Şaşırtan sonuç! Koronavirüsün etkilerini yok ediyor!

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüsle ilgili aşı ve ilaç çalışması hız kesmeden devam ederken İngiltere'de sürpriz bir gelişme yaşandı. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaç sınıfının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) enfeksiyonunun hafif geçmesini sağladığı ve hayatta kalma oranını artırdığı saptandı.

ABONE OL
GİRİŞ 25.08.2020 00:51 GÜNCELLEME 25.08.2020 00:52 SAĞLIK
Şaşırtan sonuç! Koronavirüsün etkilerini yok ediyor!
Şaşırtan sonuç! Koronavirüsün etkilerini yok ediyor!

Medicalpress'in haberine göre, İngiltere'de East Anglia Üniversitesinin yürüttüğü araştırma çerçevesinde, kan basıncını düşüren bir ilaç sınıfı ile Kovid-19 arasındaki ilişkiyi inceleyen ve 28 bin hastayı kapsayan 19 çalışmanın bulguları değerlendirildi.

 

 

Uzmanlar, anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri (ACEi) ya da anjiyotensin reseptör blokerleri (ARB) kullanan kişilerde Kovid-19'un ağır geçme ve virüsten ölme riskinin düştüğünü gözlemledi.

KOVİD ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ KEŞFEDİLDİ

Üniversitenin Norwich Tıp Okulundan Dr. Vassilios Vassiliou, "Kardiyovasküler rahatsızlıkları bulunan hastaların, özellikle Kovid-19 enfeksiyonunu ağır geçirme riski altında olduğunu biliyoruz ancak salgının başında yüksek tansiyon için kullanılan bazı ilaçların Kovid-19 hastalarında daha kötü sonuçlarla bağlantılı olabileceği yönünde endişeler mevcuttu. Bu ilaçların, Kovid-19'lu kişiler üzerindeki etkisini keşfetmek istedik." dedi.
 

 

 

DSÖ'den açıklama: Tünelin sonunda ışık göründü


'ÖLÜMCÜL SONUÇLA KARŞILAŞMASI ÇOK DAHA DÜŞÜK'

Vassiliou, çalışmada ACEi/ARB ilaçlarını alan Kovid-19'lu yüksek tansiyon hastalarının, bu ilaçları almayanlarla kıyaslandığında kritik veya ölümcül bir sonuçla karşılaşma olasılıklarının daha düşük olduğunu saptadıklarını ifade etti.

Araştırmaya Norfolk ve Norwich Üniversite Hastanesinin de destek verdiği kaydedildi.

ETİKETLER

YORUMLAR 9 TÜMÜ
 • Hilal Erg 7 ay önce Şikayet Et
  Bu virus ciktigi ilk günden itibaren efsaneler yazıldı dahada yazılır en güzeli dua edelim tez zamanda bitsin bir sürü olasılık ve adanalar.....
  Cevapla
 • Gürbüz Köse 7 ay önce Şikayet Et
  Hepsi yalan bence, ilaç milaç yok. :((((
  Cevapla
 • mücahit 7 ay önce Şikayet Et
  İlacın ismini yazsınlar da piyasada ilaç bırakmayın hemi :)
  Cevapla
 • BéN 7 ay önce Şikayet Et
  İyi o zaman . Ben zaten bu ilaçları kullanıyorum .
  Cevapla
 • altan 7 ay önce Şikayet Et
  kardeşim bu tip ilaçları doktor vermeden kullanamazsın ben ilacın dozunu yükletmek veya düşürmek için bile 2 kere hekimime gidiyorum tansiyonun normalse kullanamazsın mazallah coronadan değil beynine kan gimediği için ölürsün çok tehlikeli adını öğrensen bile doktora danışmadan içme aspirin değil
  Cevapla
 • Reis111 7 ay önce Şikayet Et
  ilacın ismini yazsa ne olacak senin tansiyonun normalse bu ilacı içersen hayatın kayar yüksek tansiyonu düşüren ilaç bu sen bu ilacı içersen tansiyonun altılara yedilere düşer ayakta duramazsın
  Cevapla
 • İsmet 7 ay önce Şikayet Et
  İlacın ismini yazarmısın kardeşim benim Allah rızası için
  Cevapla
 • yehwani sardunya 7 ay önce Şikayet Et
  bu ilaçlar isimleri yazmak yasak mı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR