Kılıç çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır?

Hem ofiste hem de evinizde besleyebileceğiniz bakımı kolay bir çiçek arıyorsanız kılıç çiçeği tam size göre. Yıllardır evlerde beslenen kılıç çiçeği zahmetsiz bakımı ve estetik görünümü sayesinde evinizin dekorasyonuyla uyum sağlayacak. Peki kılıç çiçeğinin bakımı nasıl yapılır? Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır? Öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

ABONE OL
GİRİŞ 03.05.2020 04:26 GÜNCELLEME 03.05.2020 09:35 Pratik Bilgiler
Kılıç çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır?
Kılıç çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır?

Kılıç çiçeği, yıllardır annelerimizin ananelerimizin evinde severek beslediği uzadıkça şaşırtan ve bakımı oldukça kolay olan bir çiçektir. Ana vatanı Batı Afrika olan kılıç çiçeği, Asparagaceae familyasından bir bitkidir. Halk arasında "Peygamber kılıcı" olarak adlandırılan kılıç çiçeği, uzun süre dayanıklı olmasıyla bilinir. Özellikle ev hanımlarının tercih ettiği kılıç çiçeği, ofislerde de dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.Dekoratif çiçek çeşitleri arasında en çok tercih edilen çiçek olan kılıç çiçeğine "Peygamber kılıcı" denilmesinin nedeni yapraklarının kılıcı andıran biçimidir.  Kendine has görünümü ve güzelliği ile bulunduğu ortama hoş bir dekorasyon oluşturan kılıç çiçeğine doğru bakım uyguladığınızda hem çoğaltabilir hem de uzamasını sağlayabilirsiniz. Susuzluk, kuraklık, hava akımı gibi olumsuz koşullarda bile gelişimini sürdürebilen kılıç çiçeği hakkında merak edilen tüm soruları yanıtladık.

Kılıç çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır?

KILIÇ ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Bol ışık olan bölgelerde yaşayan kılıç çiçeğinin bakımı mevsime göre değişiklik göstermektedir. Fiziksel özellikleri sayesinde bulunduğu ortama kolay sığan kılıç çiçeği,  yaz aylarında bol su ile sulamalasınız. Sık sık su püskürterek yaz sıcaklarından zarar görmesini engelleyebileceğiniz kılıç çiçeği yaz boyunca, 2 gram karışık gübreyi 1 litre suda eriterek, haftada bir kere olmak üzere kılıç çiçeğinizi bu karışım ile sulayabilirsiniz. Kış aylarında ise, kılıç çiçeğinizin bulunduğu ortamın ısısını 10 C civarında tutmalısınız.

paşa kılıçı nasıl bakılır

Çok havasız bir ortamda zarar gören bu çiçek, gün ışığından direkt olarak yararlanmak ister. Hızlı büyümek için aydınlığa mutlaka ihtiyaç duymaktadır. Ancak güneş görmeyen, gölgelik yerlerde de gelişimini sürdürebilir. İdeal koşullar ise ev ortamında 18 ve 20 derecede gelişime bırakılmasıdır. Özellikle nemli ortamı çok sever. Kuru hava koşulları yapraklardaki sararmalarla kendini gösterir.

Kılıç çiçeğinin bakımın iyi olduğunu yaprakların canlı renkte olmasından kolaylıkla anlayabilirsiniz. Yeterince büyüdükten ve gereken hava koşulları sağlandıktan sonra, çiçeklerini açacaktır. Kılıç çiçeğinin yeterli nem alamadığı durumlarda, su püskürtülebilir.

kılıç çiçeğinin bakımı nasıl yapılır

KILIÇ ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Sürekli olarak yavru veren kılıç çiçeğinin ana gövdesi kenarlarından gelen yavruları ayırarak kolay bir şekilde çoğaltabilirsiniz. Çoğaltma yöntemi ise, olgun yaprakları kaliteli bir toprağa ekerek, uygun hava koşullarını da sağlayarak ve yeteri kadar sulama yaparak uygulanabilir. Bu yöntemde yaklaşık iki ay kadar bakım yapılırsa, bitki oldukça sağlıklı bir şekilde büyüyecektir. Kılıç çiçeğini çoğaltırken unutulmaması gereken bulunduğu ortamdaki nem oranıdır. Hava neminin ideal olarak yüzde 60 civarında olması tavsiye edilir.

kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır

KILIÇ ÇİÇEĞİNİN İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALARI VAR MIDIR?

Kılıç çiçeği, tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise, havayı temizleme özelliğinin bulunmasıdır. Bu özellikteki diğer bitkilere göre çok daha etkili şekilde oksijen sağlamaktadır. itki aynı zamanda, ortamdaki kötü kokuları gidermeye yardımcı oluyor. Evden uzun sürede çıkabilen ağır boya, cila ya da mobilya kokularını hafifletmede etkisi oldukça büyüktür.