Bakan Turhan: Rekor 'Türkiye'nin Otomobili' ile taçlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, birçok alanda uygulama imkanı bulunan makineler arası iletişimde (M2M) mobil abone sayısının geçen yılın 3'üncü çeyreği sonunda 5,7 milyona ulaştığını belirterek, "M2M uygulamaları arasında yer alan 'bağlantılı ve akıllı araç' kavramlarının bilinirliği, Türkiye'nin Otomobili'nin tanıtımıyla arttı" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 02.01.2020 12:08 GÜNCELLEME 02.01.2020 12:08 OTOMOBİL
Bakan Turhan: Rekor 'Türkiye'nin Otomobili' ile taçlanacak
Bakan Turhan: Rekor 'Türkiye'nin Otomobili' ile taçlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan "Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu"nu açıkladı.

 

Geçen yılın üç çeyreklik dönemi ile 2018 yılı karşılaştırıldığında operatörlerin gelirlerinde önemli artış kaydedildiğini dile getiren Turhan, benzer şekilde yatırım tutarları kıyaslandığında, elde edilen gelirlerden yatırıma ayrılan payın giderek arttığını görmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

Yetkilendirilen şirketlerin geliri 17,5 milyar lira

 

BTK'nin halihazırda yetkilendirdiği 460 şirketin sahip olduğu 825 yetki belgesiyle vatandaşlara hizmet götürdüğü bilgisini veren Turhan, bu şirketlerin geçen yılın üçüncü çeyreğinde yaklaşık 17,5 milyar lira gelir elde ettiklerini bildirdi.

Turhan, gelirlerin alt kırılımlarına bakıldığında, Türk Telekom ve mobil operatörlerin gelir toplamının geçen yılın üçüncü çeyreğinde 13,3 milyar lira olarak gerçekleştiğini aktardı.

Elektronik haberleşme sektörünün teknolojiye dayalı yapısı itibarıyla düzenli ve artan yatırımlara ihtiyaç duyduğuna işaret eden Turhan, bu anlamda Türkiye'deki operatörlerin sektöre yaptıkları yatırımların sürdüğünü görmekten memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Turhan, 2018'in üçüncü çeyreğinde 2,3 milyar liraya yaklaşan yatırımların, geçen yılın aynı döneminde 2,7 milyar lirayı aştığına dikkati çekerek, "Bu yatırımların 2,1 milyar liraya yakın kısmı Türk Telekom ve mobil operatörler tarafından yapılırken diğer operatörlerce de 654 milyon lira yatırım gerçekleştirildi." diye konuştu.

Geçen yılın üçüncü çeyreği itibarıyla mobil abone sayısının 82,9 milyona ulaştığını vurgulayan Turhan, bu sayının yüzde 100'ün üzerinde mobil abone yaygınlığı (penetrasyonu) anlamına geldiğini ifade etti.

"3G abone sayısı 5 milyona düştü"

Bakan Turhan, 4,5G abone sayısının 76 milyonu geçtiğini belirterek, "4,5G'ye olan ilgiyle abone sayısı azalan 3G hizmetinin abone sayısı ise 5 milyon civarına düştü." dedi.

M2M'deki gelişmelere değinen Turhan, şöyle konuştu:

"Sadece araçlarda değil, evlerimizde, üretim tesislerinde ve birçok alanda kullanım imkanı bulunan M2M cihazlarına yönelik mobil abone sayısı geçen yılın 3'üncü çeyreği sonunda 5,7 milyona ulaştı. Bu sayının kısa zamanda hızla artmasını bekliyoruz. Makineler arası iletişim uygulamaları arasında yer alan 'bağlantılı ve akıllı araç' kavramlarının bilinirliği, Türkiye'nin Otomobili'nin tanıtımıyla arttı."

Abonenin numarasını değiştirmeden, hizmet aldığı işletmeciyi kolaylıkla değiştirebilmesi için önemli imkan sağlandığını anımsatan Turhan, bu sayede mobil sektördeki rekabeti güçlendirerek toplam refahı artırmaya yardımcı olan numara taşınabilirliği uygulamasında üçüncü çeyrekte numara sayısının 3,3 milyonu geçtiğini söyledi.

Turhan, uygulamanın başladığı günden bu yana mobil abonelerde taşınan toplam numara sayısının ise 132,3 milyona ulaştığı bilgisini verdi.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR