Koronavirüs otomobillerin içinde nasıl yayılıyor?

Yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle dünya genelinde enfekte olanların sayısı 100 milyona yaklaşırken, bilim insanları salgının ortaya çıkışından bu yana göz ardı edilen araç içi bulaş riskine ilişkin bir çalışma yayımladı

ABONE OL
GİRİŞ 18.01.2021 20:04 GÜNCELLEME 18.01.2021 20:08 OTOMOBİL
Koronavirüs otomobillerin içinde nasıl yayılıyor?
Koronavirüs otomobillerin içinde nasıl yayılıyor?

ABD’de Brown Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, bir otomobilin içindeki hava akışı ayarlamalarının Covid-19 bulaşma riskini nasıl azaltabileceğini gösteriyor. Bilim insanları, yapılan çalışma kapsamında bir arabanın kabinindeki hava akışını izlemek için bilgisayar simülasyonları kullandı ve hastalıkların aerosoller yoluyla bulaşma riskini en aza indirgemeyi sağlayan stratejileri ortaya çıkardı.

EN İYİ SENARYO TÜM PENCERELERİN AÇIK OLMASI

Science Advances dergisinde yayımlanan çalışma kapsamında araştırmacılar, saatte 80 kilometre hızında ilerleyen bir araç içerisinde, hem sürücü hem de yolcunun etrafındaki hava akışını simüle etti ve aracın içindeki aerosol konsantrasyonunu izledi. Sonuçlar, dört pencerenin de tamamen açık olduğu bir yolculukta corona virüs riskinin en az olduğunu, tüm pencerelerin kapalı ve klimanın açık olduğu durumda ise havadaki corona virüsü konsantrasyonun en yüksek düzeyde olduğunu gösterdi. 

YOLCU VE SÜRÜCÜ ÇAPRAZ BİR ŞEKİLDE OTURMALI

Bununla birlikte çalışmada, bir araçtaki sosyal mesafenin en üst düzeye çıkarılması için yolcunun sürücünün arka çapraz koltuğunda oturması gerektiğini belirtildi.

Araştırmanın ortak baş yazarı Asimanshu Das, "Bir veya iki pencerenin açık olması bile, hepsini kapatılmasından çok daha iyi sonuç verdi. Araştırma, dört pencerenin de açılmasının saat başına değişen hava parçacık sayısını ı(ACH) artırdığını ve  genel aerosol konsantrasyonunu azalttığını ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte bilim insanları, bir aracın arka camlardaki hava basıncının ön camlardan daha fazla olduğunu, bunun da havanın arka camlardan girip, ön camlardan çıkması anlamına geldiğini söyledi. Bu nedenle çalışmanın yazarları, bir otomobilin içinde yolculuk ederken hava akışının sağlanması için arka ve ön camların çapraz bir şekilde açık olması gerektiğini bildirdi.

Öte yandan, araştırmacılar, çalışmanın bir arabanın içindeki hava sirkülasyonu modellerine ilişkin değerli bilgiler sağladığını söyleyerek, hava akışı ayarlamalarının, araç içinde maske takmanın yerini alamayacağını belirtti.

ETİKETLER

YORUMLAR 13 TÜMÜ
 • hyr 1 ay önce Şikayet Et
  ben bir yıldır burda en az 15 defa yazdım. toplu tama araçlarının ön cam hariç tüm camları sökün diye. 2 ayda bu hastalığı yeneriz diye. illa gavur söyleyecek değil mi.
  Cevapla
 • kenan 1 ay önce Şikayet Et
  tüvtürk efsunlumu orada herkes herkesin aracına inip biniyor. bekleme alanları zaten yetersiz millet üst üste..
  Cevapla
 • Maraşlı 46 1 ay önce Şikayet Et
  Deli var yakalayın
  Cevapla
 • tedbir şart 1 ay önce Şikayet Et
  çalışmayan üretmeyen toplumlar fakir kalırlar. virüse karşı tedbir alacaksınız, almıyorsanız fakir kalınca da ağlamayacaksınız o zaman.
  Cevapla
 • 2esba3 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ölenler, hergün binlerce ölümü şaka mı sanıyorsunuz? Bütün dünya şaka mı yapıyor? Mezarlar boş mu acaba? Bir maske, biraz mesafe, biraz temizlik Müslüman bir topluma mı zor geliyor acaba? İnsanlar, bilim insanları, doktorlar herkes yalan mı söylüyorlar? Rabbim verilen aklı kullanarak sorup soruşturun. Bir vatandaş ben gördüğüme inanırım, görmediği me inanmam diyor. Peki bu arkadaşa böyle bir cümle kurarsa dinden çıkmaz mı? Rüzgarında görmüyoruz. Ama yüzümüzü çevirip serinliyoruz. Ne acı. Dünyada milyonlarca adam ölmüş ama biz oyun sanıyoruz.
  Cevapla
 • zafer 1 ay önce Şikayet Et
  Yoo bu embesillere sosyal medyadaki komplo teorisyeni bir kaç alçağa inanmak devletine inanmaktan daha mantıklı geliyor. Çünkü mayaları bozuk.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR