Diyet yaparken bunlara dikkat!

Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmenin yarattığı kaçınılmaz son şişmanlık.

ABONE OL
GİRİŞ 13.11.2014 16:11 GÜNCELLEME 13.11.2014 16:11 Sağlıklı Yaşam
Diyet yaparken bunlara dikkat!
Diyet yaparken bunlara dikkat!

Alınan fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin yaptığı sağlıksız diyetler de şişmanlıkla birlikte sağlığın bozulmasına davetiye çıkarıyor.

Diyet yapmak isteyenlerin mutlaka bir diyetisyene başvurmasını belirten uzmanlar, diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

1.1 günde 3 kilo diyet listesi, 1 ayda 10 kilo diyet listesi, gibi normal aklın almayacağı diyet önerilerine itibar etmeyiniz. Bünyemizin bir ritmi vardır ve ani değişiklikler şok etkisi yaratabilir.

2.Normalde yapmadığınız ve yapamayacağınız şeyleri diyette yapmak için kendinizi zorlamayın. Normalde yemiyorsanız salatayı merkeze alan bir diyet sizin için uzun ömürlü olmayacaktır. Aynı şekilde yoğurt çok sevmiyorsanız ve diyetinizde temel bir ürünse bir süre sonra yoğurt görmeye bile dayanamaz hale gelebilirsiniz.

3.Her diyet kişiye özeldir ve kendi bünyenizi en iyi siz bilirsiniz. Bu nedenle diyetisyeninizi bilgilendirmekten kaçınmayın. Uzman bir diyetisyen size uygun ve uygulaması zor gelmeyecek yöntemleri sunacaktır.

4.Kendinizi fanatikçe sınırlamayın. İnternetten birçok yiyeceğin muadili anlamında değişim oranları var. Bunları bilin ve diyetisyeninize de danışarak uygulayın.

5.Aşırı yasakçı olmayın ama bir diyette çikolataların ve abur cuburların yeri olmadığını da bilin.

6.Esasında diyet diye bir şey olmadığını olayın özünde sağlıklı ve dengeli beslenme olduğunu unutmayın. Diyetteyin ruh halinin kısıtlayıcı olumsuz havasına girmeyin.

7.En önemlisi de bol bol yürüyün, merdiven çıkın, parklarda ve yollarda yürüyün.

8.Diyet ömür boyu uygulanacak bir beslenme tarzıdır. Yaz geliyor kilo vereyim, kış geliyor boş vereyim düşüncesine girmeyin.

9.Akşam 7'den sonra bir şey yemeyin. O saatten sonra yenen yiyeceklerin hazmı zor olacağından ve hareket etme ve böylece yediklerimizi eritme şansı pek olmayacaktır.

10.Kahvaltınızı düzgün yapın. Günün en önemli öğününü ihmal etmezsek zinde ve enerjik oluruz ve gün boyunca gözümüzü abur cuburlardan uzak tutabiliriz.

11.Ekmek olabildiğince az yiyin. Vücudumuzun o kadar çok karbonhidrata ihtiyacı olmadığını unutmayın. Ama ekmek görünce kaçan biri olmanın da gereği yok, diyetisyeniniz aksini söylemiyorsa.

12.Bol su için. Diyette olduğunuz için değil, vücudumuzun en önemli ihtiyacı olduğundan ve son derece lezzetli olduğundan su için.

13.Az ve sık beslenin

14.Mümkünse yediklerinizi 3 ana öğün, 3 de ara öğüne bölün

15.Yiyecekleri iyice çiğneyin

16.Nişastalı ve posalı gıdalar tüketin

17.Total yağ, karbonhidrat ve protein yüzdelerini ayarlayın

18.Şeker ve tuz içeren gıdaların tüketimini azaltın

19.Alkollü içki tüketmeyin veya tüketimi sınırlandırın

20.Fiziksel aktivite düzeyini artırın

21.Tatlılardan ve pastalardan uzak durun. Yine fanatik olmadan ama sağlıklı beslenmeye karar verdiğinizi hatırlayarak ölçülü bir yaklaşım içinde olun.

22.Kendinizi esir gibi hissedeceğiniz bir diyet psikolojisine girmeyin. Sağlıklı besleniyorum modu ile kendinizi motive edin.

23.Diyetisyeninizi size, yaşam biçiminize, alışkanlıklarınıza ve kültürünüze uygun bir liste vermesi konusunda yönlendirin. Kibrit kutusu kadar peynir, yarım saatte bir atıştırmak gibi öneriler bize göre değildir genellikle.

24.Ufak tefek atıştırma alışkanlığı her türlü diyeti ve sağlıklı beslenme niyetini sabote edebilir. Dikkatli olmakta fayda var.

25.Glisemik endeksi yüksek yanı işlenmiş besinlerde her türlü beslenme rejiminde uzak durulmalıdır.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR