Volkswagen 4 bin çalışanını erken emekliye ayırıyor

Alman otomotiv üreticisi, Volkswagen 4 bin çalışanını erken ve kısmi emeklilik yoluyla işten çıkarma kararı aldı. Reuters’a konuşan kaynaklar 1956-1964 yıllarında doğan kişilerin bu durumdan etkileneceğini açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 15.03.2021 14:17 GÜNCELLEME 15.03.2021 14:19 OTOMOBİL
Volkswagen 4 bin çalışanını erken emekliye ayırıyor
Volkswagen 4 bin çalışanını erken emekliye ayırıyor

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen'in yaklaşık 4 bin çalışanıyla erken ve kısmi emeklilik yoluyla yollarını ayıracağı bildirildi.

Otomotiv devi iş konseyi ile varılan anlaşma sonucunda 1964 doğumlulara kısmi emeklilik, 1956 ile 1960 yılları arasında doğanlara da erken emeklilik imkanı sunacağını açıkladı. Şirket 900 kadar kişinin erken emekliliği seçeceğini tahmin ettiklerini belirtirken kısmi emeklilikten kaç kişinin faydalanmasını bekledikleri hakkında bilgi vermedi.

TOPLAM MALİYET 500 MİLYON EURO

Fakat Reuters haber ajansı şirket kaynaklarına dayandırarak Almanya'daki 6 Volkswagen markasına ait fabrikada uygulanacak programla 3-4 bin pozisyonun kapatılacağını rapor etti.

Alman üretici programa dahil olacak kişi sayısına göre değişecek toplam maliyet hakkında da yorum yapmadı. Fakat şirket kaynakları 500 milyon euroya kadar çıkabileceğini aktardı.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Volkswagen elektrikli araçlara yönelmek için eğitim bütçesini 40 milyon eurodan 200 milyon euroya çıkardığını duyurmuştu.

Şirket ayrıca 2021 yılı sonuna kadar da eleman alımlarını durduğunu açıkladı. Dış alımların sadece elektrikli araçlar, dijitalleşme ve araç pili geliştirme departmanlarında yapılacağı bilgisini paylaştı.

Toplamda 120 bin civarında çalışanı olan Volkwagen Grubu ocak ayında önümüzdeki iki yıl içerisinde iş gücü maliyetlerini yüzde 5 satın alma maliyetlerini de yüzde 7 azaltacağını açıklamıştı.

 

KAYNAK : euronews, Haber7

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR