Gece uykuda terlemenin nedenleri nelerdir? Terlemeye ne iyi gelir?

Birçok insanın yaşadığı ancak üzerinde durmadığı sağlık sorunlarından biri gece uykuda terlemedir. Peki gece uykuda terlemenin nedenleri nelerdir? Terlemeye ne iyi gelir? Erkeklere oranla kadınlarda sık sık yaşanan rahatsızlığa başka hastalıklar neden olmaktadır. Özellikle ruhsal hastalıklar ve hormonsal dengesizliğin neden olduğu gece uykuda terleme hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

ABONE OL
GİRİŞ 09.02.2020 07:36 GÜNCELLEME 09.02.2020 09:25 Sağlık
Gece uykuda terlemenin nedenleri nelerdir? Terlemeye ne iyi gelir?
Gece uykuda terlemenin nedenleri nelerdir? Terlemeye ne iyi gelir?

Uyku  insan fizyolojisinin otomatik ihtiyaç duyduğu bir aktivitedir. Vücut özellikle bu süreçte kendini yenileme ve dinlenme fırsatı bulur. Bu yüzden uyku insan sağlığını da etkiler. Yaklaşık 85 uyku hastalığı vardır. Günümüzde giderek çoğalan kronik uykusuzluk bunların başında gelir. Uyku bozukluğunun birçok nedeni vardır. Bunlar arasında en yaygını ruhsal hastalıklardır. Özellikle 25 -40 yaş arasını tehdit eder. Uykusuzluk sanıldığı gibi basit bir rahatsızlık değildir. İntiharla bile sonuçlanan vakalar vardır. Uykusuzluğun yanı sıra uyku sırasında da yaşanan bazı olaylar ya da hastalıklar bir başka rahatsızlıklara zemin hazırlar. Bunlardan biri de gece uykuda terlemedir. Halk arasında gece terlemenin kötü rüyadan kaynaklandığı bilinse de aslına uyurken terleme tamamen bilimsel bir durumdur. Hatta bazı uzmanlara göre rahatsızlıktır. Vücudun gece yatarken yenilenmeye geçmesi gibi hastalanması da olası bir faktördür. Özellikle gün içerisinde biriken zararlı toksinler veya hücreler gece harekete geçerek hastalıklara neden olur. Gece terlemenin beraberinde halsizlik, kilo kaybı ve ağrılar yaşanır. 

uykuda terleme

GECE UYKUDA TERLEMENİN NEDENLERİ NELERDİR?

- Değişen hormon miktarı terlemeye neden olan en önemli faktördür.

- Üst solunum yolları ile vücuda giren virüslerde terlemeye neden olur.

- Beyinin herhangi bir hasara uğraması vücut ısısını etkiler. Bu da özellikle baş bölgesinde terleme gibi belirtilerle kendini gösterir.

- Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de terlemeye yol açar.

gece uykuda terlemeye neden olan durumlar

- Kandaki şeker oranının artması ter bezlerini harekete geçirir bu da genellikle bacak arası ve kolduk altında kokulu terlemeye neden olur. 

- Böbrekleri üşütmek ya da böbrek üstü bezlerinin iltihaplanması da terleme yaşanmasına sebebiyet verir.

- Nadiren de olsa kanser hastalıklarının ilk belirtisi arasında terleme vardır. 

terlemeye ne iyi gelir

TERLEMEYE NE İYİ GELİR?

Terlemeyi azaltmak için vücudun yeterli miktarda magnezyum ve B vitaminine sahip olması gerekir. Bu durum içinde;

- Her sabah bir çay bardağı sıkılmış domates suyu içilebilir. Domates içerdiği antioksidan sayesinde ter bezlerine neden olan virüs ve hastalıkları idrar ve dışkılama yolu ile vücuttan atar.

terlemeye ne iyi gelir

- Yeşil çayda yatıştırıcı maddeler içerdiğinden terlemeye neden olan zararlı hücrelerin sayısını azaltmaya yardımcı olur. Uzmanlar günde iki bardak yeşil çay tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

- Bir çay kaşığı meşe ağacı kabuğu, okaliptüs ve ceviz yaprağını yaklaşık 1 litre suda kaynatınız. Karışımı süzdükten 1 litreye kadar soğuk su ekleyerek terleyen bölgeleri bu suyla temizleyiniz.

ETİKETLER

YORUMLAR 9 TÜMÜ
 • Cavit aşlak 1 ay önce Şikayet Et
  Merhaba bendede uzun zamandır gece kafam terliyor yastıgı ıslatacak şekilde ne önerirsiniz yada ne yapmam lazım
  Cevapla
 • Metin 4 ay önce Şikayet Et
  Ben iki senedir soğuk havada su gibi ter akıyor üstümden. Havlusu dışarıya çıkamıyorum Bu beni bunalıma koydu İyice psikolojim bozuldu. Hangi Hastane gitsem çözümü bulamıyor lar. Farklı önerisi olan varsa dinlerim Teşekkür
  Cevapla
 • Hat 4 ay önce Şikayet Et
  Böbreküstü bezlerine baktır Endokrinoloji bölümüne muhakakkak gidip böbreküstü beZlerine baktr
  Cevapla
 • Büşra 4 ay önce Şikayet Et
  Bu terleme benim eşimdede var 5-6 gündür evliyiz soruyorum daha önce böyle bişey varmıydı diye yoktu diyo. Normal bi terleme değil yani saçı falan komple yaş. Yastığa yorgana geçiyor. Nevresim takımını değiştirip farklı bir marka alacağız. Nevresim takımının markası madame coco sizinkilerde mi aynı acaba.
  Cevapla
 • Bahattin 4 ay önce Şikayet Et
  Aynı durum bendede var özellikle bu mevsimlerde çok aşırı eger çözüm bulursanız lütfen bna yazsrmısınız tşk
  Cevapla
 • Faith 4 ay önce Şikayet Et
  Terleme mi 5-6 gün
  Cevapla
 • Dolunay 5 ay önce Şikayet Et
  Mrh 1 haftadır kocam akşamları aşırı derecede terliyo korkuyorum ve aynisini yaşıyan varsa nedenini söyliye bilirim kilo kaybı yok ama terlıyo sadece..
  Cevapla
 • aykan rüzgar 5 ay önce Şikayet Et
  Merhabalar son 2 haftadan beri aşıri terliyorum yataga yattigimda hemen terliyorum geceleri yastiga baktugimda sanki su dokulmus başim asiri sekilde terlemis malum corodan dolayi hastaneyede gidemiyoruz
  Cevapla
 • Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Uykuya dalmakta sorunun oluyormu birde arada uyaniyormusun
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR