Moraliniz bozukken uyumak sizi daha mutsuz eder

"Moraliniz bozukken uyumak iyi değildir" diyen Psikolog Özge Genlik, beynimiz ve bilinçaltımızla ilgili önemli bilgiler verdi.

ABONE OL
GİRİŞ 19.04.2016 12:29 GÜNCELLEME 19.04.2016 12:29 Sağlıklı Yaşam
Moraliniz bozukken uyumak sizi daha mutsuz eder
Moraliniz bozukken uyumak sizi daha mutsuz eder

Uzman Psikolog Özge Genlik, "Moraliniz bozukken uyumak iyi değildir. Beyin dinlendiğinde size kötü gelen her şey daha da belirginleşir ve sizi daha da mutsuz eder" dedi.

Beynimiz, vücudumuzdaki tüm sinir ağı ile sürekli irtibat halinde olan milyonlarca sinir hücresinden oluşan esnek ve her an dönüşüm halinde olan muhteşem bir organ.

Olumlu duygular deneyimlediğimizde; nöronlar arasında daha fazla ve güçlü bağlar kurulur çünkü beyin olumlu duygulanımlar deneyimlediğini algıladığında "endorfin" salınımını artırır böylece kendimizi daha dingin, rahatlamış, mutlu ve iyi hissederiz.

Olumsuz duygular deneyimlediğmizde ise; kendimizi gergin, huzursuz hisseder, otomatik eylemlerde bulunuruz.

Hayatımızı bilinçaltımız yönetiyor

Beyin; vücudu yönetir, kontrol eder, organizmanın çevreye uyumunu sağlar. Yaşamımızda, bilinç sadece yüzde 3 oranında etkili; kalan yüzde 97'i bilinçaltı mekanizma tarafından yönetilmektedir.

Bu bağlamda sürekli odaklandığınız düşünceyi; beyin organizmayı hayatta tutacak kadar önemli bir olgu zannettiği için siz farkında olmasanız da tüm enerjisini o duygu, düşünce üzerine toplar böylece "üzüntü" duygusunu deneyimliyorsanız daha fazla "üzüntü" duygusunu deneyimlemeye başlarsınız.

Kalp algılar, beyin kontrol eder

İnsan varlığı olarak dönüşüm gerçekleştirebilmemiz için öncelikle; sürüngen beyin ve limbik sistem ile çalışmamız gerektiğini belirten Uzman Psikolog Özge Genlik, "Limbik sistemi dönüştürmek için; duyguların ifade bulması; sürüngen beyni dönüştürmek için ise; hareket etmek gerekir. Dönüşümün ilk adımı ise: "kendiniz ile sevişmeyi öğrenmek"ten geçiyor….

Kendinizle konuşun

Gün içerisinde, kendi kendinizle konuşun. 'Duygularım - düşüncelerim - eylemlerim' aynı hizada mı? Hangi eylemler gerçekten bana ait? Sessizlik alanları oluşturun her gün 5 dakika boyunca tek başınalık deneyimleriniz olsun. Sadece nefesinizi gözlemleyin ve bedendeki değişen hisleri takip edin.

Hayal edin

Hayal edin; gününüzün 20 dakikasını nasıl bir hayat deneyimlemek istediğinize dair hayal ve düş kurmaya ayırın bunu yaparken renkli boya kalemlerinizi kullanarak resim ya da mandala çizmek beynin sağ yarım küresini aktif hale getirecek böylece yaratıcılığınız gelişecektir. Olanı olduğu gibi kabul edin. Dış dünyayı, diğer insanları yargılamak, eleştirmek yerine her şeyi olduğu gibi kabul etmeyi tercih edin ve sadece kendi benliğinizde dönüşüm gerçekleştirmek için enerjinizi harcayın.

Tebessüm edin

Tebessüm edin; sokakta yürürken yüzünüzde tebessüm olsun; her gün en az bir kişi ile kendi bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmayı tercih edin" şeklinde konuştu.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR