Market alışverişinde koronavirüse karşı nasıl önlem alınmalı, sosyal izolasyon nasıl olmalı?

Koronavirüsün yayılmasının ardından uzmanlar plastik poşetlerin dışarıdan eve getirildiklerinde sağlığı tehdit altına aldığını açıkladı. Peki, Market alışverişinde koronavirüsüne karşı nasıl bir önlem alınmalı, marketlerdeki sosyal izolasyon nasıl sağlanmalı? İşte, yanıtlar...

ABONE OL
GİRİŞ 14.04.2020 05:36 GÜNCELLEME 14.04.2020 09:59 Pratik Bilgiler
Market alışverişinde koronavirüse karşı nasıl önlem alınmalı, sosyal izolasyon nasıl olmalı?
Market alışverişinde koronavirüse karşı nasıl önlem alınmalı, sosyal izolasyon nasıl olmalı?

Karantina boyunca evde olan vatandaşlar nadiren de olsa temel ihtiyaçları için marketlere uğruyor. Dışarıya çıkanların genelinde, sosyal izolasyonu koruma konusunda ihmalkar davrandığı gözlendi. Son zamanlarda izolasyon kurallarına uymayanlara ceza başlatılacak olması ise gündemde yer alan konular arasında. Uzmanların açıklamasına göre; marketten eve getirdiğimiz poşetler buzdolabına kondukları andan itibaren 4 saat yaşanabilirliliğini sürdürüyormuş. Bulaşıcı özeliğine sahip covid-19, poşetlerin üzerlerinden başka yiyeceklere de sıçrayabilir. Bu nedenle buzdolabına konulmadan öncesinde hijyenin sağlanması gerekmektedir. Peki, plastik poşet hijyenini nasıl sağlamalıyız? Marketlerde sosyal izolasyon nasıl olmalıdır? Merak ettiğiniz yanıtlar için haberimizin içeriğine göz atabilirsiniz...

market alışverişinde plastik poşet hijyeni nasıl sağlanır

PLASTİK POŞET HİJYENİ NASIL SAĞLANMALIDIR?

Eve getirdiğiniz poşetleri öncelikle eve almadan üzerilerine antibakteriyel jeli sprey şişesini poşetlerin üzerine sıkınız. (Limon kolonyası da olabilir) 

market alışverişinde poşet temizliği

Antibakteriyel jel spreyiniz bitti ise antibakteriyel sabun ile yıkanmış nemli bir bez ile poşetleri temizleyiniz. Bu temizlik işlemi kapı önünde olmalıdır. Poşetleri içeri soktuktan sonra kesinlikle yapmayınız.

Market alışverişi poşet temizliği

Poşetleri buzdolabına koymayan sadece çöp veya başka amaç için kullanmak isteyenler için de virüs tehlikesi olmaktadır. Poşetleri evde bulundurmak yerine dış kapı önünde bir kovaya veya plastik poşet koyma sepeti içerisine koyarak yaklaşık 4 saat beklettikten sonra kullanmalısınız.

market alışverişinde poşet temizliği için alınması gereken önlemler

Plastik poşet yerine bez çanta kullanalar için çantayı eve getirdiğinizde yere değdirmeden bezin her yerine limon kolonyası veya antibakteriyel jeli spreyini sıkmanızı öneririz.

Market alışverişinden sonra bez çanta temizliği

MARKETLERDE SOSYAL İZOLASYON NASIL OLMALI?

Sosyal izolasyon nasıl olmalı

Markette insanların birbirinde yakın mesafede olmadan alışveriş yapmaları gerekmektedir. Aranıza insanlarla aranızda en az 2 metre mesafe koymalısınız. Maske, plastik eldiven ve antibakteriyel jel gibi ürünleri yanınızdan ayırmamalı ve evden dışarı çıktığınızdan itibaren kullanmaya başlamalısınız. Markette iken hapşırma veya öksürme gibi durumlarda peçetenizi çıkartınız maskenin üzerine yaklaştırınız.

Daha sonra maskenin üzerini peçete ile sildikten sonra peçeteyi kıvırıp bir naylon poşet içerisine atınız. Marketten eve dönerken, evinizin kapısına kadar plastik eldiven veya maskenizi çıkarmayınız. Evinizin kapısının önünde iken yanınızda bulunan naylona maske ve eldiveni çıkartıp atınız. Daha sonrasında evinizin geri dönüşüm kutusuna bırakınız.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR