ÖTV düzenlemesi otomobil fiyatlarını düşürdü

Otomobil fiyatlarının bugün uygulamaya giren özel tüketim vergisi (ÖTV) matrah değişikliğiyle 5 bin ile 35 bin lira arasında değişen miktarlarda düşmesi bekleniyor.

ABONE OL
GİRİŞ 13.01.2022 16:45 GÜNCELLEME 13.01.2022 16:45 OTOMOBİL
ÖTV düzenlemesi otomobil fiyatlarını düşürdü
ÖTV düzenlemesi otomobil fiyatlarını düşürdü

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile binek otomobillerde motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyen binek otomobiller için uygulanmakta olan ÖTV tarifesi yeni matrah grupları açılmak ve yeni oranlar belirlenmek suretiyle yeniden oluşturuldu.

Böylece, yüzde 45 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 92 bin liradan 120 bin liraya çıkarılırken, yüzde 50 ile yüzde 80 ÖTV oranı arasına iki matrah grubu daha açıldı.

ÖTV matrah kararıyla otomobil fiyatları düştü! İşte model model yeni fiyatlarıÖTV matrah kararıyla otomobil fiyatları düştü! İşte model model yeni fiyatları

Matrahı 150 bin lirayı aşıp, 175 bin lirayı aşmayanların ÖTV oranı yüzde 80 yerine yüzde 60 oranında, matrahı 175 bin lirayı aşıp, 200 bin lirayı aşmayanların ÖTV oranı yüzde 80 yerine yüzde 70 oranında vergilendirilecek.

Otomobillerde yüzde 80 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği de 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldı.

Diğer taraftan, 1800 cc’yi geçmeyen hibrit motorlu araçlarda da yüzde 45 ÖTV oranı için esas alınan ÖTV matrah eşiği 114 bin liradan 130 bin liraya, 50 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 170 bin liradan 210 bin liraya yükseltildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığından edindiği bilgiye göre, düzenleme döviz kurlarında yaşanan artışların oluşturduğu maliyet baskıları ve enflasyonla mücadele dikkate alınarak hayata geçirildi.

Düzenlemeyle özellikle yerli otomobillerin yoğun olduğu kategorilere yönelik ÖTV oranına esas matrah eşiklerinin sayısının artırılması ve güncellenmesi neticesinde dolaylı olarak düşecek ÖTV oranlarının, bazı otomobil fiyatlarına indirim olarak yansıması öngörülüyor.

Cari açığın azalmasına olumlu katkı vermesi hedefleniyor

Düzenlemeyle 1600 cc altı otomobillerde vergiler dahil satış fiyatı yaklaşık 450 bin liranın üstünde olan otomobillerin fiyatında herhangi bir değişiklik olmazken yüzde 45, 50 ve 80 ÖTV oranına tabi araçlarda 5 bin ila 35 bin lira arasında indirim yapılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılan matrah güncellemesi ve ilave dilimlerin açılması neticesinde bazı segmentte araç fiyatlarının düşmesine ve dolayısıyla tercihlerin yerli otomobillere kaymasına, cari açığın azalmasına olumlu katkı vermesi hedefleniyor.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 5
 • kafa.kum.çık. 6 gün önce Şikayet Et
  Hiç iyi olmadı.Bırakın ellerinde kalsın.Fırsatçılık neymiş görsünler.Vatandaş sende intikam için alma bırak sokaklarda "Araba satlık araba" diye dilenci gibi dolaşır hale gelsinler.
  Cevapla
 • seçkin 6 gün önce Şikayet Et
  asıl sıkıntı 2. el araçların şuanki fiyatlarını haketmiyor olması..
  Cevapla
 • Vatandaş.. 1 hafta önce Şikayet Et
  Komik.. devlet el atma li.. bu ne yaa
  Cevapla
 • Emrah 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu Arabalar, Bu Meblağları Haketmiyorlar...
  Cevapla
 • Abdullah 1 hafta önce Şikayet Et
  Kıytırık araçların fiyatı 400 bine dayanmış. Güya indirim yapmışlar.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR