Kan lekesi nasıl çıkarılır?

En çok ortaya çıkan sorunlardan biri etrafa bulaşan kan lekesidir. Özellikle Kurban Bayramı'nda kanlı et ile uğraşılmasından dolayı kan lekesi ve kuruyan kan lekesi sorun haline gelmektedir. Peki, bulaştığı yerden kolay kolay çıkmayan kan lekesi nasıl çıkar? İşte sizlere kan lekesini çıkaran birbirinden farklı yöntemler...

ABONE OL
GİRİŞ 12.08.2019 08:03 GÜNCELLEME 12.08.2019 08:34 Pratik Bilgiler
Kan lekesi nasıl çıkarılır?
Kan lekesi nasıl çıkarılır?

Ne kadar dikkat edilirse edilsin kan lekesi etrafa kolaylıkla bulaşabilir. Kan lekesi, zamanında müdahale edilmediğinde hemen kuruyan ve çıkmak nedir bilmeyen bir hal alabilir. Bu durumda yapılması gereken ufak tefek yöntemler vardır. Bu yöntemleri uyguladığınız taktirde kan lekesine veda etmiş olacaksınız. Renk veren çamaşırların lekeleri nasıl temizlenir? haberimizin içeriğine göz atabilir, konuya ilişkin yeni fikirlere sahip olabilirsiniz.

KAN LEKESİ NASIL ÇIKAR?

- Kan üzerindeki kıyafete bulaştığında yapmanız gereken en kolay yöntem, kıyafeti 40 dakika soğuk suyun altında bekletmektir. Eğer kıyafet beyazsa soğuk suyun içine bir miktar çamaşır suyu ekleyebilirsiniz. 

Kan lekesi nasıl temizlenir?

- Eğer kan lekesi bulaşan kıyafet renkliyse onun için farklı bir yol denemeniz gerekiyor. Bir miktar nişasta ve suyu macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın ve lekeli bölgeye sürün. Nişasta kuruduktan sonra çitileyerek çıkarın. 

- Sudan çözdüğünüz aspirini kan lekesinin üzerine koyun ve çitileyerek bölgeyi temizleyin. 

- Kan koltuğunuza bulaştıysa buradan lekeyi çıkarmak için oksijenli su kullanabilirsiniz. Eğer leke hala çıkmadıysa amonyak lekenin çıkmasını sağlayabilir. 

Kan lekesi temizleme yöntemi

- Siz fark etmeden kan bir yerlere sürüldü ve kurudu ise bunun için diş macunu kullanmalısınız. Diş macununu lekeli bölgeye sürünüz ve kurumasını bekleyin.  Ardından diş fırçası uygulayarak temizleme işlemini gerçekleştiriniz.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR