Mercedes'in bataryasını Çinli firma üretecek

Alman otomobil devi Mercedes, Çinli otomobil aküsü imalatçısı Farasis ile ortak yatırım kararı aldığını açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 08.07.2020 15:37 GÜNCELLEME 08.07.2020 15:37 OTOMOBİL
Mercedes'in bataryasını Çinli firma üretecek
Mercedes'in bataryasını Çinli firma üretecek

Daimler, Çin otomobil akü hücresi üreticisi Farasis Energy ile ortaklık yaparak kendi elektrikli araç modelleri için de ikmal güvencesi elde etmiş olacak. Dolayısıyla bu yatırım ve ortaklık stratejik bir anlam da ifade ediyor.

 

ÖNCELİK MERCEDES'İN OLACAK

Böylece Çinli üretici, esas markası Mercedes-Benz olan Daimler için bir güvence ve Farasis için de yeni bir kapasite planlaması için tam bir garanti oluşturacak. Anlaşmanın ardından Farasis, Mercedes-Benz’in elektrikli modellerine öncelikli olarak ikmal yapacak. Daimler de Farasis’te iş süreçlerini kontrol edecek bir gözlemci gönderecek. 

2022'DE ÜRETİM BAŞLIYOR

Daimler, Farasis ile oluşturduğu bu ortaklığı bir dönüm noktası olarak görüyor; çünkü tüm Mercedes-Benz filosu en geç 2039 yılından itibaren tümüyle karbonsuz yani elektrik enerjili olacak ve ilk üretim de 2022’den itibaren başlanacak.

Böyle bir Çin-Almanya ortaklığının Çin piyasasının inovasyon üretici gücüyle beslenerek klasik Alman otomobil endüstrisini yeni bir döneme taşıması umuluyor.

Öte yandan, şimdiye değin üretimini Çin ile kısıtlamış bulunan Farasis için de üretim etkinliğini Almanya’ya yayma ve bu ülkede 2 bin kişilik bir istihdam olanağı bulma fırsatı doğmuş bulunuyor.

 

 

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR