RTÜK Başkanı'ndan Netflix açıklaması!

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Netflix Türkiye yapımı 'Aşk 101' adlı diziye ilişkin "Uyardık, gözümüz üzerlerinde. Kırmızı çizgilerimiz bellidir. Ahlaksızlığa geçit vermemekte kararlıyız" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 13.04.2020 14:42 GÜNCELLEME 13.04.2020 14:42 MEDYA
RTÜK Başkanı'ndan Netflix açıklaması!
RTÜK Başkanı'ndan Netflix açıklaması!

Türkiye’de çekilen Netflix dizisi 'Love 101' (Aşk 101) hakkında 'Net provokasyon' başlıklı bir haber yayımlanmıştı. "Asil Müslüman Türk milletinin mukaddesatına saldıran LGBTİ’li sapkın eşcinseller, şimdi de dijital yayın platformu Netflix aracılığıyla propaganda yapmaya başladı. Netflix Türkiye tarafından çekimleri tamamlanan ‘Love 101’ isimli sapkın dizi 24 Nisan’da gösterime girecek. Ramazan-ı Şerif’in ilk günü yayınlanacak olan dizi, Türk oyunculardan oluşurken, LGBTİ’li bir sapkını canlandıracağı iddia edilen karakterlerden birinin isminin Osman olması dikkat çekiyor” gibi ifadeler yer aldı.

 

RTÜK Başkanı Şahin,bugün dizi hakkında Akit'e demeç vererek "Uyardık, gözümüz üzerlerinde. Çocuk ve gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olumsuz etki edebilecek yayın içeriklerine göz yummamız mümkün değildir. Kırmızı çizgilerimiz bellidir. RTÜK yönetimi olarak toplumumuzu rahatsız edecek her türlü yayın içeriğine geçit vermemekte kararlıyız" şeklinde konuştu. 

"İKAZLARI DİKKATE ALDIKLARINI GÖRDÜK"

 

Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

“İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılığın düzenleme ve denetleme görevi Üst Kurulumuza verildikten sonra hızlıca yönetmelik çalışmalarını tamamladık ve lisanslama süreçleri ilerliyor. Bu kapsamda yerli ve yabancı seç-izle platformlarıyla zaman zaman bir araya gelerek talep ve beklentilerimizle kırmızı çizgilerimizi kendilerine aktardık. Uluslararası ve yerli markalarla iletişim noktasında sorun yaşamıyoruz. Denetim mekanizmalarımızı da oluşturduk. İzleme ve Değerlendirme Dairemizin uzmanları diğer yayınları olduğu gibi isteğe bağlı yayıncılık alanını da sıkı bir şekilde takip ediyorlar. Görevimiz gereği gözümüz üzerlerinde. Gerekli hallerde kendilerini önce sözlü uyarıyoruz. Şifahi yaptığımız ikazları dikkate aldıklarını da gördük. Bu alanda başta sosyal medyada olmak üzere kamuoyunda son yapılan tartışmaları titizlikle izliyoruz. Bu noktada ilgili platform yöneticileriyle de gerekli temasları sağladık, uyarılarımızı yaptık. Kendileri sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamada dizi karakterlerine ilişkin dolaşan iddiaların asılsız olduğunu belirttiler. Aksi bir durumda tavrımız bellidir ve nettir.”

"TOPLUMUMUZU RAHATSIZ EDECEK YAYINLARA GEÇİT VERMEYECEĞİZ"

“RTÜK olarak toplumumuzun milli ve manevi değerlerine aykırı olası yayınlara karşı müsamaha göstermeyeceğimizi özellikle vurguladık” diyen RTÜK Başkanı, “Çocuk ve gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olumsuz etki edebilecek yayın içeriklerine göz yummamız mümkün değildir. Kırmızı çizgilerimiz bellidir, millet iradesiyle ortaya konulan ilgili yasamızdan aldığımız yetkiyle hareket ediyoruz. RTÜK yönetimi olarak toplumumuzu rahatsız edecek her türlü yayın içeriğine geçit vermemekte kararlıyız” mesajını verdi.  

SOSYAL MEDYADA TARTIŞMA YARATMIŞTI

Geçen hafta, Twitter'da @Love101Netflix adlı hesaptan 'Bizler renkli gökkuşağı altındaki renkli insanlarız! Osman?' paylaşımı yapılmıştı. Sosyal medya kullanıcıları söz konusu tweetin alıntılayarak diziye tepki gösterirken, hesabın sahte olduğu ortaya çıkmış ve hesap Twitter tarafından silinmişti. 

Bunun üzerine Netflix konuyla ilgili bir açıklama yapmış ve "Yeni orijinal dizimiz Aşk 101 için çok heyecanlıyız! Maalesef dizinin adı kullanılarak açılan sahte hesaplardan çok fazla yanlış bilgi yayılıyor. Bu nedenle önemli bir not: Dizi ve karakterler hakkında sadece benden duyduklarınıza inanın, söylentilere değil" ifadelerini kullanılmıştı.  

​Bir grup dışlanmış gencin hayatla olan mücadelesi ve adaptasyon süreçlerinin anlatıldığı dizinin fragmanı 6 Nisan'da paylaşılmıştı. 

NETFLİX, RTÜK DENETİMİNE GİRMİŞTİ

'Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik' 2019 Ağustos ayında Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu yönetmelikle birlikte Netflix, Puhu TV ve BluTV gibi platformlar RTÜK denetimine girmişti. 

ETİKETLER

YORUMLAR 16 TÜMÜ
 • kaptan44 5 ay önce Şikayet Et
  haberde dikkatimi çeken <<Türk oyunculardan oluşurken>> denilmesi şimdi dünyada türk veya arap ismi kullanmadanda epeyce bir müslüman var yani adamın ismi türk ismi diye bu onun türk olduğu manasına gelirmi ülkemiz vatandaşlarından ermeniler var bunların çoğu türk isimleri kullanıyor şimdi bunlar türk mü oluyor
  Cevapla
 • Sassas 5 ay önce Şikayet Et
  Atv de era erolun poroğramı azmı zararlı acilen son verilmeli ve yasaklanmalı
  Cevapla
 • adil 5 ay önce Şikayet Et
  Dislanmis ve suclu hissediyorsaniz bu kendi sorununuz bunlarla ilgili hic bir sey istemiyoruz, özelinizi dört duvara sigdiramayan piskin sapiklar.... Almanyada komsumda escinseldi ama bir kere olsun disarda cocuklarimin yaninda belii etmediler saygili davrandilar... Sizler ise bizim cocuklarimizi zehirlemek icin bizden saygi bekliyorsunuz, bu terbiyesizliktir...
  Cevapla
 • Ahmet 5 ay önce Şikayet Et
  Daha katı kurallar ve ağır cezalar olmalı. Zaten aile yapısı hedefte ve çatırdıyor, yıkılmak üzere.
  Cevapla
 • poyrazi 5 ay önce Şikayet Et
  hangi ikazları belalar musibetler sağnak sağnak yağarken hangi akıl hangi vicdan hangi izan la bu tür yayınlara müsade ediyorsunuz
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR