Mitsubishi Türkiye'den dijital hizmet!

TEMSA Motorlu Araçlar, Mitsubishi Motors yetkili satıcı ve servislerinde bütün dünyayı saran Covid-19 salgınına karşı Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmeleri çerçevesinde müşterilerinin, yetkili satıcı ve servis çalışanlarının sağlığı için önlem ve tedbirlerini arttırdı.

ABONE OL
GİRİŞ 21.04.2020 17:30 GÜNCELLEME 21.04.2020 17:30 OTOMOBİL
Mitsubishi Türkiye'den dijital hizmet!
Mitsubishi Türkiye'den dijital hizmet!

Mitsubishi Motors Türkiye, kurumsal web sitesi üzerinden; talep eden müşterilerine ürün gamındaki araçlarla ilgili bilgi vermek için görüntülü arama hizmetine başladı.

 

Müşteriler, istedikleri Mitsubishi markalı araç hakkında seçtikleri yetkili satıcıdan randevu alarak, görüntülü araç tanıtım hizmetinden faydalanabiliyorlar. Mitsubishi Motors Türkiye, potansiyel müşterilerin yanı sıra, mevcut müşterilerinin yetkili servis randevularını online olarak alma imkanı sunuyor.

MİTSUBİSHİ'DEN TAM KORUMALI YETKİLİ SERVİS HİZMETİ

 

Yetkili servis hizmetlerini tüm önlemleriyle sürdüren TEMSA Motorlu Araçlar, araç kabulü esnasında tüm araçları ücretsiz olarak dezenfekte ediyor, servis işlemleri tamamlandıktan sonra yine aynı titizlikle dezenfekte ederek teslimatını gerçekleştiriyor. Ayrıca, kabul esnasındaki temizlik işleminden sonra aracın temas noktalarını maskeleme kılıfları ile sararak sonraki işlemleri gerçekleştiriyor.

YORUMLAR 1
  • emin 2 yıl önce Şikayet Et
    peugeotunda dijitalden hizmete geçmesine ben çok sevindim tam da peugeot almaya hazırlanıken güzel oldu
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR