Elon Musk, Tesla'nın üçüncü fabrikası için yeri açıkladı!

Elon Musk, yeni Gigafactory için Teksas Austin veya Oklahoma Tulsa'yı düşünüyor. Dolayısıyla bu iki bölgeden birinde, her gün yeni Tesla otomobillerin üretildiği yeni bir Gigafactory kurulacak.

ABONE OL
GİRİŞ 20.05.2020 18:09 GÜNCELLEME 20.05.2020 18:09 OTOMOBİL
Elon Musk, Tesla'nın üçüncü fabrikası için yeri açıkladı!
Elon Musk, Tesla'nın üçüncü fabrikası için yeri açıkladı!

Bu seçimin arkasında ise Tesla’nın Almeda’da bulunan fabrikasının, koronavirüs (Covid-19) sırasında kapalı tutulmaya zorlanmasının da payı var.

 

Tesla’nın yönetim binası da Almeda’da bulunuyor ancak bölgenin yerel yönetimi ile Elon Musk davalık olmuş durumda. Hatta Almeda yönetimi, salgın sırsaında fabrikalarını açması halinde, Musk’ı tutuklayıp hapse atma tehdidinde bile bulundu.

Bu olayların ardından Musk’ın yeni fabrikyı açacağı Teksas veya Oklahoma’daki fabrikaya taşınma kararı aldığı da vurgulanıyor.

 

Musk attığı tweet’te ise, yeni kurulacak fabrikanın ağırlıklı olarak CyberTruck üreteceğini duyurdu. Bu yeni fabrika haberi, çok önemli bir gelişme çünkü bir Gigafactory’nin maliyeti 4 milyar dolara ulaşıyor.

Dünyanın önemli bir kriz döneminde olduğu, otomobil satışlarının ve nakit para akışının neredeyse durduğu bir dönemde Musk’ın 4 milyar dolarlık inşaata başlama hazırlığı yapması çok dikkat çekti.

Musk, Gigafactory’leri Japon Panasonic firmasıyla ortak olarak kuruyor. Fabrikada üretilen ve otomobillerde ya da evlerde kullanılan pil üniteleri, Pansonic’in teknolojisiyle üretiliyor. Fabrikaların kurulum aşamasında da Panasonic önemli oranda finansman sağlıyor.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR