Bodrum'da beyaz kum operasyonu

Muğla’nın dünyaca ünlü tatil beldesi Bodrum ilçesinde sahilleri mermer tozu ve kireç taşı ile Maldivler'in beyaz sahillerine benzetmeye çalışanlarla mücadele başlatıldı. Tuzlu suya karışan mermer tozunun deniz yaşamını da olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı.

ABONE OL
GİRİŞ 03.06.2020 16:30 GÜNCELLEME 03.06.2020 16:30 SEYAHAT
Bodrum'da beyaz kum operasyonu
Bodrum'da beyaz kum operasyonu

Bodrum’un en güzel koylarında bulunan 5 yıldızlı oteller, sahile beyaz kum adı altında mermer tozu ve kireç taşı ile beyaz görünüm vermeye başladı.

 

 

345 BİN LİRA CEZA

Bodrum Belediyesi ekipleri ise ihbarları değerlendirerek sahillere bu malzemeleri seren otellere savaş açtı. Yalıkavak'ta bir otele baskın yapan Bodrum Belediyesi ve Çevre İl Müdürlüğü ekipleri tarafından 345 bin lira para cezası kesilerek kumların toplanması istenmişti.

 

 

Gündoğan’daki otelin kumlarının mermer tozu olduğu iddiasıyla bölgeye giden ekipler kumdan örnekler alıp analize gönderdi.

KİREÇ VE MERMER TOZU OLDUĞU ÇIKTI

Bugün ise Bodrum’un en güzle koylarından biri olan Bardakçı koyunda bir otelin beyaz kum serdiği ihbarını alan ekipler harekete geçerek otele baskın yaptı.

Serilmeye başlanan kumla ilgili işlem başlatan Bodrum Belediyesi ekipleri kumdan örnek aldı. Sahile kumu seren otel hakkında tutanak tutan ekipler, kum örneklerini analize gönderdi. Otel yetkilileri kullandıkları kumun Kalsit kumu olduğunu savunurken, kumun içerisinde kireç tozu, mermer tozu ve tebeşir gibi birçok maddenin olduğu öğrenildi. Kum serilirken baskın yapan ekipler serme işlemini durdurdu.

KEPÇEYLE KALDIRILDI

 Beach club'a Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 310 bin lira, Bodrum Belediyesi tarafından da 55 bin lira olmak üzere toplam 365 bin lira ceza yazıldı. Otele ise Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 345 bin lira ceza kesildi. İki işletme için ayrıca soruşturma başlatıldı

.

Kesilen cezanın ardından işletmelerin, sahile serdikleri kuvars tozunu dün gece kaldırdıkları belirlendi.

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • Emrah 2 ay önce Şikayet Et
    Bunu yapan otellere sezonluk kapatma cezası verin hiç biri cesaret edemesin
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR