Adalet Bakanlığı 22 bin 984 personel alacak! 2024 yılı başvuruları ne zaman?

Adalet Bakanlığı, 2024 yılı içerisinde 22.984 personel alımı yapılacağını duyurdu. En az ilköğretim mezunu adaylar arasından yapılacak alımlar adliyelerde farklı unvanlarda görevlendirilecek. Peki Adalet Bakanlığı personel alımı ne zaman?

ABONE OL
GİRİŞ 16.07.2024 10:57 GÜNCELLEME 16.07.2024 10:57 MEMUR
Adalet Bakanlığı 22 bin 984 personel alacak! 2024 yılı başvuruları ne zaman?
Adalet Bakanlığı 22 bin 984 personel alacak! 2024 yılı başvuruları ne zaman?

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 2024 yılı için toplamda 22 bin 984 personel almak için talepte bulunduklarını dile getirdi. Bakan Tunç, ''adalet hizmetlerinin kesintisiz ve etkin bir şekilde sürdürebilmesi amacıyla 2024 yılı ihdas talepleri 29.09.2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı'na iletilmiştir'' dedi.

ADALET BAKANLIĞI 22 BİN 984 PERSONEL ALACAK!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ''1 Ocak 2023 tarihinden bu yana vefat, emeklilik, istifa, göreve son verme ve benzeri sebeplerle Bakanlığımızdan ayrılan toplam personel sayımız 6.976 olmuştur. Bu süreçte artmaya devam iş yükümüz, yeni kurulan mahkeme ve dairelerimiz, faaliyete geçen bölge adliye mahkemeleriz personel ihtiyacımızı daha da artırmıştır.

17.05.2024 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Tasarruf Tedbirleri konulu 2024/7 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında personel ihdas talebimiz asgari düzeye indirgenmiş; adliyelerimiz, ceza İnfaz kurumları, icra daireleri ve adli tıp kurumunda görev yapmak üzere 22.984 personel talebi iletilmiştir'' şeklinde açıklama yaptı.

GENEL BAŞVURU ŞARTLARI NELER OLACAK?

 • Türk Vatandaşı olmak,

 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

 • Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,(…) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak, 

 • Askerlikle ilgisi bulunmamak veya  askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

 • Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,

 • Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,

 • Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,

 • g) Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan  16/07/2019  itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak;  

 • Merkezi sınavın (KPSS-2018) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1988 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.); teknisyen, büro personeli (ceza infaz kurumu kâtibi), destek personeli (aşçı, kaloriferci, şoför) ve hemşire için ise 35 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1983 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.

 • Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak.

KPSS TABAN PUAN KAÇ OLUR?

Adalet Bakanlığı merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan şartını her dönem istemektedir. Geçen yıl yapılan alımlarda da en düşük 70 olarak değerlendirilmiştir.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un açıklamalarının ardından en çok merak edilen konu da ilanın ne zaman yayınlanacağı. Bakan Tunç alımlar için talepte bulunduklarını belirtti. İlanın önümüzdeki ay yayınlanması beklenmektedir.

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 8 TÜMÜ
 • Mel0 2 gün önce Şikayet Et
  Ben anlamıyorum yaş sınırı nedir ben kamuda çalışmak istiyorum daha önce çalıştım kadro yüzden işten ayrıldı sırf iki gün icin
  Cevapla
 • Beyaz 2 gün önce Şikayet Et
  2018- 2019 ne alaka anlamadım
  Cevapla
 • ankaralı 5 gün önce Şikayet Et
  Hey şamilhan kardeşim. Elhamdülillah.mali müşavrim . Sanırım sen içindekini dışa vurmuşsun.
  Cevapla
 • Hasanoğlu 5 gün önce Şikayet Et
  Burada epey saçmalık var 2018 puanı 2019 yaş meselesi bu ne demek
  Cevapla
 • ankaralı 5 gün önce Şikayet Et
  Kardeşim bi 5 yıl memur işçi almayın. 85 milyonun yarısı memur , emek kamudan maaş alıyor. Almayın kardeşim. İşveren esnaf artık hiçbir iş yapmayıp yan gelip yatan ve vatandaşa tepeden bakan bu gereksiz memurlardan bıktı ve besleyemiyoruz artık.
  Cevapla
 • Osman kacar 4 gün önce Şikayet Et
  Memur emeklisi 2,5 milyon bağ-kur emeklisi 3 milyon kişi var. Yani esnaflıktan emekli 3 milyon kişi var demek bu. Devletin memurdan ve emekliliklerden kestiği vergi olmasa hiçbir hizmet yürümez. Memurluğu bu kadar gözünüzde büyütmeyin. Hiçbir memurun yan gelip yattığını ve vatandaşa tepeden baktığını görmedim. İstisnai sığırlar hariç.
  Cevapla
 • afad 5 gün önce Şikayet Et
  o zaman bu kadar üniversiteleri de kapatsınlar niye mezun veriyor, niye okuyor çocuklar
  Cevapla
 • ŞAMİLHAN 5 gün önce Şikayet Et
  çok isteyip memur olamayan vatandaş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR