Güvem (Çakal) eriğinin faydaları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?

Yapılan araştırmalarda özellikle kadınlarda görülen meme kanseri için doğal ilaç olarak kullanılan güvem eriği, yüksek oranda antioksidan içermektedir. Yüzyıllardır sağlık için tüketilen güvem eriği, hakkında kimse pek bir şey bilmez. Bu yüzden sizler için güvem eriği hakkında merak edilen her şeyi araştırdık. Peki güvem (Çakal) eriğinin faydaları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?

ABONE OL
GİRİŞ 07.02.2020 06:00 GÜNCELLEME 07.02.2020 06:45 Sağlık
Güvem (Çakal) eriğinin faydaları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?
Güvem (Çakal) eriğinin faydaları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?

Gül ailesine ait olan güvem eriğinin bilimdeki adı Prunus Spinosa'dır. Çakal eriği olarak da bilinen güvem eriği, dikenli ağaçlarda yetişir. Önceleri beyaz renkli çiçek açar. Meyveler olgunlaştıkça morlaşır. Ülkemizde ormanlık alanların bir çoğunda vardır. Aronya meyvesi ile karıştırılır. Ancak ikisi aynı aileden gelen farklı meyvelerdir. Trakya bölgesinde sıklıkla tüketilen güvem eriği halk arasında yaban eriği olarak adlandırılır. Ekşi bir tadı olan güvem eriği ile ilgili yapılan araştırmalarda yüksek oranda antikanserojen maddeler içerdiği ortaya çıktı. Özellikle meme kanserini önlediğini söyleyen alternatif tıp uzmanları, aile öyküsünde kanser olanların tüketmesini tavsiye ediyor. Sonbahar aylarında yetişen güvem eriğinden; meyve suyu, marmelat ve reçel yapılır. Bunun yanı sıra meyveden çay da yapılır. Bu çay da kandaki tüm toksin ve yağları temizler. Sıfır yağ içerdiğinden şeker hastalarının da kolayca tüketebileceği bir meyvedir. Eski çağlarda bu meyvenin yetiştiği ağacın dallarında mürekkep ve baston yapılırdı. Kaynatılıp elde edilen suyundan ise çamaşırlar yıkanırdı. 

güvem (çakal) eriğinin faydaları nelerdir

GÜVEM (ÇAKAL) ERİĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

- Çilek ve eriğe oranla içerdiği antioksidan pigmentleri daha fazla olduğundan 100 gramı vücuttaki özellikle bağışıklık sistemindeki serbest radikalli hücreleri temizler. Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçer. Hastalıklara karşı vücudun direncini artırarak kanserle savaşta da güçlü bir kalkan oluşturur.

- İştahsızlık ve kabızlık gibi sık yaşanan sindirim sorunlarını gidermek içinde 50 gram güvem eriği kaynatılır. Süzülerek tüketildiğinde doğal ilaç görevi görür. Sindirim organlarının işlevselliğini artırarak metabolizmayı düzenler. 

güvem eriği ne işe yarar

- Özellikle güvem çayı kanda oluşan yağ ve toksinli hücreleri temizler. Kan basıncını dengeler. Bunun yanı sıra kötü kolesterolü düşürdüğünden kalp ve damar tıkanıklığını önler. 

- Vücut sıcaklığını etkilemeden ter bezlerinin çalışmasını hızlandırarak yağ yakımına da destek verir. Zayıflamak isteyenler için doğal çözüm olabilir. Ayrıca uzun süreli tok tutar. Vücudun abur cubur ihtiyacını keserek sağlıklı bir yaşama destek olur. 

güvem eriği nasıl tüketilir

- Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanan böbrek ve mesane üşütmesi gibi hastalıklar şiddetli ağrılara neden olurken tuvalete çıkma ihtiyacını da zorlaştırır. Güvem eriği antimikrobiyal özelliği olduğundan böbrek ve mesane sağlığını korur. Taş ve kum oluşumunun önünde geçer. Çok güçlü bir idrar söktürücüdür. 

- Basur tedavisi içinde doğal bir ilaç olan güvem eriği hem sürülerek uygulanır hem de içilerek fayda sağlar. Basur memelerindeki iltihabı azaltır. Yeni oluşumları da engeller.

güvem eriği besin değeri

ETİKETLER

YORUMLAR 2 TÜMÜ
 • Nurdan poyraz 2 ay önce Şikayet Et
  Nerden bulabiliriz
  Cevapla
 • Yörükkizi 4 ay önce Şikayet Et
  Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonunu tak diye kesiyo bi içiste 5 6 tane kaynat suyunu iç tanesini de ye Allahın izniyle hiç bisey kalmaz
  Cevapla
 • misafir 6 ay önce Şikayet Et
  vahşi kırşalın kurdu çakalı ayısı domuzu kuşların yediği yemiş, şimdi insanlar buna saldırıyor vahşi canların yiyeceği bir şey kalmadı ne mantar ne yabani armut dağ çileği ne yenilir kök yumrular ne gizli köşelerde arıların yaptığı yaban balı ne böğürtlenler hepsinin kökünü kazıyorlar köylüler . yenilir otlar ayrı ALLAH mahşerin dört atlısını çok yakında salacak dünyaya
  Cevapla
 • Fikret KİRİŞÇİ 6 ay önce Şikayet Et
  oğlum 8 yaşındaydı şeker yüksek diye doktorlar insüline başlattı 2 yıl insülin kullandık bir aktar teyze vardı o bize güvem eriği tavsiye etti tazesinden sabah aç karınla 7 adet akşam yemeklerden önce 7 adet yesin dedi kışında kurutup kaynatın soğuk olararak sabah bir bardak akşam bir bardak içsin dedi uyguladık Allahın izni ile bir yıl sonunda insülinden kurtulduk şu an 20 yaşında 6 ayda bir uludağ üniversitesinde kontrole gidiyor. maşallahı var şekerden kurtulduk.
  Cevapla
 • Nurdan 2 ay önce Şikayet Et
  Nerden bulabiliriz
  Cevapla
 • Didem 3 ay önce Şikayet Et
  Gercekmi bu ben 34 yasimdayim 4 yasimdan beri insulin kullaniyorum .. eger gercekse aktarcidan bulabilirmiyim yardimci olabilirmisiniz
  Cevapla
 • Burak İçen 6 ay önce Şikayet Et
  Allah sağlık şifa versin kardeşim. Bu site gerçekten çok faydalı bilgilerle dolu. Emeklerinize sağlık.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR