Temsa işçilerinin yarısı işbaşı yaptı

Üretime 9 hafta ara veren TEMSA, şirketin Sabancı Holding ve Çek markası Skoda tarafından geri almasının ardından üretime yeniden başladı. Fabrikada çalışan bin 400 işçiden 770’i işbaşı yaptı.

ABONE OL
GİRİŞ 26.02.2020 10:03 GÜNCELLEME 27.02.2020 10:24 OTOMOBİL
Temsa işçilerinin yarısı işbaşı yaptı
Temsa işçilerinin yarısı işbaşı yaptı

Türkiye’nin ticari araç üretiminde öne çıkan şirketlerinden biri olan Temsa’da üretim 9 haftalık aradan sonra tekrar başladı. Şirketin geçen hafta eski sahibi Sabancı Holding ile birlikte Çek şirketi Skoda tarafından ortak olarak geri almasının ardından, çalışanlar üretim sürecine dahil olmaya başladı. Fabrikada çalışan bin 400 işçiden 770’i işbaşı yaptı. Üretimin Mart ayı ortasında tüm çalışanları kapsayacak randımana ulaşması bekleniyor.

 

Sabancı Holding, geçen yıl mayıs ayında Ünver ailesine ait İsviçre merkezli True Value Capital Partners’a Temsa şirketini satmıştı. Dünya Gazetesi’nin haberine göre; Temsa’da 9 haftanın ardından Adana’daki fabrikada çalışan bin 400 kişden 770’i işbaşı yaptı.

Öz Çelik-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Sedat Aydın, 6 Aralık 2019’da duran üretimin, Sabancı ailesi ile Skoda arasındaki anlaşmanın ardından yeniden başladığını söyledi. Yaklaşık 9 hafta boyunca işçilerin izinde olduğunu ifade eden Aydın “Çalışanlar herhangi bir mağduriyet yaşamadı. Ücretleri gününde, zamanında ödendi. Bu sürede görüşmeleri devam eden toplu iş sözleşmesi de imzalandı, farkları da işçilere ödendi” dedi.

 

Kısmi olarak üretime başlandığını kaydeden Aydın “Çalışanların tamamı fabrikada değil. Çünkü üretim sayısına orantılı olarak elemanları çağırıyorlar. Şu anda üretim hatlarından her gün bir otobüs çıkıyor. Normalde kapasitesi dört, beş, altı otobüse kadar çıkabiliyor. Önümüzdeki günlerde seri üretime tekrar hızlı bir şekilde başlanacak” diye konuştu.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR