Türkiye, Rusya ve İran harita üzerinde çalıştı

Türkiye, Rusya ve İran öncülüğünde Astana'da gerçekleştirilen görüşmelerde, DAEŞ, Fetih el Şam ve ılımlı muhaliflerin bulunduğu bölgelerin harita üzerinde ayrıldıkları belirtildi.

ABONE OL
GİRİŞ 06.02.2017 23:15 GÜNCELLEME 07.02.2017 10:28 Ortadoğu
Türkiye, Rusya ve İran harita üzerinde çalıştı
Türkiye, Rusya ve İran harita üzerinde çalıştı

Kazakistan'ın başkenti Astana'da Türkiye, Rusya, İran, Ürdün ve BM yetkililerinin katılımı ile gerçekleşen teknik görüşmelerde Rus heyetinin başkanlığını yapan Genelkurmay yetkilisi Stanislav Gacimagomedov, görüşmelerin sonuçlarını Rossiya 24 televizyonuna verdiği mülakatta anlattı.

"GENEL OLARAK BÖLGELERİN HARİTASINI ÇIKARDIK"

Üç ülkenin Astana'da daha önce gerçekleştirdiği görüşmede Suriye'de DAEŞ'in kontrol ettiği bölgelerin, ılımlı muhaliflerin bulunduğu bölgelerden harita üzerinde ayırdıklarını belirten Gacimagomedov, şöyle devam etti: "Bugünkü toplantıdaysa El Nusra'nın (yeni ismiyle Fetih el Şam) bulunduğu bölgelerin sınırları üzerinde çok daha detaylı bir biçimde çalıştık. Henüz her konuda hemfikir değiliz fakat genel olarak bu bölgelerin haritasını çıkardık."

"ÖSO'YA BAĞLI OLUŞUMLAR SURİYE'NİN MERKEZ BÖLGELERİNDE DE SAVAŞMALI"

Astana'daki görüşmelerde, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı oluşumların Halep ve İdlib'de Fetih el Şam'a karşı savaştığına da değinildiğini belirten Gacimagomedov, 'bu çalışmayı Suriye'nin güney ve merkez bölgelerinde de yürütmek gerektiğini' kaydetti.

TARAFLAR "ÜRDÜN'LE ÇALIŞMAYA DEVAM" DEDİ

Ürdünlü yetkililerin, Suriye'nin güney bölgelerindeki muhalif grupların ateşkese katılmaya ve DAEŞ ile El Nusra'ya karşı savaşmaya hazır olduğunu aktardığını söyleyen Gacimagomedov, "Türk tarafı, İran tarafı ve BM yetkilileri, Ürdünlü yetkililerin verdiği bu bilgiyle ilgilendi ve Ürdün tarafıyla çalışmaya devam etmeye hazır olduklarını söyledi" ifadelerini kullandı.

Gacimagomedov, Astana'daki görüşmelerde Suriye anayasasınınsa tartışılmadığını belirtti.

ASTANA'DA 15-16 ŞUBAT'TA BİR GÖRÜŞME DAHA OLACAK

Gacimagomedov verdiği bilgiye göre, Rusya, İran ve Türkiye'nin Astana'da gerçekleştirecekleri bir sonraki teknik görüşmelerin 15-16 Şubat'ta yapılması planlanıyor. Bu, üç ülkeden uzmanların, Cenevre görüşmelerinden önce bir kez daha bir araya geleceği anlamına geliyor. Cenevre görüşmeleri 20 Şubat'ta düzenlenecek.

KAYNAK : Sputnik

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • uur 4 yıl önce Şikayet Et
  şaka mı bu ?
  Cevapla
 • Mehmet 4 yıl önce Şikayet Et
  iranı ürdünü anladıktan rusya ne alaka rus genel kurmay baskanı öncülük edecegine türk genel kurmayı öncülük etse olmazmı tanklarla iceri giren biziz ve bizim askerimiz şehit oluyor
  Cevapla
 • abc 4 yıl önce Şikayet Et
  Rus heyeti Başkanı yazıyor okurken gözlerini mi kapatıyorsun?
  Cevapla
 • misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  olur . neden olmasinki !
  Cevapla
 • Galip hoca 4 yıl önce Şikayet Et
  Öso ya bağlı birliklerin merkez bölgelerde savaşması ne demek oluyor? Halep'te ve daha melezi alanlar. Enteresan şeyler oluyor. Biz orada eset için savaşıyoruz desek Suriye hükümeti bizi niçin BM şikayet etsin. ????
  Cevapla
 • Mizah 4 yıl önce Şikayet Et
  ABD uşağı FETÖcüler , PKK itleri , DEAŞ'ın batılı ajan katilleri kuş kafesten kaçtı. Üzülün artık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR