Prostat kanserine karşı 6 koruyucu öneri

Yaşla birlikte artış kaydeden prostat kanseri hala erkeklerde en yaygın görülen kanserlerin başında yer alıyor.

ABONE OL
GİRİŞ 30.09.2017 11:59 GÜNCELLEME 30.09.2017 11:59 Sağlık
Prostat kanserine karşı 6 koruyucu öneri
Prostat kanserine karşı 6 koruyucu öneri

Üroloji ve Üroonkoloji Uzmanı Prof. Dr. Can Öbek, beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleriyle prostat kanseri gelişim ve ilerleme riskini azaltmanın mümkün olabileceğini söylüyor.

Prof. Dr. Can Öbek, prostat kanseri riskini azalttığı kanıtlanmış olan yaşam tarzı önerilerini ise şöyle sıraladı:

Sağlıklı kiloda olun

Fazla kilolu ya da obez genç erkekler yaşam tarzlarını değiştirip kilo vererek hastalığın gelişmesinin önüne geçebiliyor. Bununla birlikte kanser tanısı konmuş dehi olsa, kilo vermek hastalığın gelişme hızını yavaşlattığı gibi metastaz riskini de düşürebiliyor. 

Sebze ve meyve tüketimine ağırlık verin

Sağlıksız beslenme ve şişmanlık, saldırgan prostat kanseri için risk faktörleri arasında gösteriliyor. Ayrıca antioksidan özellikleri de bulunan sebze ve meyveleri tüketmek prostat kanseri riskini düşürmeye de yardımcı oluyor.

Doymuş yağ tüketimini azaltın

Genel olarak prostat sağlığı için doymuş yağların az tüketilmesi gerekiyor. Bu nedenle, içeriğindeki doymuş yağ oranı yüksek, tam yağlı sütten elde edilmiş ürünler, yağlı koyun ve dana eti, tavuk ve hindi derisi gibi hayvansal gıdaları mümkün olduğunca az kullanın. Yemeklerinizde, hayvansal değil, bitkisel yağları tercih edin.

Sofranızda balık için daha fazla yer açın

Birçok çalışma, omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan balığın prostat kanserinden de korunmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle sofralarınızda balığa daha fazla yer verin. Balık sağlıklı beslenme ve kilo kontrolünde de size destek sağlayacaktır.

Egzersizi yaşamınızın parçası yapın

Çalışmalar, düzenli egzersiz yapan erkeklerde prostat kanseri riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Egzersizin prostat kanseri için koruyucu etkisinin yanısıra, tanı alan erkekler için hastalığın seyrinde de son derece önem taşıyor. Tedavi süreci ve sonrasında egzersiz yapmak, hem tedavi etkinliğini arttırıyor, hem de kullanılabilecek ilaçların olası yan etkilerine karşı vücudu koruyor. Kendi sağlığınız için uygun, eğlenceli bir spor aktivitesi bulun ve düzenli yapmaya gayret edin.

Sigara içmeyin

Sigaranın prostat kanseri riskini artırdığı biliniyor.  Sigara prostat kanseri tanısı alan erkeklerde hem hastalığın seyrini hızlandırıyor, hem de ölüm riskini artıyor. Sigarayı bırakanlarda ise bu riskler azalıyor. Dolayısıyla hem prostat kanserinden korunmak isteyen hem de prostat kanseri teşhisi konan erkeklerin mutlaka sigarayı bırakmaları gerekiyor. 

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR