Ruandalı Müslümanlardan Türkiye'ye övgü: Gururluyuz

Ülkedeki Müslümanların durumlarını değerlendiren Ruanda Müftü Yardımcısı Nshimimana, Türkiye gibi bir ülkenin olmasından dolayı gurur duyduklarını aktardı.

ABONE OL
GİRİŞ 28.04.2021 12:24 GÜNCELLEME 28.04.2021 12:44 RAMAZAN
Ruandalı Müslümanlardan Türkiye'ye övgü: Gururluyuz
Ruandalı Müslümanlardan Türkiye'ye övgü: Gururluyuz

Ruanda Müftü Yardımcısı Şeyh Salih Nshimimana, ülkedeki Müslümanların durumları ile ilgili değerlendirmede bulundu. Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu dile getiren Nshimimana, Türklerin Ruanda'daki Müslümanlara ramazan yardımlarının önemini vurguladı.

“TÜRKİYE, İSLAMİYET’E REHBERLİK EDİYOR”

Nshimimana, Müslüman ülkeler arasında Türkiye gibi bir ülkenin olmasının gurur verici olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye, İslamiyet'e rehberlik ediyor, uzun yıllardır da İslamiyet'e öncülük etti. Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lidere sahip olduğu için biz de gurur duyuyoruz. Nereye giderseniz gidin Erdoğan gibi bir lider bulamazsınız. Biz, Türkiye ve Erdoğan'ı seviyoruz. Müslümanlar arasında Türkiye gibi büyük bir ülkenin olmasından dolayı gurur duyuyoruz." diye konuştu.

“BU YÜZDEN İSLAMİYET’İ SEÇTİLER”

Ruanda'da soykırımın yaşandığı 1994 yılında ülke halkının ve Müslümanların kötü şeylere maruz kaldığını dile getiren Nshimimana, o süreçte zor durumdaki insanlara yardım ettiklerini söyledi. Müslümanların ayrım gözetmeksizin zorluk yaşayan halkı kurtarmaya çalıştığını aktaran Nshimimana, sözlerini şöyle sürdürdü: "Cami ve mescitler insanlara yardım edilen bir yer olmuştu. İnsanlar buralara sığınmıştı. Müslümanlar o dönem iyi bir tavır gösterdiği için Müslüman olmayanlar Müslümanlığı takip etmeye başladılar. İslam'ın nasıl bir din olduğunu anlamaya çalıştılar. Bu yüzden Müslüman olmayan halktan pek çok kişi İslamiyet'i seçti. Buradaki insanların İslamiyet'e bakış açıları iyi."

TDV’DEN GELEN YARDIMLAR YERİNE ULAŞTI

Türkiye Diyanet Vakfının (TDV) "Beklenen Sensin Projesi" kapsamında Türkiye'den gönderilen ramazan kolileri Ruanda'nın başkenti Kigali'de dağıtıldı. TDV dışında birçok Türk yardım kuruluşu da Ruandalı Müslümanlara ramazan yardımları ulaştırdı. Yaklaşık 1,5 milyon Müslümanın yaşadığı ülkede Türkiye'nin gönderdiği yardımlar sevinçle karşılandı. Yardım kolilerini alan Kigalili Müslümanlar Türkiye'ye ve yardımların kendilerine ulaşmasına öncülük eden Türkiye Diyanet Vakfı'na teşekkür etti.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR