuduğu ve bizlere öğütte bulunduğu duaları ve sureleri okuyarak kendimizde alışkanlık haline getirmeliyiz. Gece yatmadan önce okunacak dua ve sureler neler? Peygamberimiz uyumadan önce ne yapardı? Yatağa yatarken hangi dualar okunabilir? Gece Amenerrasulü okumanın fazileti nedir? Peygamberimizin okuduğu gece duaları ve zikirleri...

ABONE OL
GİRİŞ 06.05.2020 20:10 GÜNCELLEME 06.05.2020 20:11 Masiva
Gece yatmadan önce okunacak dua ve sureler! Uyumadan önce yapılacak sünnetler
Gece yatmadan önce okunacak dua ve sureler! Uyumadan önce yapılacak sünnetler

Bir saniye sonrasında bile ne olacağımızın ya da yaşayacağımızın garantisini veremez iken yaşadığımız süre zarfında salih ameller işleyerek Allah (c.c)'un gönlünü hoş etmek bizler için önemli olmalıdır. Gece ve gündüzün art arda birbirini takip ettiği zamanda uykuyu bizlere dinlenmemiz için veren Allah (c.c), Kuran-ı Kerimde Nebe Suresi,9' da “Uykunuzu size bir dinlenme vasıtası yaptık.” buyrulmak da ve bunun da bizler için ne kadar büyük bir nimet olduğunu apaçık görmekteyiz. Gün içerisinde zorlananlar için az ama devamlı, yapabilenin de (kendini yormadan ve sıkmadan) biraz daha fazla ibadet etmesi önemlidir. Başta yaşantısı olmak üzere ibadetlerinde, oturup kalkmasında her hareketinde ve davranışında örnek almamız gereken Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), gece uyumadan önce yaptığı ve önerdiği ibadetleri bizler de gündelik yaşantımıza kolaylıkla uyarlayabiliriz. Peki gece uyumadan önce hangi sünnetleri yapabiliriz?

TIKLA OKU: NAMAZDAN SONRA TESBİHTE NELER ÇEKİLİR?

PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV) UYUMADAN ÖNCE NE YAPARDI?

yatağa yatmadan önce okunacak dua

Uykuyu ölümün küçük kardeşi olarak benimseyen Peygamberimiz (SAV) bir hadis-i şerifinde bundan dolayı uykunun ve ölümün cennette bulunmadığını ifade etmektedir. Ölüm vaktimizin ne zaman olduğunu bilmediğimiz için uyku öncesinde de her an her şeye hazırlıklı olarak gece yatağa girmemiz gerekmektedir. Hayırlı bir ömür geçirmek için nasıl gün içerisinde salih amel işlemeye çalışıyorsak, uyumadan önce de mümkün olduğu kadar bol zikir ve dualar okumalıyız.

Peygamber Efendimiz (SAV) abdestli bir şekilde yatağa girer, bazı duaları okur ve sağ avucunu sağ yanağının altına koyarak sağ omzunun üzerine yatarmış. Hafsa (r.a.) rivayetine göre, ''Hz. Peygamber uyumak üzere uzandığında sağ elini yanağının altına koyar, sonra, “Allah’ım, kullarını dirilteceğin kıyamet Gününde beni azabından koru” diye duâ eder ve bunu üç defa tekrarlardı.'' (Camiüssağir Hadîs No: 6558). Bilimsel açıdan bakacak olursa sağ tarafa doğru yatmanın faydaları arasında; Dalağın daha verimli çalışması, bağırsakların etkin bir şekilde rolünü yerine getirmesi, mide ekşimesi problemini önleme, toksinlerin karaciğere yüklenmesini engelleme ve kalp sağlığını olumlu etkileme gibi işlevleri vardır.

TIKLA OKU: ABDESTSİZ DUA VE SURE OKUNUR MU? BAŞ AÇIKKEN...

PEYGAMBERİMİZİN UYUMADAN ÖNCE OKUDUĞU SURELER...

peygamberimizin gece uyumadan önce okuduğu dua ve sureler

Peygamber Efendimiz (SAV)'in uyumadan önce yaptığı ibadetler arasında Felak ve Nas surelerini okuma vardır. Hz. Aişe (ra) rivayetine göre, “Resulullah (a.s.m.) Felâk ve Nâs Sûrelerini (Kul eûzu’leri) okur, ellerine üfler, daha sonra ellerini bedeninin her tarafına sürerdi." İbni Mâce, Duâ: 15.

Gece uyumadan önce Kafirun suresini okumak kalbi şirkten korur. Hadis-i şerif: Yatarken Kâfirun suresini okuyan şirkten beri olur. (Tirmizi)

Kabir azabından koruyucu bir dua olarak bildiğimiz Tebareke ile Secde suresini Efendimiz (SAV) geceleri okumayı alışkanlık haline getirmiştir. Hadis-i şerif: (Resulullah, Secde suresi ile Mülk suresini okumadan uyumazdı. (Tirmizi)

"Dört şey Arşu'r-Rahman'ın altındaki hazineden indirilmiştir. Bunlar Fatiha-i Şerif, Ayete'l-Kürsi, Sure-i Bakara'nın sonu (Amenerresulü) ve Kevser Suresidir." (El-Mütteki, Kenzu'l Ummal, 1/558)

TIKLA OKU: PEYGAMBERİMİZİN OTURMA VE UYKU ADABI!

TIKLA OKU: YASİN SURESİNİN FAZİLETLERİ

YATAĞA YATMADAN ÖNCE OKUNACAK DUALAR! YATARKEN OKUNACAK DUALAR

Uyumadan önce okunacak dualar

Yatak duası türkçe okunuşu: Allâhümme eslemtü nefsî ileyke ve veccehtü vechî ileyke ve fevvaztü emrî ileyke ve elce'tü zahrî ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke, lâ melcee velâ mencâ minke illâ ileyke. Âmentü bi-kitâbikellezî enzelte ve bi-nebiyyikellezî erselte.

Yatak duası manası: Allah’ım! Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım, işimde sana güvendim. (Rızânı) isteyerek, (azâbından) korkarak sırtımı sana dayadım, sana sığındım. Sana karşı yine senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin peygambere inandım.

''Eğer bu duayı yapıp yattığın gece ölürsen, iman üzere ölürsün, ölmez de sabaha çıkarsan hayra kavuşursun.” (Buhârî, Vudû 75, Daavât 6; Müslim, Zikr 56-58. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Edeb 98.)

Peygamber Efendimiz (SAV) buyuruyor ki:

"Bir kimse yatağa girince sağ tarafına dönüp sağ elinin sağ yanağının altına koyarak, şu duâyı okusun; 'Bismike, Allâhümme ahya ve emutü = Allah'ım, senin ismini anarak ölür ve dirilirim.' (Buhârî, Sahih 7394)

TIKLA OKU: NAMAZDA SIRASIYLA OKUNACAK SURELER! 5 VAKİT NAMAZ

PEYGAMBERİMİZİN KIZI HZ. FATIMA İLE DAMADI HZ. ALİ'YE TAVSİYE ETTİĞİ GECE DUASI

Efendimiz (SAV)'in damadı Hz. Ali (ra) ile kızı H.z (Fatıma'ya) şu öğütte bulunmuştur: ''Siz yataklarınızı aldığınızda yahut döşeklerinize girdiğinizde 33 kere 'Subhanallah' 33 kere 'Elhamdülillah' 33 kere de ''Allahu Ekber'' deyiniz. İşte bu sizler için hizmetçiden daha hayırlıdır.''

CENNET HAZİNESİ: AMENERRASULÜ SURESİNİN FAZİLETLERİİ

Rivayete göre, "Peygamberimize (SAV) miraçta 3 hediye verilmiştir: Beş vakit namaz, Bakara Sûresi’nin son iki ayeti, ümmetinden Allah’a şirk koşmadan ölenlerin büyük günahlarının bağışlanacağı müjdesi." (Müslim, Îman, 279).

“Bakara sûresinin sonunda iki âyet vardır ki, bir gecede okuyana onlar yeter; onu her türlü kötülüklerden korur.” (Buhârî, Fezâilü’l-Kur’an 10; Müslim, Müsâfirin 255)

TIKLA OKU: PEYGAMBERİMİZİN HAYATA IŞIK TUTAN SÜNNETLERİ

AMENERRASULÜ ARAPÇA OKUNUŞU:

Amenerrasulu arapça okunuşu

AMENERRASULÜ TÜRKÇE OKUNUŞU:

Amenerrasulü bi ma ünzile ileyhi mir rabbihi vel mü'minun, küllün amene billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusülih, la nüferriku beyne ehadim mir rusülih, ve kalu semi'na ve eta'na ğufraneke rabbena ve ileykel masiyr. (Bakara-285)

La yükellifûllahü nefsen illa vüs'aha, leha ma kesebet ve aleyha mektesebet, rabbena la tüahizna in nesina ev ahta'na, rabbena ve la tahmil aleyna isran kema hameltehu alellezine min kâblinâ, rabbena ve la tuhammilna ma la takate lena bih, va'fü anna, vağfir lena, verhamna, ente mevlane fensurna alel kavmil kafirin. (Bakara-286)

Amenerrasulü Suresi okunuşu

YORUMLAR 1
  • Mümin 2 yıl önce Şikayet Et
    Süper
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR