İki farklı ülkede yapılan koronavirüs araştırmasında şaşırtan sonuçlar

İzlanda ve Japonya'da yürütülen iki farklı çalışma, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen hastaların en az yüzde 40'ında hiçbir semptoma rastlanmadığını ortaya koydu.

ABONE OL
GİRİŞ 25.03.2020 18:10 GÜNCELLEME 25.03.2020 18:17 SAĞLIK
İki farklı ülkede yapılan koronavirüs araştırmasında şaşırtan sonuçlar
İki farklı ülkede yapılan koronavirüs araştırmasında şaşırtan sonuçlar

Nüfusu 364 bin olan İzlanda'da, sağlık yetkilileri ve "deCode Genetics" şirketince hafta başına kadar 10 bin 300 kişiye Kovid-19 testi yapıldı.

 

 

Ülkede test sonuçları pozitif çıkan 218 kişinin yarısında Kovid-19'un hiçbir belirtisinin görülmediği tespit edildi.

İzlandalı epidemiyolog Thorolfur Gudnason, BuzzFeed News'e yaptığı açıklamada, "deCode Genetics'ten alınan ilk sonuçlar, nüfusun küçük bir oranının virüse yakalandığını ve testleri pozitif çıkanların yarısının asemptomatik olduğunu gösteriyor." ifadesini kullandı.

 

 

Gudnason, testi pozitif çıkanların diğer yarısında da soğuk algınlığına benzer çok hafif semptomlara rastlandığını söyledi.

İzlanda'da yapılan testle farklı virüs örneklerinin genetik dizilimleri de incelendi. Buna göre, ülkede yeni tip koronavirüsün en az 40 mutasyonu bulunduğu gözlendi.

Japonya'da da Diamond Princess gemisinde yeni tip koronavirüs tespit edilen yolculardan yüzde 80'inde ya hiçbir semptoma rastlanmadı ya da hafif belirtiler görüldü.

Thejapantimes'ın haberine göre; Kovid-19 pozitif çıkan Diamond Princess yolcularından 104'ü ile yürütülen çalışmanın raporu, Tokyo'daki Sivil Savunma Güçleri Merkez Hastanesince yayımlandı.

Rapora göre, hastaneye kaldırıldıklarında vakaların yüzde 80'inde hiç semptom görülmediği veya hafif semptomlara rastlandığı, yüzde 20'sinde ise yeni tip koronavirüsün ağır belirtilerinin gözlendiği belirtildi. Bu kişilere yapılan bilgisayarlı tomografinin, hiç semptom göstermeyen veya hafif semptomlar görülenlerin yarısının akciğerlerinde virüsün yol açtığı anormallikler tespit edildi.

Çin'de yeni tip koronavirüs testi pozitif çıkan her üç kişiden birinde semptomların görülmüyor olabileceği bildirilmişti.

South China Morning Post'un, Çin hükümetinin gizli belgelerine dayandırdığı haberinde; şubat sonuna kadar Kovid-19 testleri pozitif çıkan 43 binden fazla kişide ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtilerin gözlenmediği belirtilmişti.

Japonya'da da Hokkaido Üniversitesinde epidemiyolog Hiroşi Nişiura liderliğindeki bir grup bilim insanı tarafından yürütülen çalışmada; Çin'in Vuhan kentinden tahliye edildikten sonra testleri pozitif çıkanların yüzde 30,8'inin asemptomatik olduğu bulgusu elde edilmişti.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 9 TÜMÜ
 • Evde Kalalım 5 ay önce Şikayet Et
  Dünya Sağlık Örgütü veya birileri Çin’in ölümcül virüsler üreten bazı mutfak kültürlerini değiştirmesini istemeli ve dünya insanlarını bu tehlikeden kurtarmalıdır.
  Cevapla
 • Yalçın 5 ay önce Şikayet Et
  Birçok ülkedeki hasta ve ölüm sayısına bakıldığında Almanya, İsrail gibi bazı ülkelerde ölüm oranı çok az; acaba onlar nasıl tedavi ediyorlar?
  Cevapla
 • Ali 5 ay önce Şikayet Et
  Cin Alah senin belani versin
  Cevapla
 • hnm 5 ay önce Şikayet Et
  amin tez vakitte
  Cevapla
 • Adem 5 ay önce Şikayet Et
  Aminn inşaAllah
  Cevapla
 • hamza 5 ay önce Şikayet Et
  her şey yalan boş şehir efsanesi .. bu olayın altında başka bir tiyatro var çıkar kokusu
  Cevapla
 • Bilge 5 ay önce Şikayet Et
  Başından beri söylüyorum, bu kadar abartılmasının altında bir yahudi -ingiliz oyunu var gibi.Mevsimsel gripten çok daha düşük ölüm oranları.Ama özellikle medya ısrarla abarttıkça abartıyor.
  Cevapla
 • Naturalist 5 ay önce Şikayet Et
  Anlamı şu:Toplumlara veya DNA yapılarına göre Etkisi DEĞİŞİKLİK gösterebiliyor, Bu da başka bir soruyu akla getiriyor!? Özel olarak belli DNA yapılarını etkileyecek şekilde Labaratuar ortamında geliştirilmiş bir VİRÜS MÜ?
  Cevapla
 • israildeölüyorhani 5 ay önce Şikayet Et
  Değil, artık ortalığı velveleye vermeseniz
  Cevapla
 • murat kara 5 ay önce Şikayet Et
  oyle tabi abdullah ciftciyi yotube bulun izleyin.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR