İkinci el otomobil fiyatlarında düşüş devam ediyor

İkinci el otomobil fiyatları şubat ayında da düşüş trendini korurken, fiyatlar aralık ayından bu yana yüzde 3'e yakın düşüş gösterdi.

ABONE OL
GİRİŞ 03.03.2021 15:47 GÜNCELLEME 03.03.2021 16:28 OTOMOBİL
İkinci el otomobil fiyatlarında düşüş devam ediyor
İkinci el otomobil fiyatlarında düşüş devam ediyor

Otomobil piyasası koronavirüs salgını ve döviz kurları nedeniyle Türkiye'de çalkantılı bir yıl geçirdi. Dengelerin değişmesiyle beraber ikinci el otomobil pazarında fiyatlar alt üst olmuştu.

sahibinden.com’dan yapılan açıklamaya göre, şubat ayı verilerine göre ilk defa Aralık 2020’de düşüş gösteren satılık otomobil ilan fiyatları, şubat ayında da düşmeye devam etti. Böylece aralık ayından bu yana ilan fiyatları yüzde 3’e yakın düştü.

Şubat ayının bir diğer öne çıkan başlığı ise daha genç otomobillerin ilan sayısındaki artış oldu.

Şubat ayında en çok satılan otomobil markaları belli oldu

Şubat ayının en çok ilan verilen vasıta kategorisi Otomobil olurken Minivan & Panelvan, Arazi/ SUV & Pick-up, Ticari Araçlar ve Motosiklet, Otomobil ilanlarını takip etti.

Marka & Model'de en çok ilan verilenler sıralamasında ilk iki Renault Clio (yüzde 4,6) ile Volkswagen Passat (yüzde 4,5) olurken Opel Astra (yüzde 4,1) bir üst sıraya yükseldi.

Sıralamada ilk üçü Renault Megane (yüzde 4) ve Ford Focus (yüzde 3,9) takip etti. Şubat ayında en çok ilanı verilen Arazi/ SUV & Pick-up markası ise yine Nissan oldu.

sahibinden.com’un şubat verilerine göre en çok beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renkli, yakıt türü dizel olan otomobil ilanları verildi. Geçen aya göre en çok ilanı verilen otomobiller bir yaş daha gençleşti ve liderlik 2016 (yüzde 8,5) model otomobil ilanlarının oldu.

İkinci el otomobillerde fiyatlar yüzde 25 düştü, satışlar arttı

Tüm ilanlar arasında, araçların yüzde 37’si 0-100 bin kilometre aralığında yer aldı. 100-150 bin aralığındaki araçlar ise ilanların yüzde 25,1'ini oluşturdu. 

Otomobil ilanlarının yüzde 25,4’ü ise 50 bin - 100 bin TL aralığında satışa sunuldu. 

sahibinden.com’da, ilan bakanlar şubat ayında da en çok Renault (yüzde 11,5), Volkswagen (yüzde 11,4), BMW (yüzde 8,9), Mercedes - Benz (yüzde 7,7) ve Fiat (yüzde 6,5) marka otomobillerle ilgilendi.

ETİKETLER

YORUMLAR 2
  • vanlı 3 hafta önce Şikayet Et
    düşüş daha başlamadı çok düşecek inşallah almıyoruz aldırtmıyoruz
    Cevapla
  • Almıyorum pahalı 1 ay önce Şikayet Et
    Hiç düştüğü yok galerici pusuda ,tilki gibi av BEKLİYOR
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR