2 yılın ardından ilk yeni kıyafet

Türkiye Diyanet Vakfı, Ramazan programı kapsamında Lübnan’da 7 bin aileye gıda ve kıyafet yardımında bulundu.

ABONE OL
GİRİŞ 15.04.2021 10:04 GÜNCELLEME 15.04.2021 10:06 RAMAZAN
2 yılın ardından ilk yeni kıyafet
2 yılın ardından ilk yeni kıyafet

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Ramazan programı kapsamında Lübnan’da ihtiyaç sahibi vatandaşların yanı sıra Filistinli ve Suriyeli mültecilerden oluşan 7 bini aşkın aileye gıda ve kıyafet yardımında bulundu.

“PATLAMADAN SONRA FİYATLARDA CİDDİ BİR FARK VAR”

TDV Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, Lübnan’da zor şartlar altında hayat mücadelesi veren insanları mübarek Ramazan ayında yalnız bırakmamak üzere birkaç günlük programla geldiklerini belirtti. Lübnanlı öncelikli ihtiyaç sahibi aileler ile ülkenin farklı bölgelerindeki kamplarda yaşayan Suriyeli ve Filistinli mültecileri ziyaret ettiklerini aktaran Açık, Beyrut Limanı’ndaki patlamadan sonra Lübnan’a yaptıkları bu ikinci ziyarette hayat pahalılığında ciddi bir fark gördüklerini ifade etti. Ülkede artan enflasyon nedeniyle alım gücünün düştüğü ve yoksulluğun arttığına tanıklık ettiklerini dile getiren Açık, “Lübnan’da yardımları dağıtırken yoksul ailelerin durumuna göre öncelik veriyoruz. Lübnanlıların yanı sıra Suriyeli ve Filistinli mültecilerden ihtiyaç sahibi 7 binden fazla aileye gıda ve giysi yardımında bulunduk.” dedi.

TEMEL GIDA FİYATLARI ÇOK ARTTI

Gıdanın yanında kıyafetleri teslim ettiklerinden yaşlı bir kadının, “2 yıl aradan sonra ilk defa yeni bir elbise giyeceğim” şeklindeki sözlerinden oldukça etkilendiklerini aktaran Açık, “Lübnan’da elbiseler ve temel tüketim ihtiyaçlarından yağ ve şeker gibi gıda ürünleri fiyatlarının aşırı yükseldiğini gördük.” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMALAR BAYRAMA KADAR SÜRECEK

Açık, ülkedeki durumu göz önünde bulundurarak geçen yıla oranla Lübnan yardımlarını artırdıklarının altını çizerek, Ramazan ayının ilk günlerinde 7 bin aileyi yardımlarla buluşturdukları ve bu çalışmaları bayrama kadar sürdürmeyi hedeflediklerini söyledi. Türk halkının, sofrasındaki yemeğin dünyanın diğer bölgelerindeki insanların da sofrasında olması düşüncesiyle bağış yaptığına işaret eden Açık, TDV olarak Türkiye’nin yardımlarını 75 farklı ülkedeki muhtaç insanlara ulaştırmaya gayret ettiklerini kaydetti. Açık, önceki yıllarda dünyanın birçok bölgesinde açtıkları ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ara verdikleri iftar sofraları yerine kumanya dağıtımı yaptıklarını belirtti.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR