Ford, Renault, Toyota, Honda ve Tofaş üretim arası verecek

Koronavirüs salgını Türkiye'deki otomobil üretimini olumsuz etkilemişti. Bir çok firma bu süreçte fabrikaları kapatmak zorunda kaldı. Dünya devleri ağustos ayında bakım arası verecek. Ford Otosan, Tofaş, Oyak Renault, Toyota ve Honda ara vereceğini açıklarken, bir tek Hyundai Assan yeni i20 üretimine başlayacağı için ara vermeyecek.

ABONE OL
GİRİŞ 08.07.2020 17:40 GÜNCELLEME 08.07.2020 18:19 OTOMOBİL
Ford, Renault, Toyota, Honda ve Tofaş üretim arası verecek
Ford, Renault, Toyota, Honda ve Tofaş üretim arası verecek

Türkiye’de pandemi nedeniyle otomotiv fabrikalarında 20 Mart’tan 11 Mayıs'a kadar devam eden aralar sonrası 166 bin adetlik üretim kaybı oluşurken, bu süre içinde tüm fabrikaların verdiği ara toplamı 380 güne ulaştı. Mayıs ayından itibaren esnek çalışma yöntemiyle kademeli olarak başlayan üretimler haziran ayında yüzde 60-70 kapasiteye çıkarken, temmuzda da benzer seviyelerde devam etti.

 

Ford Otosan

BAKIM YAPAMADIK

 

Türkiye'de otomotiv fabrikalarında ağustos ayından itibaren kapasitelerin yüzde 100'e ulaşması beklenirken, yaz aylarındaki planlı rutin bakım aralarının devreye gireceği açıklandı. Pandemi nedeniyle 2 aya yaklaşan aralar verilmesine rağmen neden yine ara verildiğine ilişkin ise Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Çünkü zorunlu pandemi duruşu esnasında bakım yapamadık” yorumunu yaptı.

Toyota Üretim

ARA VERECEKLER

Haydar Yenigün, her fabrikanın kendi kararı olduğunu belirterek, Ford Otosan'ın geçen seneye göre süreyi kısa tutup yaklaşık 2 hafta ara vereceğini belirtti. Aynı şekilde Tofaş, Oyak Renault, Toyota ve Honda da ağustos ayında ortalama 2'şer hafta aralar verecek. Bu aralara Kurban Bayramı'nın da dahil edileceği söyleniyor. Bu durumda aralar 20 güne yaklaşabilir.

Renault Clio

YENİ i20 ÜRETİLECEK

Ağustos ayında üretime tek devam edecek şirket ise Hyundai Assan olacak. Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, yeni i20 üretiminin devreye girmesinden dolayı bu yıl ağustos ayında rutin bakım arası verilmeyeceğini söyledi.

Hyundai Assan

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • Abdülhamid Han 1 ay önce Şikayet Et
  Patatesi soğanı saklayıp 20 liraya çıkaranlar geldi aklıma
  Cevapla
 • mho 1 ay önce Şikayet Et
  Bunların derdi korona değil. Bir el tarafından özellikle durduruldu üretim. Ceolar işten çıkarıldı. Pandemi bahane
  Cevapla
 • Sivaslıdan Tavsiye 1 ay önce Şikayet Et
  Altın aldım hergün kazanıyor , bekliyorum , ARABA ALMIYORUM SİZDE ALMAYIN, mecbur düşecek fiyatlar
  Cevapla
 • Ümit 1 ay önce Şikayet Et
  Abi nasıl talep yok. Ben araba için 1 aydır bekliyorum ve bayrama inşallah yetişir diyorlar
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ülkemize,bu zamda vurulan bir darbedir Yerli gelecek gümbür gümbür
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR