Küflü gıdalar tüketilir mi?

Küflenen gıdalar tüketilebilir mi? Peki, küflenmiş kısımlar atılıp kalan yerler tüketildiğinde bir zararı var mıdır? Sizler için bu soruların yanıtlarını araştırdık. İşte küflü gıdalar hakkında bilinmesi gerekenler...

ABONE OL
GİRİŞ 23.06.2018 08:00 GÜNCELLEME 24.06.2018 08:03 Sağlık
Küflü gıdalar tüketilir mi?
Küflü gıdalar tüketilir mi?

Peynir, salça, ekmek ve yoğurt gibi besinler doğru muhafaza edilmediklerinde zararlı bakteri üretir. Genellikle bu durumlarda bazı ev kadınları daha tutumlu davranarak küflenmiş kısımları atar, kalan kısmını yeniden tüketir. Ancak küflü kısım atılsa bile kalan yerlere de zararlı bakterilerin ulaşabildiğini unutmayın.

KÜFLÜ SEBZE VE MEYVELER...

Maydanoz, havuç, elma, armut, karpuz, kavun, ıspanak, marul ve lahana gibi yiyeceklerin küflenmiş kısımlarından 2 cm aşağı doğru kesilmesi gerekir. Ancak bu sebze ve meyvelerde nemlilik oranına dikkat edilmelidir. Aşırı sıcağa maruz kalan bakteriler daha çabuk ölür. Bu nedenle uzmanlar sebze ve meyvelerin pişirilerek tüketilmesinin daha sağlıklı olacağını vurguluyor.

KÜFLENİNCE ASLA TÜKETİLMEMESİ GEREKENLER

Yoğurt, ekmek, salça, reçel, meyve suyu, süt ve süt ürünlerinin yanı sıra, balık, tavuk ve kırmızı et küflendiğin de kesinlikle tüketilmemelidir. Aynı zamanda pişirilen tüm yemekler de küflenmeye başladıklarında çöpe atılmalıdır.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR